ІзбірКом увійшов у трійку найпрозоріших видань Одещини

18 лютого 2021 р. 14:07

ЗМІ медіа

Інститут масової інформації, спираючись на українське законодавство, дослідив, наскільки телеканали та видання Одеської області готові надавати користувачам інформацію про засновників, керівників та журналістів, і дійшов висновку, що Одеські онлайн-ЗМІ прозоріші, ніж місцеві телеканали.

Так, за даними ІМІ, жоден одеський телеканал не відповідає всім вимогам прозорості, разом з тим під час дослідження три регіональних онлайн-медіа визнано прозорими.   

Саме серед цих трьох й опинився ІзбірКом, набравши 4,5 з 7 можливих балів. 

"Новинний сайт ІзбірКом має свій друкований аналог, у якому також виконано більшість вимог: наявні відомості про головного редактора, необхідна контактна інформація та оприлюднено власника", - зазначають в ІМІ.

Зазначимо, що ІзбірКом запрошує одеситів та жителів регіону долучитися до створення ком’юніті заради об’єктивних новин. На першому етапі читачі можуть долучитися до підтримки проєкту на Патреоні та стати одним з патронів, які будуть визначати редакційну політику в майбутньому.

"Ми плануємо створення закритого дискусійного клубу, розвиток розслідувань, кампанії з підвищення рівня критичного мислення. І все це ми можемо зробити разом", - зазначає редакція видання.

Інші два лідери - це сайти  048, "Бесарабія-інформ". 

"Слід зазначити, що видання 048 (5,5 бала) у наших спостереженнях зазвичай очолює список найбільших порушників журналістських стандартів (123). Але не цього разу. На сайті 048 є інформація про власників, що досить рідко трапляється серед онлайн-медіа, та зазначено необхідні контактні дані. Присутні також відомості про головного редактора та аудиторію сайту. Також лише це ЗМІ в Одесі має повноцінний оприлюднений документ з чіткою редакційною політикою. За результатами минулих моніторингів ми зазначали, що одеське медіа 048 – суто комерційний проєкт. На відміну від інших ЗМІ, які потрапили під моніторинг, воно не має політичного інвестора та цілком залежить від реклами. Саме цим можна пояснити значну відкритість цього медіа в порівнянні з іншими ЗМІ міста. Для рекламодавця має бути зручно знайти контакти для розміщення реклами та бути впевненим в існуванні юридичної особи, якій, можливо, будуть переказані кошти за послуги. Цей приклад підтверджує, що незалежність та фінансова спроможність ЗМІ з часом сприяє збільшенню прозорості його функціонування", - йдеться в дослідженні.

"Бесарабія-інформ" разом із ІзбірКомом - єдиний сайт, де вказані редактори. 

Загалом були проаналізовані вебсайти таких онлайн-ЗМІ: "Думська", 048, "Одеса.Онлайн", УСІ, "Одеса-медіа", ІзбірКом, "Бесарабія інформ", "Пушкінська", "Таймер", "Одесит" – і сайти телеканалів "Думська ТВ", "ТРК КРУГ", "Перший міський канал", "7 канал", "Odesa Live". 

Однак, наприклад, на сайті "Думська" (3 бали) відомості щодо головреда можна знайти лише в рубриці "Блоги".

Всі інші онлайн-медіа, що потрапили під моніторинг, обмежилися контактними даними. Часом це була лише електронна пошта, що є неповними даними. Так, лише контактну інформацію і нічого іншого містять видання "Таймер", "Одеса-медіа", "Одесит", "Пушкінська" (по 1 балу). Поверхневі описи редакційної політики на кілька речень про головні принципи редакцій присутні на сайтах  УСІ  та "Одеса.Онлайн" (по 1,5 бала). 

"У приватних бесідах місцеві журналісти онлайн-ЗМІ зазначають, що не готові залишати контактні дані для публічного доступу в інтернеті та навіть на сайтах своїх видань. Пов’язане це з тривалим тиском з боку "тролів", що час від часу активізуються в одеському інфопросторі. Ці нападки всякчас націлені на представників регіональних медіа в соцмережах, тому мало хто готовий залишати номери своїх телефонів та переводити цю психологічну агресію з мережі в реальне життя. Передусім це стосується редакторів найвідоміших та найпотужніших видань, які мають реальний вплив на політичну повістку", - зазначають дослідники.

Що стосується телеканалів, то ще у 2016 році Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому законопроєкт №1831 "Щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації, а також реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення". Відповідно до нових норм, до 1 квітня 2016 року всі телеканали країни мусили подати до Нацради інформацію про медіавласників телерадіоорганізацій та опублікувати цю інформацію в себе на сайті.

Більшість центральних телеканалів необхідну інформацію опублікувала, проте в Одеській області відповідну норму виконали не всі. Так, в Одесі та області зареєстровано понад 20 телеканалів. Наразі в ефір постійно виходять лише близько десяти з них. Під цей моніторинг потрапила половина з них. Лише два медіа, ТРК КРУГ та 7 канал, опублікували інформацію про своїх власників. Інші телеканали проігнорували цю вимогу. 

"Законодавець, ухвалюючи закон, не вказав, як ця інформація має бути опублікована на сайті та в якому розділі. Тому одеські телеканали, які опублікували інформацію про своїх власників, зробили це в дуже таємний спосіб. Інформацію про власників зазвичай розташовано в самому низу сторінки та прописано найменшим шрифтом. Проте вона присутня. На відміну від інших телеканалів, на сайті Першого міського (3 бали) є інформація про директора ЗМІ, головного редактора та журналістів. Лише ТРК КРУГ (3 бали) має інформацію про свою аудиторію. Найзакритішими телеканалами під час моніторингу визнано "Думську ТВ" та запущений у вересні минулого року Odesa Live. Ці медіа вказали лише контактні дані й отримали по одному балу та відповідну оцінку – "абсолютно непрозорі". У цих медіа відсутня інформація про власність і керівництво, головного редактора, аудиторію, фінансове становище та редакційну політику", - зазначають в ІМІ. 

Нагадаємо, раніше Інститут масової інформації оприлюднив назви 10 сайтів, які подають майже 100-відсотково якісну інформацію. 

В жовтні ІМІ оприлюднив результати вибіркового аналізу десяти одеських онлайн-ЗМІ, серед яких також був й ІзбірКом. Тоді експерти знайшли ознаки замовності, неналежно маркованої політичної реклами та контрагітації практично у 3% повідомлень в новинних стрічках одеських онлайн-ЗМІ. Проте в матеріалах ІзбірКому, не зафіксовано жодної маніпуляції та прихованої політичної реклами.

Нагадаємо також, що лише в 23% новин одеських онлайн-медіа йдеться про жінок-героїнь, водночас 77% повідомлень у місцевих засобів масової інформації припадають на чоловіків-героїв. 

Найбільше жінок-експерток було зафіксовано на низці сайтів, серед яких також був ІзбірКом, в 67% матеріалах якого зверталися до саме жінок.

Зазначимо, що Національна спілка журналістів України зафіксувала 77 випадків застосування сили до журналістів в Україні у 2020 році в рамках дослідження «Індексу фізичної безпеки журналістів», який проводить спільно з партнерськими організаціями. Антирейтинг проявів фізичної агресії до журналістів у 2020 році традиційно очолив київський регіон. У столиці та області – 26 випадків застосування сили до працівників ЗМІ. На другому місці – Одеська область (9 випадків), у Львівській і Харківській – по 6, у Дніпропетровській і Херсонській – по 5.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Історико-топонімічна комісія Одеської міської ради звернеться до Департаменту транспорту міськради з проханням приєднати до назви зупинки громадського транспорту "Український театр" ще й згадку про "Національну бібліотеку".  Таким чином, зупинка буде називатись "Український театр і Національна бібліотека".  Ініціатором перейменування виступила ігуменя жіночого монастиря Серафима. На її думку, бібліотека відома на весь … читати далi

Управління капітального будівництва Одеської міської ради планує укласти угоду про реконструкцію Одеського учбово-виховного комплексу №4. Про це йдеться в системі електронних закупівель Prozorro.  Аукціон відбувся 12 квітня і в ньому взяли участь дві компанії: ТОВ «Укрспецпроект» та ПП «Моноліт». Незважаючи на те, що пропозиція ПП «Моноліт» була дорожчою, ніж у конкурента (70 млн 823,3 тис. проти 69 млн 999 … читати далi

Оператор автобусних перевезень FlixBus відкрив продажі на своїй першій зеленій внутрішній лінії по Україні від Затоки та Одеси через Київ та Львів до гірських курортів Буковель та Драгобрат (зупинки Поляниця та Ясіня). Перший автобус відправиться по маршруту вже 20 травня, зазначають у компанії. До 13 червня автобуси курсуватимуть 5 разів на тиждень, … читати далi

Старий дебаркадер (плавучу пристань), який блокував єдиний в Кілії вихід до Дунаю, прибрали за допомогою буксирів Кілійського судноремонтного заводу та перемістили в безпечне місце. Про це повідомили у пресслужбі Адміністрації морських портів України.  Великогабаритна плавуча споруда – дебаркадер «Д-142» більш ніж 40 років використовувався як морський вокзал, готель, ресторан, і колись, дійсно, прикрашав … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР