Понад половина українських журналісток з анонімно опитаних зазнавали сексуальних домагань

12 липня 2021 р. 21:32

ЗМІ медіа

Інститут масової інформації опитав журналістів України на тему сексуальних домагань у зв’язку з професійною діяльністю та з'ясував, що із такою проблемою стикалися 53% журналісток. 

Такими є результати анонімного адресного опитування медійників, що провів Інститут масової інформації в співпраці з ГО "Жінки в медіа" та з журналісткою-розслідувачкою Любов'ю Величко 14–25 червня 2021 року. 

47% журналісток зазначили, що не стикалися з домаганнями під час роботи або у зв’язку з нею. Водночас 17% опитаних чоловіків-журналістів вказали, що потерпали від сексуальних домагань у зв’язку з професійною діяльністю. Разом з тим 83% чоловіків-журналістів, що взяли участь в опитуванні, не мали такого досвіду. 

Окрім того, 33% респондентів вказали, що були свідками сексуальних домагань до своїх колег у зв’язку з журналістською діяльністю. 

Щодо географічного розподілу, то понад третина респондентів, які вказали, що зазнавали сексуальних домагань, є мешканцями західних регіонів (37%), на другому місці – центральні регіони України (33%). Найменше з домаганнями стикалися медійники Півдня (16% всіх респондентів, що зазнавали сексуальних домагань) та Сходу України (11%). Ще 3% опитаних не вказали свого регіону. 

Що стосується типів сексуальних домагань, то найчастіше журналістки та журналісти стикалися з домаганнями, які виявлялись у вигляді жартів та принижень, пов'язаних із сексуальністю (28% респондентів), а також у вигляді небажаних дотиків, обмацувань, інших фізичних контактів (вказало 27% учасників опитування). 

Ще 25% опитаних зазначили, що мали негативний досвід у вигляді пропозицій сексуального характеру від осіб, від яких перебували в залежності (25%). 

6% респондентів зазнавали погроз сексуального характеру, зокрема, через інтернет, і ще 3% зазнавали такого виду домагань, як "послуга за послугу".

Чверть опитаних ІМІ журналістів, які стикались із сексуальними домаганнями (25%), вказали, що нікому про це повідомляли. Основною причиною мовчання про такі інциденти респонденти назвали відсутність механізмів захисту прав потерпілих, адже "все одно нічого не допоможе" (про це зазначили 16% тих, хто зазнавав сексуальних домагань). На другому місці – страх, що ніхто не повірить, адже в потерпілих немає доказів (7% респондентів). Ще 6% вказали, що побоялися осуду і нерозуміння з боку колег.

Переважна більшість опитаних (93%) вважає, що винні в сексуальних домаганнях особи, які не поважають особистих кордонів інших людей.

Нагадаємо, Національна спілка журналістів України спільно з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, журналістами, медіа-експертами та медіа-юристами провели публічні громадські слухання з питань безпеки журналістів Одеси та області.

Зазначимо, що протягом року (за липень 2020 - червень 2021) Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) задокументувала 107 випадків нападів на громадських активістів. Згідно з результатами моніторингу, найбільше випадків переслідувань зафіксовано щодо незалежних журналістів - 44.

Слідчі скерували до суду справу про погрози журналістці під час зйомки сюжету про пожежну безпеку в Одеській державній академії будівництва та архітектури. 

Інститут масової інформації (ІМІ) опублікував на своєму сайті щомісячний моніторинг «Барометр свободи слова» за травень 2021 року. У травні експерти ІМІ зафіксували 15 порушень свободи слова в Україні.  Найбільше порушень (13) було зафіксовано у категорії запобігання журналістам у проведенні професійної роботи. 

Одеська обласна державна адміністрація підтвердила, що не має інструкцій чи інших нормативних документів щодо супроводу журналістів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради України із проханням продовжити дію воєнного часу та загальної мобілізації.  Відповідні проєкти постанов голова держави зареєстрував у канцелярії парламенту.  Справа в тому, що наприкінці травня Верховна Рада України затвердила указ президента Володимира Зеленського щодо продовження дії военного часу до 23 серпня, а також акт … читати далi

Американська історикиня, письменниця та журналістка, лауреатка багатьох міжнародних літературних премій Енн Епплбаум, яка в липні відвідала Одесу написала велике есе про волонтерів та волонтерок. У публікації в одному з найстаріших і найбільш респектабельних літературних журналів США The Atlantic, письменниця назвала волонтерів "другою українською армією". "В історії є поворотні моменти, моменти, … читати далi

Білгород-Дністровський прикордонний загін, що на Одещині, отримав чотири нових патрульних катери UMS – 425CC загальною вартістю 2,2 мільйони гривень. Про це повідомили у пресцентрі Державної прикордонної служби України. Ці катери надані прикордонникам в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Разом з ЄС до безпеки кордонів», який фінансується Європейським Союзом та впроваджується … читати далi

У 2021 році в Одеській області зареєстровані 15,9 тисяч шлюбів, що порівняно з 2020 роком більше на 29,3%. Найбільша кількість шлюбів (27,3% від загальної кількості) зареєстрована у віковій групі 25–29 років. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління статистики в Одеській області. За останніми даними чисельність молоді Одеської області у … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР