Увесь минулий тиждень Україна спостерігала за успіхом та героїзмом ЗСУ на Півдні. Щодня наше військо звільняло населені пункти Херсонщини, закінчивши кульмінаційною деокупацією обласного центра. Пригадаємо, як це було.
"Жест доброї волі" заднім числом
На початку тижня Збройні сили України активно просувались в бік Херсона, змінюючи мапу окупованих територій фактично в режимі реального часу. 9 листопада керівництво армії росії розіграло театральну нараду та "жест доброї волі" щодо виводу окупаційних військ на лівий берег Дніпра. В той самий час Володимир Зеленський вже підписав указ №760/2022 "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області".
Оперативне командування "Південь" одразу заявило, що не зважає на жодні заяви ворога й робить свою справу згідно з розробленим планом.
"У нас триває військова операція, яка потребує режиму інформаційної тиші. Тим часом окупанти намагаються заповнити інформаційний простір своїми повідомленнями, щоб підготувати виправдання на випадок стрімкого провалу і дезорієнтувати місцеве населення і Сили оборони України. Ми не виключаємо провокацій і створення хибного враження про їх справжні наміри", – зазначили в командуванні.
При цьому експерти країн-партнерів були більш оптимістичними. Так спеціалісти Військової розвідки Великої Британії висловили думку, що втрата західного берега Херсона остаточно завадить збройним силам російської федерації прокласти сухопутний коридор до Одеси. Також вони прокоментували відступ ворога з руйнуванням мостів, як доказ реальної здачі обласного центра.
"З обмеженими пунктами перетину російські війська будуть вразливими при перетині річки Дніпро. Цілком ймовірно, що відхід триватиме кілька днів з оборонними позиціями та артилерійським вогнем, що прикриватиме сили, що відходять", – британська розвідка.
Початок визволення Херсона
Не дивлячись на всю обережність у коментарях відступу рф, 11 листопада вже й наші розвідники підтвердили радісну новину – Херсон повертається під контроль України. До цього в мережі Інтернет з’являлось багато світлин з окупантами, які викидали свою форму та намагались замаскуватися під цивільних. В ГУР МО їм дали вибір – здатися, або бути знищеними. Хоча росія у своїй пропаганді стверджувала, що ще на світанку закінчила "операцію по виводу військ". Звичайно, "без жодних втрат".
"Ви маєте єдиний шанс уникнути загибелі – негайно здатися в полон. У разі добровільної здачі в полон Україна гарантує вам збереження життя та безпеку. Ми дотримуємося Женевських конвенцій, гарантуємо військовополоненим харчування, медичну допомогу та можливість вашого обміну на військовослужбовців українських Збройних Сил, які перебувають у полоні в Російській Федерації", – йшлось в повідомленні ГУР для окупантів.
Наприкінці дня до міста почали з’їжджатися навіть представники шоубізнесу, а центр Херсону поринув у вуличне святкування. Не обійшлося й без скандалів.
ЗМІ та Міністерство оборони
Поки Інтернет наповнювався величезною кількістю аматорського контенту про визволення Херсону, засобам масової інформації не дозволяли офіційно приїжджати до міста. Однак деякі зробили це в обхід бюрократії й вели ледве не трансляцію процесу зустрічі ЗСУ місцевими мешканцями. Серед перших були й знімальні групи закордонних телеканалів. Реакція Міністерства оборони була швидкою та жорсткою.
"Нещодавно, деякі представники ЗМІ, ігноруючи наявні заборони та застереження, без погодження з відповідними командирами та службами зв’язків з громадськістю військових частин здійснювали інформаційну діяльність в місті Херсон ще до завершення стабілізаційних заходів. Відтак, низці представників ЗМІ, які порушили правила роботи у районі ведення бойових дій, скасовано дозвіл на роботу, а їхні прескарти визнані не чинними", – заявили у Міністерстві оборони 13 листопада.
Того ж дня АТ "Укрзалізниця" разом із платформою UNITED24 розпочала благодійний проєкт “Квитки до перемоги”. Наразі можна оформити квитки на три перших рейси з Києва до п'ятьох міст, зокрема до деокупованого Херсона, а також Маріуполя, Донецька, Луганська та Сімферополя.
Як поінформували в пресслужбі перевізника, квитками Київ-Херсон можна буде скористатися вже найближчим часом – за 12 годин до рейсу на електронну адресу, яку власник квитка вкаже при його оформленні, надійде інформація про вагон, місце, дату та час відправлення потяга.
Що стосується міст, які знаходяться під тимчасовою окупацією, то залізничники надішлють власникам квитків повідомлення з датою та місцем відправлення, щойно рух буде поновлено.
"Проєкт “Квитки до перемоги” символізує надію українців на якнайшвидшу деокупацію українських міст, віру в ЗСУ та в те, що вся Україна буде звільнена. Квиток можна придбати сьогодні, зберігати як символ і скористатися ним одразу після деокупації міст", – зазначають в компанії.
В повідомленні Укрзалізниці підкреслюють, що кошти від продажу квитків будуть переказані через платформу UNITED24 на закупівлю last-mile транспорту — автівок, які допоможуть сполучити міста й селища на деокупованих територіях із найближчими залізничними вузлами.
Початок великої роботи
Поки інформаційною площиною ширяться експертні думки та прогнози наступних дій ЗСУ, на деокупованих територіях кипить робота. Відступаючи, ворог крав та нищив все, що встигав. Окрім підривів мостів окупанти вивели зі строю багато енергетичних вузлів та обладнання стільникового зв'язку. Та мабуть, головним медійним символом мародерства став єнот, відео викрадення якого з місцевого зоопарку розійшлося мережею. Пізніше з’ясувалось, росіяни вивезли до Криму ще цілу низку тварин, включаючи віслюка, вовка, ламу та навіть білок.
Відео: Телеканал ICTV
Вже 14 листопада заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко повідомив у своєму телеграм-каналі, що компанія Київстар частково відновила мобільний зв’язок у центрі Херсону. Також активну роботу проводять й представники ГУНП області. З початку деокупації вони вже відкрили понад 400 кримінальних проваджень щодо військових злочинів росії, йдеться у повідомленні поліції Херсонщини на сторінці у Facebook.
"Поліція продовжує фіксувати воєнні злочини російської армії на Херсонщині, серед яких: обстріли населених пунктів Бериславського району, масові факти мародерства, викрадення людей, мінування територій, захоплення підприємств та примусове вивезення людей. За минулі дві доби поліція відкрила 51 кримінальне провадження за фактами воєнних злочинів російської армії на території Херсонської області", – рапортують в ГУНП.
Фото: ГУНП в Херсонській області
Окупанти крали все, що могли, кажуть у поліції. Від водного та наземного транспорту до кассових апаратів та камер відеоспостереження. Також масово вивозили й людей. В тому числі пацієнтів й медичний персонал Херсонського психоневрологічного будинку-інтернату.
Підмітанням вулиць в Одесі ще кілька років тому опікувалися виключно комунальники. Однак поступово ці роботи перестають виконувати працівники ЖКС. На зміну комунальникам приходять керуючі компанії. І складається цікава ситуація – там, де комунальники розорювалися і по самі вуха влазили в борги, приватні фірми, пов'язані з міською владою, заробляли непогані гроші. …
читати далi
Блекаут минулого тижня для півдня України виявився всього лише увертюрою до цієї. 23 листопада по Україні було випущено менше ракет, ніж під час попереднього удару – 70, 51 з них збили наші ППО, але результат для півдня України виявився важче. Одеська область, поряд з багатьма іншими областями, на кілька годин …
читати далi
Жителька міста Татарбунари в Одеській області отримала підряди на капітальні ремонти укриттів в дитячих садках та ліцеї, а також на ремонт дитячого оздоровчого закладу, який прийматиме вимушених переселенців. Все б нічого, та пані має сумнівну репутацію, два капітальних ремонти укриттів підозріло дешево коштують і ніяких документів, які б підтвердили спроможність …
читати далi
Звільнена територія в Харківській області настільки всіяна мінами та вибухонебезпечними залишками російської артилерії, що знадобляться роки, щоб її розчистити. Журналісти De Morgen виїхали із групою розмінування до села Липці, що розташоване менш ніж за 10 кілометрів від російського кордону. Читайте матеріал у перекладі для Центру публічних розслідувань. «Не ходіть по …
читати далi
Підмітанням вулиць в Одесі ще кілька років тому опікувалися виключно комунальники. Однак поступово ці роботи перестають виконувати працівники ЖКС. На …
читати далi
Регіональне відділення Фонду державного майна по Одеській та Миколаївській областях 4 січня провело аукціон з продажу табору праці та відпочинку разом …
читати далi
Третя з початку повномасштабного вторгнення російської федерації сесія Одеської міської ради відбулася у сесійній залі 30 листопада в звичному режимі …
читати далi
Іноземні волонтери та британські кореспонденти доставили гуманітарну допомогу в селище Благодатне Миколаївського району. Про це пише Національна поліція в Миколаївській …
читати далi
Вісім громад Одеської області показали свою неефективність в умовах воєнного стану. Про це заявив заступник начальника Одеської обласної військової адміністрації Дмитро …
читати далi
17 січня до Херсона привезли 2 мініелектростанції Caterpillar потужністю 400 кВт. Вартість гуманітарної допомоги складає 165 тисяч євро. Кошти на мініелектростанції були …
читати далi
Круглий стіл з обговорення проблем працевлаштування, житла та соціально-правової підтримки внутрішньо переміщених осіб в умовах війни та воєнного стану в …
читати далi
Одна з херсонських міських лікарень отримала від неурядової громадської організації два модульні медичні пункти - для приймання пологів та лікування …
читати далi
Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) вважає, що президент Володимир Зеленський підписав суперечливий закон, який розширює повноваження уряду контролювати засоби масової інформації. Про це повідомили …
читати далi
Костянтин Сивак - депутат Херсонської міської ради від забороненої партії ОПЗЖ - збирається через суд поновитися на посаді начальника Державної …
читати далi
Сьогодні, 27 грудня, відбулась XVI чергова сесія Миколаївської міської ради. Серед проєктів рішень розглядалося питання зміни регламенту міської ради, а …
читати далi
4 листопада парламент ухвалив законопроєкт №7649, згідно з яким українцям дозволили виплачувати пенсійні відрахування з 16 років через мобільний додаток "Дія". …
читати далi
П'ять комунальних установ в Одесі оголосили тендери на придбання генераторів із загальною вартістю закупівлі у 20 мільйонів 259 тисяч гривень. …
читати далi
Платіжна система - спеціальний web-інтерфейс, фінансовий посередник, який допомагає приймати платежі і переводити гроші, отримані від Користувача, Виданню. Діє на підставі ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
Пожертвування - перерахування Виданню грошових коштів з метою її фінансової або іншої підтримки в будь-якому розмірі - на розсуд Користувача.
Користувач - фізична особа, яка є фактичним користувачем сайту та / або його окремих матеріалів, дієздатна і досягла 18 років.
Правила - дані Правила оплати (здійснення добровільних безповоротних платежів на користь Видання).
Умови внесення пожертвувань
Користувач має можливість внести Пожертвування на користь Виданню на добровільній основі в розмірі фіксованої щомісячної або одноразової суми грошових коштів (конкретний розмір Пожертвувань Користувач визначає самостійно на власний розсуд).
Доступні способи переказу грошових кошти (Пожертвувань):
перерахування коштів за допомогою платіжної системи
перерахування коштів на зазначені банківські реквізити
перерахування коштів через краудфандінговий майданчик Patreon.
Здійснюючи Пожертвування (перераховуючи кошти на користь Видання), Користувач погоджується, що він робить його добровільно, свідомо і цілеспрямовано, що він не був введений в оману Виданням стосовно мети / розміру і повернення свого платежу. Також, здійснюючи Пожертвування, він підтверджує, що ознайомився з даними Правилами, згоден з ними і не буде пред'являти Виданню ніяких претензій / позовів ні в теперішньому часі, ні в майбутньому.
Внесення Користувачем грошових коштів в якості Пожертвування є одностороннім безповоротним перерахування таких коштів Виданню Користувачем. Здійснюючи Пожертвування, Користувач підтверджує, що є дієздатним особою, яка має право розпоряджатися грошовими коштами, що перераховуються Виданню.
Видання не несе відповідальності за помилки (в тому числі, технічні), збої або неточності в роботі, а також будь-які інші дії / бездіяльності з боку платіжних систем, банків і майданчики Patreon.
Видання не повертає Користувачеві внесені ним Пожертви ні за яких обставин, включаючи помилково або невірно вчинені ним оплати.
Видання залишає за собою право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення користувачів змінювати Правила. Оновлені / змінені Правила будуть публікуватися на сайті izbirkom.org.ua. Вступати в силу вони будуть з моменту опублікування таких змін / оновлення.
Користувач несе повну відповідальність за достовірність даних платіжної картки та іншої інформації, зазначеної ним при здійсненні Пожертвування.
Оберіть один з варіанті підтримки (Select a membership level). Наразі це 2,5, 9 або 20 євро на місяць.
Натисніть підтримати - Join
Пройдіть авторизацію Patreon. Можете зробити це за допомогою аутентифікації через свій акаунт Google, Facebook або заповнивши поля: Ім’я, електронна пошта, підтвердження електронної пошти та пароль.
В разі авторизації гугл чи фб вас пропустить далі одразу. У разі реєстрації пошти:
Оберіть країну
Оберіть зручний для вас спосіб оплати: paypal або картка. Сервісу потрібні номер картки (16 знаків), дата до якої вона діє, cvv код (зазвичай 3 цифри на звороті) та поштовий індекс.