Порушення та виклики в день голосування на місцевих виборах в Одеській області

26 жовтня 2020 р. 14:20

ОПОРА вибори

За попередніми результатами спостереження, ОПОРА констатує високо конкурентний характер місцевих виборів, які в цілому відповідали законодавству України, однак спостерігачі ОПОРИ зафіксували достатньо масові порушення процедур організації виборів і проведення кампаній, інциденти із недотримання порядку ведення передвиборної агітації та спробами підкупу виборців, зловживаннями адміністративними ресурсами та спотвореннями процедури зміни виборчої адреси.

Про це повідомили представники Громадянської мережі ОПОРА на пресконференції в Одесі 26 жовтня.

Як повідомили на пресконференції, зафіксовані спостерігачами порушення могли суттєво вплинути на результати волевиявлення у конкретних територіальних громадах, але причини їх появи були різними, відповідальність за них розподіляється між різними суб’єктами виборчого процесу і вони не були централізовано спланованими у межах всієї країни. 

На рівні ТВК та ДВК проявились традиційні проблеми адміністрування виборів в Україні, пов’язані із їхнім нестабільним складом і відповідно з дефіцитом часу для їхнього якісного навчання, низьким рівнем офіційних виплат за роботу членів комісій та збереженням практики політично вмотивованого та тіньового характеру фінансування їх роботи. Ці проблеми вчергове демонструють необхідність нових підходів до адміністрування виборів в Україні, які можуть бути сформовані за результатами всебічної і неполітизованої дискусії на рівні профільного комітету парламенту із залученням ЦВК, національних та міжнародних експертів.

Прямий та непрямий підкуп виборців залишався викликом для чесних виборів у окремих громадах, але зміни до Кримінального кодексу України та достатньо активна діяльність Національної поліції України та інших правоохоронних органів в Україні були стримуючим фактором для потенційних зловживань та недобросовісних кандидатів. ОПОРА звертає увагу правоохоронних органів на необхідність системного розслідування фактів зловживань процедурами зміни виборчої адреси, які могли вплинути на результати виборів в окремих територіальних громадах.

Так, в Одеській області конфліктні ситуації на цьому ґрунті виникали і напередодні дня голосування, і в день голосування у Кароліно-Бугазькій сільській та Таїровській селищній громадах. Зокрема, 25 жовтня у селищі Затока ДВК отримала низку актів від виборців, які скаржилися на те, що напередодні дня голосування їх виключили зі списку виборців на підставі рішення суду. У цьому ж населеному пункті в день голосування спостерігачка ОПОРИ виявила автобус, яким підвозили виборців на дільницю.

"Показово, що багато актів були надруковані заздалегідь і виборцям треба було лише вписати свої призвіща", -координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області зазначила Анастасія Матвієнко

У селі Сухий Лиман Таїровської селищної громади суб’єкти виборчого процесу викликали поліцію через голосування виборців, які зареєструвалися у селі перед виборами. За словами голови ДВК, за однією з адрес напередодні виборів зареєструвалися понад 60 виборців, за іншою – понад 70. Втім, комісія не мала повноважень не видавати таким виборцям бюлетені згідно із законодавством. 

"Деякі виборці наче були прибулі з інших населених пунктів та погано орієнтувались у власних виборчих адресах. Однак якщо ці виборці є у списках та з наявними документами, члени комісії не мають права їм не дозволити волевиявлення. ", - зазначила експертка. 

У місті Одесі на виборчій дільниці №511268 (вулиця Льва Толстого, 1) ОПОРА фіксувала значні черги виборців, переважна більшість яких, - студенти Національного університету «Одеська юридична академія». При цьому навчальний заклад не перейшов на дистанційну форму навчання з 15 жовтня, як це було рекомендовано. Процес голосування виборців на цій дільниці затягнувся і тривав після 20 години.

Згідно з даними спостерігачів ОПОРИ по всій Україні основним порушенням у день голосування були спроби незаконного отримання виборцем і видачі дільничною виборчою комісією бюлетенів для голосування. Такі факти, що не носили масового характеру, були зафіксовані на 10,04% ДВК в межах всієї України (похибка становить 2,3%). На чергових місцевих виборах в Україні у 2015 році цей тип порушення також був домінуючим, однак проявлявся в значно більшому масштабі – фіксувався на 17,7% ДВК. За оцінками спостерігачів, на 0,29% ДВК такі зловживання носили непоодинокий характер.

Ще одним поширеним типом порушень на дільницях були випадки голосування виборців за межами кабінки для голосування та інша неправомірна поведінка, наслідком якої було розголошення виборцем результатів волевиявлення (наприклад, демонстрація бюлетеня).

Такі інциденти траплялися на 7,52% ДВК, зокрема й в Одеській області.

Попри численні проблемні інциденти, які фіксувалися ОПОРОЮ протягом дня голосування, на 89,7% виборчих дільниць (похибка 2,71%) спостерігачі не виявили порушень, які, на їхню думку, могли вплинути на результати голосування. Натомість на 9,4% ДВК спостерігачі повідомили про наявність випадків незначних порушень, переважно процедурного типу. Суттєві порушення, за оцінками спостерігачів, були на 0,8% ДВК.

ВІДЕО 

Заява ОПОРИ за попередніми результатами спостереження на місцевих виборах – 2020

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Слідкуйте за перебігом подій впродовж дня голосування у нашій хроніці, яка постійно оновлюється, або приєднуйтесь до нашого telegram-каналу

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Одеський міський голова Геннадій Труханов підписав розпорядження про створення робочої групи з обстеження земельних ділянок у зоні реконструкції Іванівського шляхопроводу. Відповідне розпорядження оприлюднила пресслужба міської ради.  Робоча група має: Здійснити обстеження земельних ділянок у зоні реконструкції Іванівського шляхопроводу. Визначитися з необхідністю відчуження земельних ділянок та іншого нерухомого майна відповідно до Закону … читати далi

Голова обласної ради Григорій Діденко підписав розпорядження про план підготовки до пленарного засідання дев’ятої сесії Одеської обласної ради. Як повідомили у пресслужбі облради, орієнтовна дата проведення — 17 грудня. Згідно з розпорядженням, підготовка проєктів рішень обласної ради триватиме до 17 листопада. Розгляд питань проєкту порядку денного на засіданнях постійних комісій … читати далi

Кілька переселенців зі Сходу України  розпочали безстрокову акцію протесту о 10-й ранку 18 жовтня під Офісом президента, а 19 жовтня оголосили голодування. Переселенці протестують через те, що вже місяць в будівлі на Успенської, 4 немає електрики, повідомив сайт УСИ. Там проживають 140 осіб, з них 30 неповнолітніх дітей і 11 людей з інвалідністю. … читати далi

Центри масової вакцинації в Одесі з 20 жовтня щодня працюватимуть для щеплення одеситів з 9:00 до 18:00. Про це повідомили у пресслужбі Одеської міської ради.   Зробити щеплення від COVID-19 можна за адресами: пров. Семафорний, 4, ТЦ Fontan Sky; вул. Семена Палія, 125-Б, ТЦ DEPOt; вул. Давида Ойстраха, 32, ТРЦ City Center; … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР