Що варто знати про пошук та оренду житла у період війни

17 квітня 2022 р. 20:47

війна нерухомість

Сервіс OLX підготував на основі моніторингу під час війни поради для тих, хто шукає оренду житла.

Від початку війни з росією у категорії “OLX Нерухомість” було деактивовано 7% оголошень з порушеннями від загальної кількості нормального контенту. З них 654 оголошення з підозрою у шахрайстві. Загальна динаміка порушень, яку бачить компанія в розділі “Нерухомість”, не стала значно більшою – наразі випадки шахрайства складають близько 1% від усіх оголошень. Які зараз основні схеми шахрайства та як себе захистити при пошуку квартири чи будинка – нижче від команди сервісу OLX, яка щодня відстежує та видаляє неякісні оголошення, а якщо наявні серйозні порушення – повідомляє правоохоронним органам.

Основна шахрайська схема — передоплата за житло

З початком повномасштабного вторгнення ринок оренди житла найбільше страждав від:

  • цінових спекуляцій; 
  • публікації неактуальних об’єктів; 
  • шахрайства з передоплатою. 

Так, за даними OLX, кількість шахраїв на Київщині зменшилась, однак їх активність збільшилась на Заході України. 

Класична схема з передоплатою за житло виглядає так: шахраї завідома ставлять спокусливо низьку ціну, щоб зацікавити пошукача. Піймавши жертву на гачок, переводять комунікацію до сторонніх месенджерів, де і вимагають аванс. Серед причин може бути нібито право перегляду квартири, попереднє бронювання чи гарантія заїзду.

Важливо пам'ятати, що добросовісні орендодавці просять оплату під час підписання договору оренди та передачі ключів. 

Перевірка оголошень

В OLX оголошення про оренду помешкання деактивують, якщо воно порушує Загальні правила публікації платформи чи українське законодавство. Наприклад, містить невідповідну ціну, неактуальний об’єкт чи хибне розташування. Підозрілий контент проходить також перевірку моделями штучного інтелекту. Після цього оголошення може повторно пройти ручну модерацію. Так спеціаліст відділу ідеального контенту в OLX аналізує повідомлення про порушення, відправляє публікацію автору на редагування або ж взагалі видаляє.

Для того, щоб оголошення не опинилося в чорному списку, в компанії рекомендують вказувати виважену та правдиву інформацію, надавати зрозумілий детальний опис об’єкта та якісні фото, що передають реальний вигляд і стан квартири чи будинку. Також варто встановлювати ціну, яка є наближеною до середньоринкової в мирний час і вказувати актуальне місцезнаходження нерухомості, оскільки переміщення Україною наразі потребує додаткового планування. 

Як поскаржитися на підозріле оголошення 

Кожен користувач за допомогою кнопки “Поскаржитися” під будь-яким оголошенням може повідомити про сумнівний контент чи підозру в порушенні. Такі дії допоможуть покращити якість оголошень та зробити пошук нерухомості ефективнішим. 

“Із грудня 2021 року до лютого 2022 року ми щомісяця обробляли близько 2,5 тис. скарг на оголошення про довгострокову оренду. Після ретельної перевірки 48% з них виявилися шахрайством. Вже в березні ми отримали скарги від користувачів на 3,6 тис. оголошень, із них 45% випадків були шахрайськими. Щодо подобової оренди, то в минулому місяці ми зафіксували 550 оголошень зі скаргами, що майже втричі більше, ніж за аналогічний період 2021 року. Однак кількість підтверджених порушень – всього 23% від скарг”, — розповіла лідерка команди ідеального контенту в OLX Нерухомість Юлія Ковбаса.

Корисні сервіси для боротьби з шахрайством на ринку нерухомості   

  1. Бюро економічної безпеки України запустило сервіс для скарг про необґрунтоване підвищення цін. Кожен українець може сповістити про порушення, написавши на електронну адресу zvernennya@esbu.gov.ua або за допомогою телеграм-бота. Про результати опрацювання повідомлень в кожній області можна дізнатись в телеграм-каналі.
  2. Кіберполіція обробляє повідомлення про шахрайство за електронною адресою: callcenter@cyberpolice.gov.ua.

Програма “Публікуємо правильно” дає змогу повідомити про порушення на OLX за допомогою інформаційного банера під кожним оголошенням. Включає в себе також додаткові види скарг "Необґрунтовано завищена ціна" та "Шахрайство"

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Багато внутрішньо переміщених осіб хочуть відчувати себе корисними на новому місці, але інколи знайти роботу — справа непроста. Тому сьогодні публікуємо поради, як переселенцям знайти роботу у новій громаді. Серію графічних інструкцій з порадами для громад та внутрішньо переміщених українців створила команда ШоТам у межах проєкту «Громада Діє». Раніше у ІзбірКом-Експерт можна було ознайомитися … читати далi

І маленьке підприємство, і потужне виробництво – евакуювати свій бізнес просто, коли маєш чіткий алгоритм дій. Ба більше, держава допоможе не лише перевезти все обладнання, а й підшукати приміщення для відновлення роботи. Ділимось покроковою інструкцією! Серію графічних інструкцій з порадами для громад та внутрішньо переміщених українців створила команда ШоТам у межах проєкту «Громада Діє». … читати далi

Аби внутрішньо переміщеним особам було легше адаптуватися в новій громаді, слід подбати не лише про житло та роботу, а й про налагодження соціальних зв’язків. У цьому, зокрема, можуть допомогти мовні курси, до яких можна залучати як ВПО, так і мешканців громади. Серію графічних інструкцій з порадами для громад та внутрішньо … читати далi

Міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія. Термін дії міжнародного посвідчення водія — 3 роки, але не більше строку дії національного посвідчення водія. Видача або ж обмін міжнародного посвідчення водія здійснюється без складання іспитів. Міжнародне посвідчення водія без наявності національного не є дійсним, - інформує Регіональний сервісний центр МВС … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР