Українки розповіли, як переживають карантин у Польщі, Німеччині, Франції та США

27 березня 2020 р. 16:34

Пандемію через коронавірус у Всесвітній організації охорони здоров’я оголосили 11-го березня 2020 року, карантин в Україні – 12-го березня. Приблизно тоді ж обмеження почали впроваджувати й у європейських країнах (до речі, в Україні ці обмеження наразі порівняно найжорсткіші в Європі).  

Ми поспілкувалися із трьома українками, які мешкають у Німеччині, США та Польщі, а також із українкою, чоловік якої мешкає у Франції і запитали їх про обмеження в їхніх країнах у зв'язку з коронавірусною інфекцією.

Про «хом’ячкові закупи» та «останню вечірку» читайте у публікації «Четвертої влади».

Німці не забороняють громадський транспорт

Українка Тетяна мешкає у Гамбурзі, Німеччина. За її словами в країні закриті не лише державні кордони, а й межі земель, тобто адміністративних одиниць. Виїзд за межі землі, де зареєстрований, заборонено – порушників штрафуватимуть.

У Гамбурзі карантин почався з 16-го березня. Спочатку мав бути до 29-го березня, продовжили до 19-го квітня (в Україні продовжили до 24-го квітня). 

Коли Тетяна вперше спілкувалася з журналісткою, у країні ширилися чутки про введення жорсткого італійського варіанту: коли можна буде ходити тільки на роботу й за продуктами чи ліками. Тепер це її реальність.

«Виходити можна максимум по двох, краще по одному, але це не стосується сім'ї», – додає Тетяна.

Жінка каже, працюють лише продуктові магазини, заправки, аптеки і лікарні. Розважальні заклади, басейни, спортклуби, бутіки й інші магазини закриті.

Навчальні заклади теж на карантині. Діти навчаються дистанційно. Старший син Тетяни вчиться у звичайній та музичній школах.
Вчителька зі звичайної школи скинула на електронну пошту завдання з усіх предметів на півтора тижні. Якщо у дітей виникають питання, можна писати їй таким самим чином. Один вчитель з музичної школи працює з дитиною по скайпу, з іншим обмінюються відеоповідомленнями.

Гуляти з дітьми на дитячих майданчиках не можна.

Якщо в людини болить спина чи горло, піднялася температура – перші консультації отримують по телефону і лікуються вдома. Далі діють за обставинами. Якщо є попередній запис на прийом до лікаря не за гострим станом, його можуть перенести як лікарі, так і сам пацієнт.

Державні установи припинили приймати відвідувачів, працюють у внутрішньому режимі. Кому дозволяє робота – працюють вдома. Якщо треба їхати, отримують на роботі документ-підтвердження, який без паспорта не дійсний.

Поліція може зупинити будь-кого пішого чи на машині й поцікавитися, куди прямує.

Тетяна має власний автомобіль, тому пішки по вулиці майже не ходить.

Якщо людина взагалі не може працювати в період карантину, як-от стюардеси, то роботодавець платить 60% їхньої зарплатні, а 40%

становить допомога від держави. Відпустки за свій рахунок у Німеччині немає.

Автобуси в Гамбурзі раніше їздили кожні 10-20 хвилин. Тепер щогодини. В автобус можна заходити через середні чи задні двері – вхід біля водія закритий, а місце обмежене стрічкою.

Квитки можна придбати онлайн або в автоматі. Кількість пасажирів не обмежували. Наземні й підземні метро не закривали, але люди самі стараються тримати дистанцію. Тетяна жартує: якщо хтось чхнув у куточку, біля нього вже нікого немає.

Німцям похилого віку рекомендують припинити зустрічі з онуками, оскільки ті можуть переносити інфекцію.

Решта засторог уже знайомі: уникати скупчень людей, тримати дистанцію, мити руки з милом пів хвилини, чхати в рукав, не торкати обличчя. 

Федеральний уряд і уряди земель акцентують увагу на дотриманні мінімальної відстані між людьми. Фото з ndr.de
У магазинах, за спостереженнями Тетяни, найбільший попит на туалетний папір, паперові рушники, макарони, рис, борошно й цукор – все, що може довго лежати. Мило розкупляють, на полиці може лежати лише кілька штук.

«Звичайно, продукти будуть надходити й полиці знову будуть заповнені. Але «хом'ячкові закупи» є», – каже Тетяна.

Такими бачила Тетяна полички дисконтного магазину Aldi приблизно другого тижня березня. Каже, відтоді мало що змінилося. Товар з’являється і розкуповується. Фото надала Тетяна

За словами жінки, мешканці Гамбурга здебільшого виконують застережні рекомендації.

Тетяна бачила мало людей у захисних медичних масках. Каже, що ажіотажу на них немає, але й самих масок в аптеках немає. Як і спирту чи дезінфікуючих спреїв. Нині з’явилися респіратори з фільтром – 15 євро за штуку.
У Гамбурзі рекомендують одягнути маску, якщо ти маєш ознаки ГРВІ, щоб не поширювати інфекцію. А решта можуть носити їх за бажанням.

Розкуповують крупи, мило, туалетний папір

Ще одна українка Тетяна живе у Вроцлаві, в Польщі.

Каже: заходи, які вживає сейм, дуже схожі до запроваджених в Україні. 
У Польщі оголосили карантин спочатку до 25 березня, тепер – до 14 квітня.

Скасовано всі масові заходи, закрито торгові центри, ринки, кафе, ресторани. Робочий день на пошті й у банках зменшили до шестигодинного. Але супермаркети працюють без змін. Обмежень щодо відвідувачів там немає. Люди самі тримають дистанцію.
По можливості працівники перейшли на дистанційну роботу, а державні установи не приймають відвідувачів. Усі справи мають вирішуватися по інтернету.

Тетяна каже, що профілактичні плакати та інструкції щодо дій при симптомах коронавірусу є у кожному трамваї, автобусі, при входах у заклади.

Люди ходять по вулиці в масках, часом в гумових рукавичках, розповідає Тетяна.
Більшість намагається виконувати рекомендації, стараються гуляти в парках на відстані не менше 1-2 метрів від інших. Є такі, що гуляють у вечірній час – коли менше інших перехожих.

На одній із центральних зупинок громадського транспорту у Вроцлаві. Фото надала Тетяна

Рух міського транспорту скорочено.

В автобусах підхід до водіїв перекритий стрічкою, щоб вони знаходились на безпечній відстані від пасажирів, бо кабіна їхня відкрита. Фото надала Тетяна

В Україні карантин оголошують щороку – через грип. А поляки такого не знають.
– Панічна хвиля закупівлі продуктів була після оголошення карантину і закриття навчальних закладів, адже у Польщі не звикли до такого, – розповідає Тетяна.
Розкуповують в основному крупи, мило і туалетний папір. Але магазини швидко поповнюють запаси. 
Релігійні громади самі відмовилися від богослужінь
Світлана мешкає в міста Парма, штат Огайо, США.
У Пармі найбільша в штаті українська громада.
За словами Світлани, уряд кожного штату та мерії міст самостійно визначають, коли оголошувати карантин. У Пармі він почався 13-го березня. Мав тривати до 3-го квітня, але буде до шостого.
Першими закрилися навчальні заклади. Діти Світлани – школярі, обоє перейшли на дистанційне навчання. З учителями спілкуються онлайн. Деталей Світлана не розповіла. Каже, в навчання дітей особливо не заглиблюється, бо вони достатньо відповідальні і вчаться на відмінно.

Наступними закрили бари й ресторани, їжу можна замовити доставкою.

Із магазинів відкриті лише ті, що продають речі першої необхідності та продукти харчування. Деякі – лише онлайн.

Це один із магазинів німецької мережі Aldi у Пармі 12 березня 2020 року. Світлана купує продукти у ньому. Жінка каже, що зараз полиці вже не пустують. Фото надала Світлана

Зараз асортимент поповнили, покупців у магазинах менше. Однак на деякі сухі продукти адміністрація закладів встановила ліміт. Наприклад, не більше 10 упаковок каш в одному покупцю при купівлі.

Світлана повернулася додому з магазину і виклала покупки на стіл. Каже, що набрала консерви, бо діти саме їх люблять
Громадський транспорт як спосіб пересування у Пармі не розвинений, більшість людей має свої авто. Тому щодо обмежень у цій сфері

Світлана нічого не знає і сама їздить на машині.

Інформаційних плакатів про коронавірус на вулицях Парми Світлана не бачила.

Збиратися в групи більш ніж 50 осіб заборонили від початку карантину. Винятком були церкви, хоча більшість американських релігійних громад самі тимчасово відмовилися від богослужінь.

Хворим кажуть сидіти вдома, бути в ізоляції. Світлана застудилася саме на початку карантину. Зателефонувала до клініки, розповіла про кашель, їй порадили приїхати на огляд.

Коли вона прибула, медперсонал прибіг у повному медичному захисті: і костюми, і маски. Дуже метушилися і нервували. Пересвідчившись, що в жінки лише бронхіт, розслабилися і маски зняли. Їй призначили лікування й відправили додому.

Банки працюють тільки ті, які мають широкі під’їзні майданчики і можуть працювати з клієнтами через спеціальні віконця. Деякі банки працюють лише до обіду, інші після обіду.

Світлана теж працює в банку. Перехід між корпусами будівлі з початком карантину закрили і заборонили працівникам ходити до колег. Також перекрили поверхи. Спілкування – по телефонах, працівник мав залишатися на своєму робочому місці.
Усіх її колег перевели на позмінний, тижневий, графік. Наприклад, Світлана тиждень була вдома, наступного ж мала виходити в офіс.

Але її начальник по телефону повідомив, що жінка працюватиме вдома.  Бо з понеділка 23 березня до 6 квітня у штаті Огайо мешканцям заборонено виходити з дому без нагальної потреби. До нагальних віднесли піклування про рідних чи похід до магазину.

На вулицю лише з довідкою

Теренс Гус мешкає в Орлеані, Франція.
Його дружина – українка Лілія, яка поки що не може приїхати до чоловіка. Ми попросили її розпитати чоловіка, як з карантином у Франції.

В Орлеані почали вводити обмеження з понеділка 16 березня. Теренс каже, вони триватимуть приблизно два тижні, але «багато чуток, що це затягнеться на місяць».

Школи закрили. Діти навчаються дистанційно. Один із батьків повинен залишатися з ними. Якщо обидва працюють, компанії мають дати одному з батьків повністю оплачувану відпустку на два тижні. Пізніше оплачуваність може зменшитися, наприклад, до 20% від зарплати.

Закриті офіси, магазини – працюють лише продуктові. Деякі кафе продають тільки тютюнові вироби. Заклади швидкого харчування вже закрили, деякі ресторани все ще роблять доставку їжі додому.
Частина пекарень перейшла на скорочений графік. У приміщення можна заходити по одній людині.

«Ми дуже любимо багети, тому не дивно, що пекарні відкриті, навіть коли ресторани вже не працюють», – пояснює Теренс.
Готель, у якому працював Теренс, тимчасово припинив роботу, і чоловік тепер вдома. Однак його мама, офісна працівниця, працює дистанційно.

Маски в аптеках – дефіцит.

«Навіть медичний персонал не знає, що робити з масками: одні рекомендують звичайним людям носити маски, інші кажуть, що це марно», – розповідає чоловік.

На питання, чи є панічні настрої серед французів, Теренс відповідає: «З Францією про це завжди складно говорити».
І пояснює: хтось «біжить до магазинів, щоб придбати багато речей, одягнути маску і бути параноїком щодо будь-яких фейкових новин. Іншим абсолютно байдуже, і коли погода хороша, всі вони йдуть до парку, центру міста та на пляж, не сприймаючи коронавірус серйозно».

«Коли оголосили про закриття пабів, багато французів вирішили напитися, щоб насолодитися останньою вечіркою», – каже Теренс.

І через це, на думку чоловіка, у Франції взагалі заборонили виходити з дому без поважних причин та спеціальної довідки. Її завантажують з сайту, заповнюють і роздруковують або ж заповнюють від руки. Таку довідку показують на вимогу поліції.

До поважних причин французька влада віднесла виїзд на роботу, вихід до магазину чи з питань здоров’я, піклування про родичів, вигул тварини або коротку прогулянку для фізичного тонусу.

За порушення заборони – штраф. На вулицях міста з’явилися військові. Теренс думає, що на допомогу поліцейським, – аби люди виконували наказ лишатися вдома.

Одна з центральних вулиць Орлеана. Вулиці пусті, тому що діє заборона виходити з дому без поважних причин. Фото надав Теренс
Найбільше мешканці Орлеану скуповують макарони, консервовані продукти і туалетний папір. Тому деякі магазини почали обмежувати кількість товару, проданого в одні руки. 

Станом на 27 березня, Сполучені Штати Америки залишаються на першому місці у світі за кількістю підтверджених коронавірусних випадків, Німеччина – на п’ятому, Франція – на сьомому, а Польща – на тридцятому. Як розповсюджується інфекція у світі, можна побачити на спеціальній мапі.

Американська дослідниця Енн Епплбаум, авторка книги про сталінський Голодомор в Україні, вважає, що правителі в різних країнах використовують COVID-19 як привід захопити більше влади.
 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

24 лютого Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення в Україну, оголосивши проведення "спеціальної військової операції" в Україні.  Президент Росії Володимир Путін повідомив про офіційне визнання так званих Донецької та Луганської народних республік (окуповані окремі райони Донецької та Луганської області) 21 лютого. Напередодні в ОРДЛО оголосили "масову евакуацію жінок, дітей та людей … читати далi

Протягом травня 2022 року експерти досліджували публікації медіа Одеси та Одеського регіону для оцінки якості та неупередженості висвітлення інформації про події, виявлення проросійської пропаганди, дезінформації, прихованих спроб маніпулювання громадською думкою, а також порівняння цих характеристик з попередніми періодами. Були проаналізовані усі дописи, розміщені в травні у вісімнадцяти одеських медіа, що … читати далi

Устин Данчук — сценарист, режисер, ведучий кіношколи для молоді у Херсоні та режисер понад 100 короткометражних та анімаційних фільмів, документальних фільмів, телевізійних програм та арт-проєктів. Ми зустрічаємося з ним за кавою в Одесі і говоримо про його місце сили – рідний Херсон, який Устинові довелося залишити після окупації російськими загарбниками.  … читати далi

Станом на червень Луганська область майже повністю захоплена військами рф. Розбудовувати окупаційну владу подекуди приїжджають із раніше захоплених територій, та є багато й місцевих колаборантів. Ключові ж посади – це «виконуючі обов’язки глав адміністрацій». Журналісти Центру публічних розслідувань зібрали все, що відомо з відкритих джерел про «гауляйтерів» Луганської області (гауляйтер — з … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР