Громадський центр правосуддя продовжує вивчати проблеми місцевих громад

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари продовжує проведення фокус-груп та опитування в місцевих громадах щодо доступу до правосуддя, правових проблем мешканців та органів місцевого самоврядування. У зв’язку з пом’якшенням карантинних обмежень наприкінці травня 2020 року співробітники Центру та волонтери вивчали проблеми в Струмківській та Приморській сільських радах Татарбунарського району Одеської області та поспілкувались з більше 60 жителями громад. Для сільських громад особливо актуальними є питання оформлення права власності на нерухомість, підготовка до відкриття ринку землі та посилення спроможності місцевої влади, особливо враховуючи подолання наслідків COVID-19.

Про це повідомляється на сайті Одеської обласної організації "Комітет виборців України".

В селі Струмок команда Громадського центру правосуддя спілкувалася з Струмківським сільським головою Олегом Ковальовим та депутатом цієї ради Григорієм Молдованенком. Актуальною в громаді є проблема дій орендарів та орендодавців у ситуації, яка склалася навколо сільськогосподарських виробників в умовах засухи та можливих спорів в цій сфері. Крім того, були обговорені питання оформлення правовстановлюючих документів на будинки, побудовані до 1992 року, та узгоджені спільні дії з надання правової допомоги з цих питань. Мешканці сільських громад часто не розуміють важливості правильного оформлення своїх прав на нерухоме майно: правочини оформлюють простими розписками; пропускають строк вступу у спадщину; користуються майном без оформлення будь-яких документів протягом декількох поколінь; при оформленні документів не зважають на допущені помилки у документах і не намагаються їх виправити; починають будівництво до отримання необхідних дозвільних документів. Некоректне оформлення нерухомого майна у громаді спричиняє відсутність інформації у самої громади про наявні в неї ресурси. Органи місцевого самоврядування не мають належної спроможності та ресурсів, щоб здійснювати інвентаризацію нерухомості, займатись відумерлою спадщиною та проводити роз’яснювальні заходи в громаді.

Так, за результатами аналізу інформації з погосподарської книги та інших даних в Струмківській сільській раді лише по одній вулиці Першотравневій в селі Струмок 64 будинки, з яких 11 вже зруйновані чи в нежитловому стані, в 22 ніхто не проживає (взагалі закинуті чи хтось періодично навідується). З цих 64 будинків право власності оформлено лише щодо 5 будинків (і це без перевірки цих документів на предмет належності та актуальності). Наприклад, в одному з будинків по вул. Першотравневій проживає одинокий чоловік Юрій, 1963 року народження – без реєстрації та з недійсним нині паспортом колишнього СРСР. На життя заробляє, наймаючись для виконання різних робіт по сусіднім селам. Домогосподарство в погосподарській книзі рахується за його матір’ю, яка померла в 2013 році. В користуванні дві земельні ділянки 0,25 га та 0,17 га. Жодних документів на будинок чи земельну ділянку чоловік не має.

Стратегічним напрямком впливу щодо цієї проблеми можуть стати кампанії по впорядкуванню нерухомого майна в конкретній громаді, які б складалась з декілька етапів:  інвентаризація наявного нерухомого майна в громаді; впорядкування документації на нерухоме майно, яку можливо впорядкувати без залучення суду; підготовка судових справ для визначення правового статусу нерухомого майна, яке такого статусу не має. Враховуючи встановлений законом обов’язок органів місцевого самоврядування подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою у випадку відсутності спадкоємців, необхідно актуалізувати інформацію, а також розробити алгоритм для реалізації цього повноваження.

Схожі проблеми зафіксовані і при проведенні зустрічей в селі Приморське Татарбунарського району, участь в яких прийняли сільський голова Олег Чебанюк та працівники сільської ради, а також мешканці громади. Основні питання, які були у селян, стосувалися вступу у спадщину, оформленні правовстановлюючих документів на будинки та присадибні ділянки. Відзначено необхідність проведення робіт з технічної інвентаризації будинків, отримання витягів з погосподарських книг та звернення до ЦНАПу щодо реєстрації права власності на житлові будинки. Також багато питань було стосовно відкриття ринку землі – особливостей укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки та перевірки контрагента, зокрема у Державному аграрному кадастрі.

Приморський сільський голова Олег Чебанюк звернув увагу на неефективне використання майна громади. Зокрема, деякими приміщеннями користуються суб’єкти підприємницької діяльності без сплати орендної плати і укладення відповідних договорів, інші об’єкти громади не мають належного документального оформлення. В цьому питанні було досягнуто домовленості щодо допомоги адвоката Громадського центру правосуддя Олександра Ковпака у проведенні правового аудиту використання власності громади та ініціюванні судових позовів щодо стягнення відповідних коштів, укладення договорів чи звільнення земельних ділянок та споруд. 

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Рух автомобільного транспорту на 229 кілометрі автомобільної дороги М-15 Одеса-Рені (на м. Бухарест) буде перекрито з 8:00 12 травня до 17:00 15 травня. Про це повідомила Служба автомобільних доріг України в Одеській області.  Перекриття руху відбудеться у зв’язку з виконанням виробничим підрозділом Одеської залізниці «Ренійської дистанції колії» капітального ремонту на залізничному переїзді, який … читати далi

Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради зупинило будівництво кафе за адресою: пляж Аркадія, 3-Б.  Про це повідомив, начальник управління Олександр Авдєєв.  За його словами, кафе загальною площею в 1 тис. 332,6 квадратних метрів на праві приватної власності належить трьом приватним особам, які здали його в оренду підприємцю. "Той без жодних дозвільних … читати далi

Мешканці українських мільйонників оцінили свої міста на трійку, але Львів виділився найбільшою середньою оцінкою. Дніпрян турбує забрудненість міста та страх пізно повертатися додому, а одеситів — ситуація з дорогами — ці міста отримали найнижчі оцінки за критеріями чистоти, безпеки та транспорту. Сервіс OLX Нерухомість поділився результатами опитування понад 15 тисяч … читати далi

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що адаптивний карантин в Україні дає свої результати. Наразі він запроваджений до 30 червня. Про це очільник Кабінету міністрів розповів в інтерв'ю РБК-Україна. "Ми, очевидно, будемо продовжувати його до серпня. Якщо нам вдасться до Дня незалежності провакцинувати більшість людей, звичайно, ми будемо шукати варіанти його пом'якшення", … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР