Експерток в матеріалах одеських видань більшає, а фемінітиви частішають, - дослідження

31 серпня 2020 р. 19:20

ЗМІ медіа

Упродовж тижня 11-17 серпня експертки проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом із пресцентром «Paritet» провели моніторинг гіперлокальних медіа Одеської області:  5 друкованих видань (газет «Арцизские вести», «Придунайские вести», «Сільські новини», «Татарбунарський вісник», «Хлібороб Любашівщини») та 5 новинних сайтів («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Измаил.City», «Лиманська Агенція Новин» (україномовна версія), та «04868.com.ua - сайт г. Черноморск»). 

За цей період було проаналізовано 84 газетних матеріали (статті, новини, інтерв’ю тощо) та 254 інтернет-новин. Офіційні повідомлення та приватні привітання, некрологи, оголошення, гороскопи до уваги не брались. 

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одеської області, а саме – кількість експерток/експертів (тих, хто коментує, чию думку процитовано), героїв/героїнь, фемінітивів, а також наявність стереотипного та сексистського контенту в журналістських матеріалах.

Щодо теми СOVID-19, яка продовжує фігурувати в ЗМІ, то загальна кількість публікацій знизилась в порівнянні з квітневим і червневим моніторингами. Це - новини та коментарі про кількість тих, хто захворіли, видужали чи померли, про заходи щодо послаблення або посилення деяких карантинних заходів, про ситуацію з початком нового шкільного року. 

Якщо на початку введення карантину цій темі було присвячено більше половини (52%) новин та статей, то в серпні цей показник становив 19%.Традиційно онлайн ЗМІ звертались до теми коронавірусу частіше, ніж газети (21% проти 13%), що пов’язано з оперативним інформуванням Інтернет-медіа населення. Однак, загальна кількість експерток, які фігурували в ЗМІ під час серпневого моніторингу в матеріалах, пов’язаних з COVID-19, збільшилась в порівнянні з квітнем і червнем: 12%-22%-33% в друкованих ЗМІ і 18%- 33%-38% - в онлайн ЗМІ.

Четверта частина всіх онлайн і друкованих матеріалів в загальному моніторингу була неперсоніфікована. Це – офіційні повідомлення з посиланням на владні структуриабо ж просто матеріали без посилань на конкретних ньюзмейкерів. В Інтернет ЗМІ цей показник нижчий (23% проти 31%). В газетах зменшилась кількість написання ПІБ лише з ініціалами, що часто ускладнювало гендерну ідентифікацію ньюзмейкерів.   

Один з показників, за яким проводиться моніторинг – вживання фемінітивів. Найбільший відсоток серед газет було зафіксовано в газеті «Хлібороб Любашівщини» (83%) та на Інтернет-сайтах «Біляївка City» та «Лиманська агенція новин» (україномовна версія) – по 95%, на другому місц і– «ИзмаилCity» - 91%.  Якщо біляївське ЗМІ традиційно вживає фемінітиви, то показник «ЛАН»по цьому параметру моніторингу зріс з 21% в лютому до 95% в серпні. Спостерігається зростання вживання фемінітивів і в «ИзмаилCity».

Російськомовним виданням іноді складніше вживати фемінітиви, бо українська мова більш пристосована до вживання фемінітивів. Хоча й російською цілком можна писати «руководительница», «заместительница», «представительница», «продавщица», «учительница», «пассажирка», «начальница», «журналистка». 

В публікаціях газети «Сільські новини» зафіксовано найбільший серед друкованих ЗМІ відсоток експерток–77%. Героїні також переважали в матеріалах цієї газети - 60%. 

Майже збережено гендерний баланс і в   «Хліборобі Любашівщини» - 50% експерток і 46% героїнь. 

В друкованих виданнях найбільша кількість експерток зустрічалось в публікаціях, віднесених до розділу «Інше» (68%). Зазвичай то були різні життєві історії, в яких жінки розповідали або коментували наболілі теми. 

Збережено гендерний баланс в друкованих матеріалах на теми «Освіта/Наука»  - тут експерток і експертів порівну. В цій самій рубриці – найбільший відсоток героїнь – 70%.  

В розділі «Економіка/бізнес» експертки/героїні изафіксовані лише в газетах «Арцизские вести» і «Придунайские вести». 

Серед Інтернет ЗМІ найбільший відсоток експерток, які щось коментували або до яких звертались, був зафіксований на сайті «Біляївка City» -  82% та «Лиманська агенція новин» - 50%. На онлайн-ресурсах «Лиманська агенція новин» та «04868 – сайт г. Чорноморск» в третині новин фігурували героїні.

В інтернет ЗМІ експертки були 100%-во присутні в публікаціях на теми  «Дозвілля/Розваги».  Далі наявність експерток розподілилась наступним чином:«Інше»  (71%), «Кримінал/НС»(53%), «Соцполітика/соцзахист» (50%).

Героїні частіше фігурували в новинах, які висвітлювали теми медицини та охорони здоров’я» (60%) та дозвілля і розваг (50%). Спортивні новини були присутні лише на сайтах «БессарабияИнформ» та «04868 – сайт г. Черноморск». Причому, в Чорноморську традиційно пишуть не лише про футбол, а й про багато інших видів спорту, в яких беруть участь і спортсменки. 

Висвітлення майже в усіх ЗМІ, які підлягали моніторингу, подій в Білорусі та роботи місцевих рад вплинуло на кількість експерток та героїнь в матеріалах на теми політики та діяльності місцевої влади. Експертки фігурували в 40% Інтернет-новин та 30% газетних публікацій. Про жінок у політиці писали в кожному п’ятому он-лайн матеріалі з цієї теми та в кожному третьому – в газетному.

Якщо порівняти гендерну чутливість локальних ЗМІ в червні та в серпні, то по-різному, але зростає відсоток експерток в новинах усіх п’яти онлайн ЗМІ, що підлягали моніторингу, та майже в усіх газетах. 

Гендерним темам та темам насильства присвятили свої публікації Інтернет-видання «БессарабияИнформ», «БіляївкаCity», «04868 – сайт г. Черноморск», та газета «Придунайские вести».

За результати серпневого моніторингу найбільш гендерно чутливою серед друкованих ЗМІ стала газета «Хлібороб Любашівщини» (59,7%), на другому місті – «Татарбунарський вісник» (43,7%). Серед онлайн – ЗМІ – «БіляївкаCity» (61,7%) та «Лиманська агенція новин» - (59%).

Загальний Індекс гендерної чутливості одеських гіперлокальних медіа у серпні – 45% і є одним із найвищих в Україні (також це на 3% більше, ніж у червні). Ознайомитися із загальними даними моніторингу гіперлокальних медіа 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського пресклубу.

Нагадаємо, упродовж тижня, з 11 по 17 квітня, експерти проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом з пресцентром «Paritet» провели моніторинг регіональних медіа Одеської області.

У березні жінки в матеріалах одеських ЗМІ були присутні в третині публікацій.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

На ранок 25 жовтня через відсутність палива не могли працювати 24 блоки теплоелектростанцій (ТЕС) та теплоелектроцентралей (ТЕЦ).  Про це повідомляє НЕК "Укренерго". "Станом на 09:00 25 жовтня в аварійному ремонті за заявками виробників перебувало 3 блоки ТЕС та ТЕЦ загальною потужністю 0,75 ГВт, тоді як на ранок 18 жовтня — 9 … читати далi

Ізмаїльський міськрайонний суд визнав винним 39-річного мешканця Ізмаїльського району у скоєнні розбійного нападу та насильстві щодо працівника правоохоронного органу та засудив до 9 років 6 місяців ув’язнення з конфіскацією майна. Як повідомляють у прокуратурі області, слідством встановлено, що наприкінці травня 2016 року зловмисник за попередньою змовою зі своїми знайомими, одного з яких наразі засуджено Кілійським … читати далi

Визирська сільська рада Одеського району Одеської області оголосила тендер для пошуку компанії, якій заплатять за будівництво стадіону в селі.  Про це йдеться в системі електронних закупівель Prozorro.  Аукціон з очікуваною вартістю закупівлі в 73 мільйони 586,6 тисяч гривень має відбутися 9 листопада, а побудувати стадіон мають до 31 грудня 2024 року.  Компанія-підрядник … читати далi

Правоохоронці Одещини склали понад 1 тисячу адміністративних матеріалів на порушників карантинних норм протягом минулого тижня. Про це тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника ГУНП розповів сьогодні, 25 жовтня, під час спільного брифінгу з директоркою Департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації Наталією Одарій-Захар’євою щодо ситуації в регіоні, пов’язаної з пандемією коронавірусу.  У своєму … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР