Чи можуть кримчани, які виїхали з окупованої території після 24 лютого цього року, отримувати українську пенсію

Громадяни України, зокрема жінки, які є ВПО, що раніше проживали на території АРК та міста Севастополя і протягом 2014-2022 рр. стали отримувачами пенсій та інших видів соціальної допомоги від російського пенсійного фонду, а після 24.02.2022 р. дістались контрольованої території України, опинились в уразливому стані.

Як інформує Одеська обласна організація ВГО "Комітет виборців України", формальною причиною відмови у виплаті пенсії є те, що вони вважаються забезпеченими пенсіями від російського пенсійного фонду, або тому, що для них неможливо надати відомості про те, що вони не отримують пенсії та інші соціальні виплати «за попереднім місцем отримання пенсії» від російського пенсійного фонду.

На переконання правозахисників Громадського центру правосуддя, що діє на базі Одеського КВУ, це є дискримінацією, яка стала можливою для пенсіонерів-ВПО з АРК та м. Севастополя внаслідок неузгодженості і суперечливості національного законодавства.

Незважаючи на Закон України від 01.07.2021 р. № 1618-IX про скасування Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», яким нібито гарантується без винятків виплата пенсій всім громадянам України, кримчанам у виплаті пенсій відмовляється. Зокрема і тим, хто виїхав з території Криму та став ВПО.

Така дискримінація, порушення права на отримання пенсій від Пенсійного фонду України виникла внаслідок того, що у чинному законодавстві України досі зберігаються норми, які суперечать Закону від 01.07.2021 р. № 1618-IX і перешкоджають виплаті пенсій.

Досі передбачена заборона виплати пенсій громадянам з Криму, якщо:

1) ВПО, що раніше мешкала в Криму, має громадянство рф,

2) ВПО, що раніше мешкала в Криму, отримує або отримувала пенсію від російського пенсійного фонду,

3) Пенсійним фондом України не отримано від російського пенсійного фонду відомостей про виплату і припинення виплати пенсії ВПО (невиконувана умова під час воєнного стану),

4) Пенсійним фондом України не отримано від російського пенсійного фонду пенсійної справи ВПО (невиконувана умова під час воєнного  стану).

Чинним Порядком КМУ від 02.07.2014 р. № 234, який не є законом, визначена обов’язкова умова, що для призначення пенсії ВПО, що виїхали з території Криму, обов’язково «надається довідка уповноваженого російського органу про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території АР Крим та м. Севастополя, та особиста декларація про відсутність громадянства держави-окупанта».

І на ці дискримінаційні умови досі посилаються органи Пенсійного фонду України, відмовляючи у виплаті пенсій громадянам України, що є ВПО з Криму.

Важливо: Громадський центр правосуддя готовий безкоштовно юридично супроводити декілька судових справ жінок, які постраждали від такого невиконання закону.

Аналіз підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Війна приносить смерть і руйнування, створює нові умови життя, до яких ми маємо пристосуватись, щоб вижити і убезпечити своїх близьких! Важливо знати: дотримуючись низки простих правил поведінки на дорозі у період війни й не допускаючи ДТП, громадяни не відволікають поліцейських, які свій час можуть присвятити обороні держави! Науково-дослідний Інститут вивчення … читати далi

За допомогою стратегічних справ та використання міжнародно-правових інструментів Громадський центр правосуддя Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України" формує правові, адміністративні та медійні прецеденти впливу в сфері захисту прав жінок та дівчат згідно з міжнародними стандартами в умовах війни та воєнного стану. Зараз правники центру мають підтверджені кейси впливу стратегічних справ … читати далi

З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України багатьом нашим співвітчизникам довелося покинути свої домівки. Дехто задля безпеки та здорового розвитку своєї дитини вважає за потрібне тимчасово залишити Батьківщину і знайти прихисток за кордоном. Однак під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані … читати далi

З 16 липня 2022 року набирають чинності чергові норми Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, які стосуються використання мови в мережі інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах. "Після століть  лінгвоциду, організованого Росією, який призвів до мовної окупації великої частини України, українська мова вчергове за останні три роки переходить … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР