«Молнупіравір»: що відомо про пігулки від COVID-19

26 січня 2022 р. 20:49

COVID-19 МОЗ

Сьогодні, 26 січня, МОЗ України зареєструвало препарат для лікування COVID-19 «Молнупіравір» для екстреного застосування.

«Молнупіравір» планують використовувати для інфікованих людей, які знаходяться у групах ризику, щоб убезпечити їх від переходу із легкого ступеня тяжкості захворювання до середнього та важкого.

«Ми почали готуватися до чергової хвилі ковіду завчасно. Тому ще минулого року розпочали перемовини щодо закупівлі 300 тис. курсів препарату “Молнупіравір”, – зазначив перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда. – Нині МОЗ завершило реєстрацію препарату, тому очікуємо його постачання найближчим часом».

Що таке «Молнупіравір»?

«Молнупіравір» — це противірусний препарат, що запобігає середнім, тяжким та летальним захворюванням на COVID-19. 

Препарат був розроблений в Університеті Еморі університетською компанією з розробляння інноваційних препаратів «Drug Innovation Ventures at Emory» (DRIVE). Пізніше права на нього придбала компанія «Ridgeback Biotherapeutics», що базується в Маямі, яка згодом співпрацювала з «Merck & Co.» у подальшому дослідженні та маркетингу препарату.

«Молнупіравір» спочатку розробляли як противірусний препарат для лікування грипу. Він вбудовується в РНК вірусу, викликає мутації в вірусній РНК і у такий спосіб зупиняє його реплікацію (самовідтворення).

Випробування препарату показали, що він удвічі знижує ймовірність госпіталізації або смерті при захворюванні COVID-19. Із групи пацієнтів, які отримували препарат, лише 7,3% були госпіталізовані після 29 днів з початку випробування (при цьому не було зафіксовано жодної смерті). Водночас як серед пацієнтів, які отримували плацебо, відсоток госпіталізацій і смертей досяг 14,1% (було зафіксовано 8 летальних випадків), тобто був удвічі вищим.

В який країнах використовується?

У червні 2021 року Міністерство охорони здоров'я та соціальних служб США зобов'язалося закупити препарат на суму 1,2 мільярда доларів США (відповідає приблизно 1,7 мільйонам повних курсів препарату) у виробника, компанії Merck, якщо препарат отримає дозвіл на екстрене використання (EUA) або схвалення Управління контролю за продуктами та ліками США (FDA).

У жовтні 2021 року Комітет з лікарських засобів людини (CHMP) Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) розпочав безперервний огляд «Молнупіравіру».

У листопаді 2021 року «Молнупіравір» був схвалений у Великій Британії Агентством з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення (MHRA) для лікування підтверджених інфекцій COVID-19. MHRA видало умовний дозвіл на продаж, дійсний у Сполученому Королівстві, та дозвіл на використання у надзвичайних ситуаціях для Північної Ірландії. Згідно з угодою, підписаною у жовтні, Великобританія розраховує отримати 480 тис. доз «Молнупіравіру» у 2022 році.

Австралія купила 300 тис. курсів. У жовтні 2021 року новозеландський фармацевтичний постачальник Pharmac закупив 60 тис. доз.

У листопаді 2021 року Генеральне управління з лікарських засобів Бангладеш (DGDA) затвердило дозвіл на продаж «Молнупіравіру», виробленого Beximco Pharmaceuticals та Eskayef Pharmaceuticals під торговими марками Emorivir та Monuvir відповідно. 

Сінгапур та Південна Корея також уклали угоди про купівлю. Merck вже ліцензувала цей препарат п’яти виробникам генериків в Індії.

Як діє «Молнупіравір»?

У листопаді Кабмін додав «Молнупіравір» та «Ритонавір» до переліку засобів, які використовують для лікування COVID-19.

Цей противірусний препарат знижує здатність коронавірусу реплікуватися в клітинах організму, тим самим уповільнюючи розвиток COVID-19. 

На основі даних 775 пацієнтів, які взяли участь у дослідженні й приймали «Молнупіравір», було встановлено таке:

  • госпіталізовані 7,3% пацієнтів,
  • із пацієнтів, які приймали плацебо, госпіталізовані 14,1%,
  • серед тих, хто приймав експериментальні ліки, ніхто не помер,
  • із пацієнтів, яким давали плацебо, восьмеро померли.

Ці дані були оприлюднені у пресрелізі компанії і поки що не були підтверджені незалежними рецензіями.

Судячи з результатів дослідження, для ефективної дії «Молнупіравір» необхідно вживати на перших етапах появи симптомів. Раніше виробники намагалися провести ще одне дослідження за участю пацієнтів, яких госпіталізували з важкими симптомами коронавірусу, але його довелося припинити, оскільки препарат відчутних результатів не приносив.

Перевага пігулок у тому, що їх можна без проблем приймати вдома. Інші ліки, наприклад, противірусний препарат Remdesivir, необхідно вводити внутрішньовенно. Окрім того, таблетки, зазвичай, легко виробляти, транспортувати, зберігати та застосовувати. Це робить їх особливо привабливим варіантом для країн з низьким та середнім рівнями прибутку, слабкою інфраструктурою та обмеженими поставками вакцин.

Нагадаємо, 22 січня міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні буде зареєстрований препарат «Молнуправір» - таблетки від коронавірусу. МОЗ попередньо вже законтрактував 300 тисяч доз препарату, реєстрація очікується наступного тижня.

Фото: Українська правда

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну тисячі українців втратили своє житло, і доки війна триватиме, на жаль, кількість руйнувань лише зростатиме. Однак держава в цьому випадку може допомогти громадянам. Адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова підготувала консультацію з приводу як отримати компенсацію за своє пошкоджене житло. Основними нормативно-правовими … читати далi

Під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон людям, які тікають від війни. З вказаними правилами можна ознайомитись в оновлених Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (далі … читати далi

Відтепер взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Багато українців вимушено поїхали під час війни. Однак кожен, хто навіть покинув Україну, може бути присутнім на судовому засіданні онлайн та підписувати необхідні документи за два кліки з підписом у смартфоні. Дія.Підпис — найзахищеніший цифровий … читати далi

В Україні відновив свою роботу реєстр речових прав. Наразі дані з цього реєстру закрито від публічного доступу, а реєструвати угоди може лише визначене коло нотаріусів. Так, в умовах воєнного стану вчиняти дії з цінним майном може 3334 нотаріуси, їх перелік можна знайти у реєстрі платформи Опендатабот. Деякі з фахівців включені до списку із застереженням … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР