Рекомендації для тих, хто опинився під час воєнних дій у російській федерації

06 червня 2022 р. 16:22

війна Одеса

Наприкінці квітня 2022 року омбудсман повідомила, що згідно з інформацією російських ЗМІ, з території України до рф було вивезено понад 915 тисяч осіб, з яких 170 тисяч - діти.

Хтось виїзжає в рф добровільно, рятуючись від обстрілів та враховуючи, що деколи географічно територія рф ближче, ніж безпечні регіони України. Але є повідомлення і про примусові вивезення.

Ми підготували рекомендації для громадян України, серед яких більшість - це жінки та діти, про те, як себе поводити на території рф, аби найбільш захистити свої права.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №1

Головне - зберегти своє життя та здоров’я. Тому, якщо єдиним варіантом вибратись із зони активних бойових дій є виїзд на територію рф, наша рекомендація - виїжджайте. Також, якщо вас змушують виїхати, погрожуючи вашому життю та здоров’ю, не рекомендуємо ризикувати та чинити супротив.

Але за можливості, підготуйтесь до такого виїзду з урахуванням наших наступних рекомендацій.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №2

Важливо мати з собою свої основні документи. Звісно, не треба виконувати цю рекомендацію ціною власної безпеки, адже більшість документів можливо поновити. Але збереження їх і перебування з вами значно полегшить вам життя. Серед таких основних документів є:

 • паспорт (як «внутрішній», так і для виїзду за кордон)
 • свідоцтва про народження;
 • документи про освіту;
 • свідоцтво про шлюб;
 • документи, які підтверджують право власності на нерухоме майно;
 • водійське посвідчення.

Також незайвим буде завантажити всі можливі документи до застосунку «Дія».

РЕКОМЕНДАЦІЯ №3

Якщо ви не плануєте залишатись на тривалий час у рф, ми не рекомендуємо оформлювати статус біженця в рф, оскільки ця процедура передбачає здачу вашого українського паспорта. Відсутність паспорта може обмежити ваші пересування та виїзд за межі рф.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №4

Необхідно знати свої основні права при такому переміщенні. Навіть якщо у вас не вийде відреагувати на порушення і захиститись одразу при порушенні, ви зможете заявити про порушення до правоохоронних органів України або іншої країни за можливості.

 • Ніхто не може бути примусово переміщений. Примусова депортація громадян України з тимчасово непідконтрольних уряду України територій на територію рф та до тимчасово окупованих нею території Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей є воєнним злочином.
 • Ніхто не може бути примушений до недобровільної праці.
 • Ніхто не може бути примушений отримувати статус біженця або інші статуси.
 • Ніхто не може бути примусово розлучений з родиною.
 • Кожна та кожний мають право на повагу до своєї гідності та захист від принизливого поводження.
 • Нікому не може бути заборонено покидати територію рф.

Про порушення ваших прав ви можете повідомити Офіс Генерального прокурора або будь-який інший правоохоронний орган України. Також повідомити про воєнні злочини можна на спеціально створеному сайті.

Тим, хто опинився у росії, у Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій радять якнайшвидше вийти на зв’язок та передати українській стороні свої контактні дані. Зробити це можна, зокрема, за допомогою організації «Допомагаємо поїхати» та їхнього спеціального чат-боту, або ж через українські посольства в інших країнах.

Ця правова пам’ятка має рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на початок травня 2022 року. Правові поради підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія. Термін дії міжнародного посвідчення водія — 3 роки, але не більше строку дії національного посвідчення водія. Видача або ж обмін міжнародного посвідчення водія здійснюється без складання іспитів. Міжнародне посвідчення водія без наявності національного не є дійсним, - інформує Регіональний сервісний центр МВС … читати далi

Новий навчальний рік розпочався в українських школах в різному форматі - очно, дистанційно чи у змішаному варіанті. Вибір конкретної форми освітнього процесу залежав від безпекової ситуації в громаді, наявності та характеристик укриття та результатів обстеження школи спеціальними комісіями. Проте, незалежно від форми навчання, для усіх шкіл важливо дотримуватись певних правил безпеки освітнього … читати далi

Відсьогодні, 7 вересня 2022 року, у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Київській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та м. Києві розпочалося тестування нової системи оперативного інформування населення про надзвичайні ситуації за допомогою операторів мобільного зв’язку Київстар, Vodafone та lifecell. Нова система оперативного інформування … читати далi

Після початку повномасштабної війни з росією сотні тисяч українців покинули свої домівки — через  небезпеку обстрілів чи навіть руйнування своїх осель. Евакуювалися, щоб зберегти від небезпеки свої життя й життя своїх рідних і дітей. За 6 місяців воєнних дій зруйновано багато міст та сіл, деякі — вщент. Десятки тисяч людей … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР