Рекомендації для тих, хто опинився під час воєнних дій у російській федерації

06 червня 2022 р. 16:22

Одеса війна

Наприкінці квітня 2022 року омбудсман повідомила, що згідно з інформацією російських ЗМІ, з території України до рф було вивезено понад 915 тисяч осіб, з яких 170 тисяч - діти.

Хтось виїзжає в рф добровільно, рятуючись від обстрілів та враховуючи, що деколи географічно територія рф ближче, ніж безпечні регіони України. Але є повідомлення і про примусові вивезення.

Ми підготували рекомендації для громадян України, серед яких більшість - це жінки та діти, про те, як себе поводити на території рф, аби найбільш захистити свої права.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №1

Головне - зберегти своє життя та здоров’я. Тому, якщо єдиним варіантом вибратись із зони активних бойових дій є виїзд на територію рф, наша рекомендація - виїжджайте. Також, якщо вас змушують виїхати, погрожуючи вашому життю та здоров’ю, не рекомендуємо ризикувати та чинити супротив.

Але за можливості, підготуйтесь до такого виїзду з урахуванням наших наступних рекомендацій.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №2

Важливо мати з собою свої основні документи. Звісно, не треба виконувати цю рекомендацію ціною власної безпеки, адже більшість документів можливо поновити. Але збереження їх і перебування з вами значно полегшить вам життя. Серед таких основних документів є:

 • паспорт (як «внутрішній», так і для виїзду за кордон)
 • свідоцтва про народження;
 • документи про освіту;
 • свідоцтво про шлюб;
 • документи, які підтверджують право власності на нерухоме майно;
 • водійське посвідчення.

Також незайвим буде завантажити всі можливі документи до застосунку «Дія».

РЕКОМЕНДАЦІЯ №3

Якщо ви не плануєте залишатись на тривалий час у рф, ми не рекомендуємо оформлювати статус біженця в рф, оскільки ця процедура передбачає здачу вашого українського паспорта. Відсутність паспорта може обмежити ваші пересування та виїзд за межі рф.

РЕКОМЕНДАЦІЯ №4

Необхідно знати свої основні права при такому переміщенні. Навіть якщо у вас не вийде відреагувати на порушення і захиститись одразу при порушенні, ви зможете заявити про порушення до правоохоронних органів України або іншої країни за можливості.

 • Ніхто не може бути примусово переміщений. Примусова депортація громадян України з тимчасово непідконтрольних уряду України територій на територію рф та до тимчасово окупованих нею території Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей є воєнним злочином.
 • Ніхто не може бути примушений до недобровільної праці.
 • Ніхто не може бути примушений отримувати статус біженця або інші статуси.
 • Ніхто не може бути примусово розлучений з родиною.
 • Кожна та кожний мають право на повагу до своєї гідності та захист від принизливого поводження.
 • Нікому не може бути заборонено покидати територію рф.

Про порушення ваших прав ви можете повідомити Офіс Генерального прокурора або будь-який інший правоохоронний орган України. Також повідомити про воєнні злочини можна на спеціально створеному сайті.

Тим, хто опинився у росії, у Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій радять якнайшвидше вийти на зв’язок та передати українській стороні свої контактні дані. Зробити це можна, зокрема, за допомогою організації «Допомагаємо поїхати» та їхнього спеціального чат-боту, або ж через українські посольства в інших країнах.

Ця правова пам’ятка має рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на початок травня 2022 року. Правові поради підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Вторгнення росії в Україну змусило багатьох громадян переїхати за кордон, це стосується й вагітних жінок, невідомо коли вони зможуть повернутися додому чи хоча б у рідну країну, проте звертатися до лікарів знадобиться точно.  Тож юристка Одеської обласної організації "Комітет виборців України" Юлія Лісова підготувала пам'ятку для вагітних жінок, яка може … читати далi

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну тисячі українців втратили своє житло, і доки війна триватиме, на жаль, кількість руйнувань лише зростатиме. Однак держава в цьому випадку може допомогти громадянам. Адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова підготувала консультацію з приводу як отримати компенсацію за своє пошкоджене житло. Основними нормативно-правовими … читати далi

Під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон людям, які тікають від війни. З вказаними правилами можна ознайомитись в оновлених Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (далі … читати далi

Відтепер взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Багато українців вимушено поїхали під час війни. Однак кожен, хто навіть покинув Україну, може бути присутнім на судовому засіданні онлайн та підписувати необхідні документи за два кліки з підписом у смартфоні. Дія.Підпис — найзахищеніший цифровий … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР