Поради для вагітних жінок, які виїхали за кордон у зв’язку з війною

01 червня 2022 р. 14:12

Вторгнення росії в Україну змусило багатьох громадян переїхати за кордон, це стосується й вагітних жінок, невідомо коли вони зможуть повернутися додому чи хоча б у рідну країну, проте звертатися до лікарів знадобиться точно. 

Тож юристка Одеської обласної організації "Комітет виборців України" Юлія Лісова підготувала пам'ятку для вагітних жінок, яка може статися у пригоді.  

1. Відкриття лікарняного

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) спростило процедуру формування лікарняних для вагітних, які через війну були змушені виїхати до інших країн. Такі зміни відбулися завдяки наказу МОЗ від 22.04.2022 р. №675 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01 червня 2021 року № 1066 та Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності».

Якщо раніше лікарняний можливо було відкрити тільки на особистому прийомі у лікаря, то зараз на час воєнного стану МОЗ дозволило лікуючим лікарям формувати медичні висновки про тимчасову непрацездатність (МВТН) без особистого прийому вагітної.

МОЗ рекомендує вагітним, які знаходяться за кордоном, за можливості тримати зв'язок зі своїм лікуючим лікарем та скористатися нижчезазначеним алгоритмом для відкриття листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами дистанційно.

  • зв’язатись з лікарем, який веде вагітність, та повідомити про своє бажання сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність у зв’язку вагітністю та пологами;
  • якщо зв’язатись зі своїм лікарем не виходить або вагітна ще не встигла стати на облік в Україні, то необхідно зв’язатись з будь-яким іншим лікарем, який має повноваження вести вагітність та формувати листки непрацездатності. У цьому випадку лікарю необхідно надіслати документи, які підтверджують вагітність (довідки). Якщо документи складено іноземною мовою, то перед надсиланням лікарю необхідно зробити їх переклад.

Важливо! Листок непрацездатності є підставою для отримання виплат у зв’язку з народженням дитини. Тому, якщо Ви працюєте офіційно, то листок непрацездатності необхідно надати вашому працедавцю. Якщо ви є приватним підприємцем, то вам необхідно надати цей листок непрацездатності до фонду соціального страхування.

2. Доступ до медицини за кордоном у зв’язку з вагітністю та пологами

Візьміть за можливості всі медичні документи, довідки, аналізи з собою. Вони можуть знадобитись за кордоном для того, щоб місцевий лікар мав змогу дослідити перебіг вашої вагітності. Разом з тим, будьте готові, що лікар за кордоном попросить вас перездати аналізи або пройти заново обстеження в країні перебування.

Якщо у Вас є можливість обирати, до якої країни виїхати, то рекомендуємо дослідити умови надання медичних послуг в різних країнах. В деяких країнах, наприклад в Польщі, діють програми надання біженцям з України безоплатної медичної допомоги за рахунок держави.

Але будьте готові до того, що в деяких країнах медицина для іноземців є оплатною. 

3. Оформлення документів новонародженого

В інших країнах, як і в Україні, після народження дитини батьки мають отримати свідоцтво про народження дитини. Тому, після виписки з пологового Ви маєте звернутись до місцевого органу, який відповідає за видачу таких свідоцтв та отримати його. Скоріш за все, Вам для цього знадобиться:

  • ваш паспорт;
  • паспорт батька дитини, якщо плануєте вписувати батька;
  • свідоцтво про шлюб, якщо дитина народилась в шлюбі;
  • медична довідка про народження дитини;
  • документи українською мовою необхідно буде перекласти на офіційну мову країни та переклад завірити.

З отриманим свідоцтвом, перекладеним на українську мову, необхідно буде звернутись до консульства чи посольства України в країні вашого перебування для отримання довідки про українське громадянство дитини.

І третім необхідним кроком є отримання закордонного паспорту на дитину або вписування дитини до закордонного паспорту батьків. Для цього також необхідно звернутись до консульства чи посольства України зі свідоцтвом про народження та фото дитини, паспортом одного з батьків та раніше отриманою довідкою про українське громадянство дитини. Цей крок необхідний у тому числі і для безперешкодного повернення в Україну дитини.

Ця правова пам’ятка має рекомендаційний характер, не є офіційним роз’ясненням чинного законодавства та актуальна станом на початок травня 2022 року. Правові поради підготовлено Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках проєкту «Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19», за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Погляди авторів публікації не відображають офіційної позиції Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Наприкінці квітня 2022 року омбудсман повідомила, що згідно з інформацією російських ЗМІ, з території України до рф було вивезено понад 915 тисяч осіб, з яких 170 тисяч - діти. Хтось виїзжає в рф добровільно, рятуючись від обстрілів та враховуючи, що деколи географічно територія рф ближче, ніж безпечні регіони України. Але … читати далi

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну тисячі українців втратили своє житло, і доки війна триватиме, на жаль, кількість руйнувань лише зростатиме. Однак держава в цьому випадку може допомогти громадянам. Адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова підготувала консультацію з приводу як отримати компенсацію за своє пошкоджене житло. Основними нормативно-правовими … читати далi

Під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон людям, які тікають від війни. З вказаними правилами можна ознайомитись в оновлених Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (далі … читати далi

Відтепер взяти участь в Електронному суді можна за допомогою Дія.Підпису. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Багато українців вимушено поїхали під час війни. Однак кожен, хто навіть покинув Україну, може бути присутнім на судовому засіданні онлайн та підписувати необхідні документи за два кліки з підписом у смартфоні. Дія.Підпис — найзахищеніший цифровий … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР