Рекомендація Громадської омбудсменки з захисту виборчих прав громадян в Одеській області

12 липня 2019 р. 10:19

З огляду на появу повідомлень в інформаційному просторі Одеської області про включення громадян проти їх волі до складу виборчих комісій, вважаємо за необхідним роз’яснити наступне.

1. Участь у виборчому процесі, зокрема, у ролі члена виборчої комісії  – є  правом громадянина і не може бути його обов’язком. 

Будь-яке примушування до виконання будь-яких функцій у виборчому процесі, є незаконним. При цьому примушування може мати різні форми: обман, шантаж, маніпулювання, погрози, фізичне примушування. Недопустимими є ситуації коли роботодавець, або керівник навчального закладу примушує у будь-який спосіб своїх підлеглих/учнів/студентів приймати участь у роботі виборчих комісій/партійних штабів/агітаційних заходах проти дійсної  волі таких громадян.

2. Важливо розуміти, що відповідно до законодавства включення до складу виборчої комісії не може відбуватися автоматично та/або без відома особи, яка залучається до такої роботи.

Частина  7 ст. 28 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначає, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають політичні партії, фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, політичні партії – суб’єкти виборчого процесу, кандидати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, а також кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі. 

Вказана норма також визначає перелік відомостей (ПІБ, дата народження, громадянство, місце проживання, роботи, навчання та ін.), які зазначаються в поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь в роботі виборчої комісії від запропонованого суб’єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії – про згоду виконувати відповідні посадові обов’язки. 

3. Таким чином, якщо громадянин/ка дізнається про те, що її/його включено до складу виборчої комісії без її/його відома – це може свідчити про те, що її персональні данні використанні незаконно, а також про підробку заяви від імені такої особи.

Стаття 182 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконну зміну такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу.

Крім того, за підробку або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів) передбачена кримінальна відповідальність – частина 2 статті 158 Кримінального кодексу України. При цьому, заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, відносяться до виборчих документів, оскільки вони створюють юридичні наслідки і їх обов’язковість передбачена законодавством.
    
 З огляду на викладене, наша рекомендація полягає у наступному:

У випадку, якщо Ви стали потерпілим від примушування до участі у виборчому процесі, або Ви дізнались про те, що проти вашої волі, бажання, без Вашого відома Вас включено до складу виборчої комісії, повідомте про таку ситуацію найближче відділення поліції шляхом подання письмової заяви. 

Не буде зайвим, направити письмову заяву до особи, яка здійснює примушування, та/або до комісії, в яку Вас незаконно включили, про те, що такі дії є незаконними. 

Радимо зберігати підтвердження направлення адресатам таких заяв (поштова квитанція, штамп вхідної кореспонденції на другому зразку заяви). 

Для отримання більш детальної консультації та допомоги в відновленні порушених виборчих прав звертайтесь до Громадської омбудсменки з захисту виборчих прав громадян в Одеській області:  Юлія Лісова. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Уряд визначив механізм надання статусу учасника бойових дій (УБД) для осіб, які у складі добровольчих формувань брали безпосередню участь в антитерористичній операції, але згодом не увійшли до складу підрозділів ЗСУ чи МВС. Відтепер добровольці зможуть отримати державну підтримку і допомогу щодо соціальної та професійної адаптації. У Міністерстві у справах ветеранів, тимчасово … читати далi

Наші читачі неодноразово запитували, чи потрібна зараз так звана "форма №1", та де можна отримати цей документ, який досить часто вимагають різні служби. Директорка департаменту надання адміністративних послуг Одеської міськради Євгенія Абрамова розповіла ІзбірКому про головні нововведення. Отже, раніше одесити отримували довідку про склад сім'ї у ЖЕКах. Форма цього документа … читати далi

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук у своєму телеграм-каналі надав роз'яснення щодо двох платіжок за газ, які отримують українці. За його словами, вперше дві платіжки надійшли українцям у січні - окремо за газ і окремо за його транспортування.  У той же час Олексій Гончарук зазначив, що розділення платіжок на дві частини не вплине … читати далi

16 січня набув чинності Закон № 409-IX щодо впровадження Єдиного реєстру осіб засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього. Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього, … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР