Рекомендація Громадської омбудсменки з захисту виборчих прав громадян в Одеській області

12 липня 2019 р. 10:19

З огляду на появу повідомлень в інформаційному просторі Одеської області про включення громадян проти їх волі до складу виборчих комісій, вважаємо за необхідним роз’яснити наступне.

1. Участь у виборчому процесі, зокрема, у ролі члена виборчої комісії  – є  правом громадянина і не може бути його обов’язком. 

Будь-яке примушування до виконання будь-яких функцій у виборчому процесі, є незаконним. При цьому примушування може мати різні форми: обман, шантаж, маніпулювання, погрози, фізичне примушування. Недопустимими є ситуації коли роботодавець, або керівник навчального закладу примушує у будь-який спосіб своїх підлеглих/учнів/студентів приймати участь у роботі виборчих комісій/партійних штабів/агітаційних заходах проти дійсної  волі таких громадян.

2. Важливо розуміти, що відповідно до законодавства включення до складу виборчої комісії не може відбуватися автоматично та/або без відома особи, яка залучається до такої роботи.

Частина  7 ст. 28 Закону України “Про вибори народних депутатів України” визначає, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають політичні партії, фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, політичні партії – суб’єкти виборчого процесу, кандидати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, а також кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі. 

Вказана норма також визначає перелік відомостей (ПІБ, дата народження, громадянство, місце проживання, роботи, навчання та ін.), які зазначаються в поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь в роботі виборчої комісії від запропонованого суб’єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії – про згоду виконувати відповідні посадові обов’язки. 

3. Таким чином, якщо громадянин/ка дізнається про те, що її/його включено до складу виборчої комісії без її/його відома – це може свідчити про те, що її персональні данні використанні незаконно, а також про підробку заяви від імені такої особи.

Стаття 182 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконну зміну такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу.

Крім того, за підробку або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів) передбачена кримінальна відповідальність – частина 2 статті 158 Кримінального кодексу України. При цьому, заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, відносяться до виборчих документів, оскільки вони створюють юридичні наслідки і їх обов’язковість передбачена законодавством.
    
 З огляду на викладене, наша рекомендація полягає у наступному:

У випадку, якщо Ви стали потерпілим від примушування до участі у виборчому процесі, або Ви дізнались про те, що проти вашої волі, бажання, без Вашого відома Вас включено до складу виборчої комісії, повідомте про таку ситуацію найближче відділення поліції шляхом подання письмової заяви. 

Не буде зайвим, направити письмову заяву до особи, яка здійснює примушування, та/або до комісії, в яку Вас незаконно включили, про те, що такі дії є незаконними. 

Радимо зберігати підтвердження направлення адресатам таких заяв (поштова квитанція, штамп вхідної кореспонденції на другому зразку заяви). 

Для отримання більш детальної консультації та допомоги в відновленні порушених виборчих прав звертайтесь до Громадської омбудсменки з захисту виборчих прав громадян в Одеській області:  Юлія Лісова. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

В Украине будет внедряться среднесрочное планирование в сфере развития и содержания автомобильных дорог общего пользования. Соответствующие законы были опубликованы в газете "Голос Украины" 4 декабря. 1. Закон № 282-IX "О внесении изменений в Закон "Об источниках финансирования дорожного хозяйства Украины" (относительно внедрения среднесрочного планирования развития и содержания автомобильных дорог общего … читати далi

21 ноября вступил в силу Закон № 233-IX "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно обеспечения беспрепятственного доступа граждан к побережью водных объектов для общего водопользования". Он водится в действие через 3 месяца со дня вступления в силу. Закон официально опубликован в газете "Голос України" 20 ноября. Законом вносятся изменения в Водный, Земельный … читати далi

20 октября 2019 года вступил в силу Закон "О внесении изменения в статью 133-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях относительно усиления ответственности за безосновательный отказ в льготной перевозке отдельных категорий граждан". Документ предусматривает, что безосновательный отказ от предусмотренной законом льготной перевозки граждан влечет за собой наложение штрафа на водителей транспортных средств, … читати далi

11 октября в газете "Голос України" опубликован Закон № 123-IX "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усовершенствования правовой охраны географических указаний". Президент подписал его 20 сентября 2019 года. 11 октября в газете "Голос України" опубликован Закон № 123-IX "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР