Збільшення пенсій та нові послуги для водіїв: які зміни чекають на українців з 1 грудня

01 грудня 2022 р. 16:21

фінанси

Згідно з законом про держбюджет на 2022 рік, з 1 грудня в Україні зросте прожитковий мінімум і прив'язані до нього пенсії та соціальні виплати, однак мінімальна зарплата й тарифи залишаться без змін. За новим механізмом відбуватиметься призначення субсидій, яке має спростити подання документів. Крім того, в грудні зміняться правила оформлення автомобіля. Детальніше в матеріалі Інтента.

Прожитковий мінімум та пенсії в грудні 2022 року

З 1 грудня прожитковий мінімум складе 2 589 грн на одну особу на місяць, а для основних соціальних і демографічних груп населення буде таким:

 • діти віком до 6 років – 2 272 грн;
 • діти віком від 6 до 18 років – 2 833 грн;
 • працездатні особи – 2 684 грн;
 • особи, які втратили працездатність, – 2 093 грн.

Від розміру прожиткового мінімуму визначається розмір всіх інших соціальних виплат, зокрема пенсій, допомоги з безробіття, інвалідності, аліменти тощо.

2023 року прожитковий мінімум змінюватися не буде.

Через зміни прожиткового мінімуму, в грудні відбудеться і плановий перерахунок пов'язаних з ним пенсій. Тож зросте розмір:

 • мінімальної та максимальної пенсії за віком – до 2093 грн і 20 930 грн відповідно;
 • мінімальної пенсії шахтарів – 6 279 грн;
 • мінімальної пенсії сім'ям військовослужбовців у разі втрати годувальника – 4 186 грн;
 • мінімальної пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
 • доплати за понаднормовий стаж для пенсіонерів, що не працюють;
 • надбавки донорам, підвищення ветеранам, жертвам нацистських репресій та ін.;
 • пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Як повідомляють у Пенсійному фонді, розмір підвищення кожного пенсіонера визначається індивідуально. Перерахунок здійснюється автоматично без звернення громадян.

 

Соціальні виплати в грудні 2022 року

Аліменти

Згідно зі ст. 182 Сімейного кодексу України, мінімальний гарантований розмір аліментів на дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тож з 1 грудня:

 • для дітей віком до 6 років ця сума становить 1 136 грн;
 • для дітей віком від 6 до 18 років – 1 416,50 грн.

Водночас мінімальний рекомендований розмір аліментів визначено в розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто:

 • 2 272 грн – для дітей віком до 6 років;
 • 2 833 – для дітей від 6 до 18 років.

Максимальний розмір аліментів становить не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, тобто: 22 720 грн для дітей віком до 6 років та 28 330 грн для дітей від 6 до 18 років.

Допомога вагітним жінкам та одиноким матерям

Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами встановлена на рівні 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, грошового забезпечення, допомоги з безробіття тощо). Водночас виплати не можуть бути менші 25% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто з 1 грудня – не менше 671 грн.

Одиноким матерям сума допомоги розраховуватиметься із урахуванням таких розмірів прожиткового мінімуму на дитину: до 6 років – 2 272 грн; від 6 до 18 років – 2 833 грн; від 18 до 23 років (у разі навчання за денною формою у навчальному закладі) – 2 684 грн.

Допомога на дітей-сиріт

Державна допомога встановлена в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку (3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю). З 1 грудня суми допомоги складуть:

 • для дітей до 6 років – 5 680 грн (для дітей з інвалідністю – 7 952 грн);
 • для дітей віком від 6 до 18 років – 7 082,50 грн (для дітей з інвалідністю – 9 915,50 грн).

Пакунок малюка

Пакунок малюка батьки отримують при народженні дитини. Це одноразова натуральна допомога, яку можливо отримати в грошовому еквіваленті. Допомога становить не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. З 1 грудня це 6 816 грн.

Субсидії

З 1 грудня нарахуванням субсидій для українців буде займатись Пенсійний фонд України (ПФУ), а не Мінсоцполітики.

Громадяни, які витрачають на комунальні послуги понад 15% місячного доходу домогосподарства і хочуть отримати субсидію, мають з 1 грудня звертатися саме до органів ПФУ. При чому звернутися можна до будь-якого сервісного центру фонду, незалежно від місця офіційної реєстрації.

Наразі є декілька способів:

 • через портал електронних послуг ПФУ, мобільний додаток ПФУ або ж через портал Дія;
 • надіслати відповідні документи поштою до органів Пенсійного фонду;
 • звернутися до уповноваженої особи своєї територіальної громади чи до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу);
 • надіслати документи через сайт Міністерства соцполітики України.

Щоб отримати субсидію, потрібно подати заяву про призначення та декларацію про доходи і витрати.

Допомога на опалювальний сезон 2022-2023 років призначається з його початку, якщо споживач звернеться за нею не пізніше 15 грудня. Після цієї дати субсидії призначатимуть з місяця, в якому надійшло звернення.

Громадянам, яким субсидія вже призначена, звертатися до органів ПФУ повторно не потрібно.

Зміни для водіїв

З 14 грудня цього року в України почнуть діяти нові правила оформлення чи перереєстрації автомобіля. Зробити це можна буде онлайн через застосунок Дія або Електронний кабінет водія. Також у такий самий спосіб можна буде замовляти номерні знаки на автівку (платні й безкоштовні). Раніше ці послуги надавались виключно фізично у сервісних центрах МВС.

Читайте також:

 • Як родині, яка приймає переселенців, отримати компенсацію за «комуналку».
 • Як громаді підготуватися до розгортання пунктів обігріву.
 • Як отримати безкоштовне житло для переселенців.
 • Як створити нові робочі місця для ВПО на території громади.
 • Як допомогти переселенцям відкрити власну справу в новій громаді.
 • Як налагодити співпрацю між сусідніми громадами під час війни.
 • Як громаді залучити інвестиції під час війни.
Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Державна служба України з надзвичайних ситуацій підготувала для населення поради під час використання генераторів:     Купуйте лише сертифіковану продукцію і тільки в ліцензованих точках продажу. Уважно дотримуйтесь інструкцій виробника. Генератори та паливо повинні використовуватися тільки на відкритому повітрі на відстані не менше 6 метрів від вікон, дверей та гаражів.   … читати далi

Від 15 жовтня послуга обміну українського посвідчення водія стала доступною в Гданську, а від початку вересня надавалась у Варшаві. Як повідовляє пресслужба ГУ Нацполіції, за перші 2 дні, як послуга надається у Гданську, нею встигли скористатись 17 українців. Це безпрецедентна ситуація, що документи, які дають право керувати транспортними засобами однієї … читати далi

Завтра,  17 листопада 2022 року, набирає чинності урядова постанова від 28 жовтня 2022 року № 1220 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України». Проєкт постанови розробила Державна міграційна служба. За даними відомства, прийнятими змінами врегульовуються питання, які значно спрощують порядок оформлення … читати далi

Під час повномасштабної війни сотні українських родин прихистили переселенців з прифронтових та окупованих територій, довівши, що ми – справдні єдині. Аби допомога не била по гаманцю, держава розробила механізм компенсації за житлово-комунальні послуги. У межах проєкту «Громада Діє» команда ШоТам створила серію графічних інструкцій з порадами для громад та внутрішньо … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР