Які документи треба мати для перетину кордону з дітьми під час воєнного стану

20 липня 2022 р. 19:33

війна захист прав

З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України багатьом нашим співвітчизникам довелося покинути свої домівки. Дехто задля безпеки та здорового розвитку своєї дитини вважає за потрібне тимчасово залишити Батьківщину і знайти прихисток за кордоном. Однак під час воєнного стану діють особливі правила перетину державного кордону, які за своєю суттю покликані спростити виїзд за кордон людям, які тікають від війни.   

Щоб розібратися в цьому питанні, пропонуємо чергову консультацію від адвокатки Юлії Лісової.

З вказаними правилами можна ознайомитись в оновлених Правилах перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27 січня 1995 р. N 57 (далі – Правила).

Звертаємо увагу на основні загальні особливості перетину державного кордону України під час воєнного (або надзвичайного) стану.

  1. Коли діють? Особливі правила діють протягом всього періоду, на який встановлено воєнний стан.
  2. Які документи потрібні? Громадяни можуть перетинати державний кордон України не тільки за паспортом для виїзду за кордон, але і за внутрішнім паспортом.

Дивіться також: Як призиватимуть на службу жінок

Які особливості перетину дітьми кордону під час воєнного стану?

  1. Якщо дитина досягла 16 років, то вона перетинає кордон за правилами дорослої людини. Їй непотрібні ні дозволи, ні супроводи. Вона може виїхати з України самостійно. Це правило діє як під час воєнного стану, так і в звичайний період.
  2. Під час воєнного стану дитина до 16 років може перетнути державний кордон на виїзд з України без паспорту для виїзду за кордон. Але при наявності свідоцтва про народження.
  3. Під час воєнного стану не діє правило, за яким, якщо дитина виїжджає у супроводі одного з батьків, то інший має надати нотаріальну згоду на це. Один з батьків може самостійно без згоди іншого вивезти дитину.
  4. Крім того, дитину без такого нотаріального дозволу крім одного з батьків можуть вивезти: баба,  дід, повнолітні брат або сестра,  мачуха,  вітчим. У цьому випадку необхідно мати з собою документи, які підтверджують родинні зв’язки.
  5. Інші особи також можуть вивезти неповнолітнього за наявності письмової заяви одного з батьків, завіреною органом опіки та піклування.

Дивіться також: Чи можуть кримчани, які виїхали з окупованої території після 24 лютого цього року, отримувати українську пенсію

Що важливо пам'ятати?

Спрощення порядку вивозу дитини крім користі може, на жаль, призвести і до порушень прав дитини або когось з батьків. Оскільки таким спрощеним порядком можуть скористатись недобросовісні особи не стільки в інтересах дитини, скільки в своїх – вивезти дитину проти волі матері або батька. Тому наша рекомендація – будьте уважні у цей період. Якщо у вас існує спір з приводу місця проживання дитини, не залишайте її без вашого нагляду. Або навіть письмово попередьте прикордонну службу про можливе вивезення дитини проти вашої волі, якщо є такі ризики.

Фото: LexInform

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Війна приносить смерть і руйнування, створює нові умови життя, до яких ми маємо пристосуватись, щоб вижити і убезпечити своїх близьких! Важливо знати: дотримуючись низки простих правил поведінки на дорозі у період війни й не допускаючи ДТП, громадяни не відволікають поліцейських, які свій час можуть присвятити обороні держави! Науково-дослідний Інститут вивчення … читати далi

За допомогою стратегічних справ та використання міжнародно-правових інструментів Громадський центр правосуддя Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України" формує правові, адміністративні та медійні прецеденти впливу в сфері захисту прав жінок та дівчат згідно з міжнародними стандартами в умовах війни та воєнного стану. Зараз правники центру мають підтверджені кейси впливу стратегічних справ … читати далi

З 16 липня 2022 року набирають чинності чергові норми Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, які стосуються використання мови в мережі інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах. "Після століть  лінгвоциду, організованого Росією, який призвів до мовної окупації великої частини України, українська мова вчергове за останні три роки переходить … читати далi

Громадяни України, зокрема жінки, які є ВПО, що раніше проживали на території АРК та міста Севастополя і протягом 2014-2022 рр. стали отримувачами пенсій та інших видів соціальної допомоги від російського пенсійного фонду, а після 24.02.2022 р. дістались контрольованої території України, опинились в уразливому стані. Як інформує Одеська обласна організація ВГО … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР