Запровадження нових заходів примусу до неплатників аліментів

27 квітня 2018 р. 10:43

Законом України від 07.12.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який набрав чинності 06.02.2018, внесено зміни до Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) та встановлено нові види заходів примусу до неплатників аліментів.

Відповідно до змісту положень нової редакції частини дев’ятої статті 71 Закону, державний виконавець, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, виносить постанови:

-    про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

-    про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

-    про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі – зброя);

-    про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.

При цьому, з огляду на зазначену норму Закону, винесення таких постанов, у разі наявності у боржника заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, є обов’язком державного виконавця.

Законом доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 183¹ та встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, що полягає у несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання. За таке порушення передбачено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Також Законом внесено зміни до статті 157 Сімейного кодексу України та доповнено її частиною п’ятою, відповідно до якої, той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Відповідно до частини тринадцятої статті 71 Закону, довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом десяти днів. Така довідка дійсна протягом одного місяці з дня її видачі. Довідка виготовляється на бланку органу державної виконавчої служби, підписується його керівником та скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби.

Слід зауважити, що відтепер ведеться активне заповнення Єдиного реєстру боржників, яким можна скористуватися за посиланням.

В ньому відображаються усі боржники, що мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. Пошук можливо здійснити маючи прізвище, ім’я та дату народження боржника, або реєстраційний номер облікової картки платника податків.

You control
прозоро
пресс-рум
КВУ
ЦПР

інше