Бути понятим: наскільки формальним є цей інститут

10 листопада 2020 р. 15:02

Надзвичайна подія закон поліція суд

Для багатьох є знайомою ситуація: йдете по вулиці, і раптово вас зупиняє співробітник поліції з проханням: «Чи не могли б ви бути понятим?». Якщо погоджуєтесь, то стаєте учасником провадження, якого залучають до проведення процесуальних дій під час досудового розслідування або виконавчого процесу: спостерігаєте за діями патрульного, що складає протокол на сп’янілого водія, що вчинив ДТП, за діями слідчого при допиті підозрюваного у райвідділі або обшуку офісу. Якщо відмовляєтесь – нічого страшного… За це відповідальності немає – знайдуть інших.

В офісі проєкту «Клініка прав людини», що працює при громадській організації «ПРОЖЕКТОР» за підтримки Європейського фонду демократії (EED), неодноразово проводились процесуальні дії, до яких керівник проєкту і адвокат Віталій Матвєєв долучав понятих. Він роз’яснює, що зі стрімким ростом технічного прогресу роль понятих могли б виконувати сучасні гаджети. Проте не всі відеокамери мають достатні технічні можливості, щоб у повному обсязі охопити дії, які проводяться на місці події, та не завжди слідчі органи з усією відповідальністю ставляться до процесу збору матеріалів.

Тому пропонуємо розібратися в інституті понятих.

Хто може бути понятим?

Це поняття прописано відразу в декількох законодавчих актах, відповідно до яких понятими можуть бути дієздатні особи, які не мають особистої заінтересованості у кримінальному чи адміністративному провадженні, не є потерпілими, родичам підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, а також підлеглими учасників та працівниками правоохоронних органів. Однак даний припис часто порушується при слідчих діях під час досудового розслідування з боку працівників правоохоронних органів, які долучають власних співробітників чи практикантів у якості понятих.

Понятий має право:

  • отримати від особи, що запрошує до слідчих (розшукових) або виконавчих дій (слідчого, прокурора, адвоката, виконавця), роз’яснення щодо власних прав і обов’язків перед їхнім проведенням;
  • знати, у яких діях бере участь;
  • знайомитися з протоколом відповідної слідчої або виконавчої дії;
  • вносити свої зауваження до протоколу слідчої або виконавчої дії;
  • відмовитися від участі у вищезазначених діях.

До обов’язків понятого входить:

  • на вимогу слідчого, прокурора не розголошувати відомості щодо проведеної процесуальної дії;
  • засвідчити факт, зміст і результати дій, під час яких він був присутнім;
  • повідомити свої паспортні данні та підвередити це документом;
  • виконувати законні розпорядження та вимоги працівників правоохоронних органів;
  • з’явитися до суду, якщо виникне потреба у його показаннях.

До речі, у деяких випадках поняті можуть бути перетворені на свідків проведення відповідної слідчої (розшукової) дії.

Коли участь понятих необхідна?

Відповідно до ч. 7 ст. 223 КПК України, слідчий, прокурор зобов’язаний запросити не менше двох понятих для пред’явлення особи, трупа чи речі для впізнання, огляду трупа, в тому числі пов’язаного з ексгумацією, слідчого експерименту, освідування особи. Також з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії здійснюються обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, а також обшук особи. В інших випадках, коли застосовується безперервний відеозапис ходу проведення відповідної слідчої (розшукової) дії, поняті можуть бути запрошені для участі в інших процесуальних діях, якщо слідчий, прокурор вважатиме це за доцільне.

У виконавчому провадженні присутність понятих є обов’язковою у випадку вилучення готівки та майна, що належать боржнику від інших осіб, а також у разі відсутності боржника або його представника під час вчинення виконавчих дій, пов’язаних з примусовим входженням на земельні ділянки, до нежитлових приміщень і сховищ, де зберігається майно боржника, на яке звернено стягнення, або майно стягувача, яке має бути повернуто йому в натурі, до житла, іншого володіння особи для забезпечення примусового виселення з нього та вселення в нього, під час проведення опису, арешту, вилучення і передачі майна (п. 2 ст. 22 «Про виконавче провадження»).

Відповідно до ст. 264 КУпАП, особистий огляд може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі. Крім того, за участю двох понятих можуть бути піддано оглядові речі, ручна поклажа, багаж, знаряддя полювання і лову риби, добута продукція, транспортні засоби та інші предмети у невідкладних випадках, коли відсутній власник (володільця) цих речей та предметів.

Ключова проблема інституту понятих

Фактично сьогодні функції понятого зводяться до фіксації слідчих або виконавчих дій. Проте є один важливий нюанс – не завжди ті, хто погоджується бути понятими, розуміють, що вони у подальшому можуть бути викликані до суду в якості свідка і зобов’язані надавати свідчення щодо проведених дій. Тому здебільшого поняті залишають свої неправдиві дані, що ускладнює, а іноді навіть унеможливлює пошук свідків, які раніше погодилися бути понятими.

Автори: Єлизавета Барашкова, Олексій Лосинець

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Хронічні проблеми вітчизняного житлово-комунального господарства у нас в країні прийнято звалювати на державні органи, мовляв, "владі наплювати на нас і наші будинки". Але це не зовсім так. Багатоквартирні будинки належать не державі, а власникам квартир. А ринкова економіка диктує: володіння нерухомістю — це не тільки суцільні приємності, але й деякі … читати далi

Вітчизняний ринок нерухомості рясніє пропозиціями купити квартири з частиною горища або підвалу, з шматком коридору, з місцем під машину, з приміщенням під дитячі візочки і таке інше. Слід розуміти, що користування такими приміщеннями далеко не завжди підкріплено відповідними документами. У матеріалі про надійність вторинної нерухомості ми вже порушували це питання,. … читати далi

Сервісні центри МВС вдосконалили процедуру реєстрації транспортних засобів та отримання посвідчення водія для внутрішньо переміщених осіб. Відтепер сервісні центри МВС реєструють транспортні засоби та видають посвідчення водія усім внутрішньо переміщеним особам. 8 червня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 року № 580, якою внесено зміни до … читати далi

Вступники подають заяви для вступу до закладів вищої освіти в електронній формі онлайн через електронні кабінети. Як зазначає Освіта.ua, для цього потрібно увійти на сторінку системи подання заяв в електронній формі. Однак наразі сайт неактивний. Він функціонуватиме з 1 липня –цього дня розпочнеться реєстрація електронних кабінетів вступників та можна буде завантажити всі … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР