Місцеві вибори: скільки виборчих списків буде, як поділять округи і як визначать кандидатів

22 січня 2020 р. 14:01

вибори виборчий округ

Продовжуємо цикл публікацій про те, за якою системою пройдуть ці вибори та що потрібно знати кожному виборцеві.

Територіальна організація виборів

На виборах до рад з кількістю виборців до 90 тисяч та райрад будуть утворюватись багатомандатні виборчі округи, в кожному з яких буде визначатись одразу декілька переможців. Кількість виборчих округів буде визначатись як ціла частка від ділення складу ради на три. 

Тобто, якщо кількісний склад ради – 34 депутати, то територія міста буде поділена на 11 округів. В кожному з таких округів буде розігруватись одразу декілька мандатів. Кількість мандатів, які розігруються в окрузі, буде залежати від кількості виборців в окрузі. При цьому Виборчий кодекс вимагає, щоб розходження в кількості виборців в кожному окрузі не були більшими за 15% від середньої кількості виборців в окрузі. 

Наприклад, якщо в місті, де обирають раду з 34-х депутатів, проживає 49 201 виборець, то орієнтовна кількість виборців на один мандат становитиме 1447. В більшості випадків за таких умов в одному окрузі може розігруватись 3 мандати. Проте, з урахуванням допустимих відхилень, в якомусь окрузі може розігруватись 4 мандати, а в якомусь – 2. 

На виборах до місцевих рад міст з кількістю виборців понад 90 тисяч, а також для обласних рад система є складнішою. Територія міста або ж області представлятимуть собою єдиний багатомандатний виборчий округ – єдиний міський або обласний виборчий округ відповідно. 

Окрім того, місто та область будуть також поділені на багатомандатні виборчі округи, які охоплюватимуть часту міста або області. 
При цьому мандати будуть розподілятись і на рівні кожного багатомандатного округу, який охоплює частину міста, і на рівні всього єдиного міського або обласного округу. 

Кількість багатомандатних округів визначатиметься як ціле число від ділення кількісного складу відповідної ради на десять. Наприклад, кількісний склад Одеської міської ради - 64 місця. Таким чином, в місті можливе утворення шести багатомандатних округів. Але Кодекс також допускає відхилення на 2 округи від середньої орієнтовної кількості, а отже в місті можливе також утворення 4-х або й 8-ми округів.  

Для обласних рад також міститься аналогічна заборона: не можна розривати між двома округами територію міста обласного значення або ж району, хоча в них і може бути утворено декілька округів одразу. 

Кандидати та виборчі списки

На виборах сільських, селищних та міських голів, а також на виборах до рад з кількістю виборів до 90 тисяч та до райрад висування в кандидати відбуватиметься через партії або ж шляхом самовисування. В містах з кількістю понад 90 тисяч виборців та на рівні області стати кандидатом можна буде лише за умови висування партією. 

При цьому в обох випадках кандидат може не бути членом відповідної партії. 

Кодексом також встановлено, що кандидатом можна стати лише в одному виборчому окрузі і лише від однієї партії або ж шляхом самовисування. Проте не було заборони щодо участі в перегонах за крісло мера обласного центру, а також одночасної участі на виборах до міської ради цього ж міста. 

Попередній закон про місцеві вибори не дозволяв одночасно балотуватись до ради громади з кількістю виборців до 90 тис. та на посаду сільського, селищного, міського голови. 

Для виборів до ради міста з кількістю виборців понад 90 тис. та до обласної ради партія на своїх зборах чи конференції затверджує одночасно єдиний виборчий список та регіональні виборчі списки. Кількість кандидатів в єдиному виборчому списку не має перевищувати кількість місць в раді. 

З числа осіб, які входять до єдиного виборчого списку, партія також має сформувати регіональні списки та закріпити їх за відповідними багатомандатними виборчими округами в межах міста або області. В регіональному списку має бути не менше п'яти та не більше 12 кандидатів. Кожен кандидат, який входить до єдиного списку, має бути включений і до одного з регіональних виборчих списків. При цьому кандидат не може бути одночасно включеним одразу до двох регіональних списків.  

На зборах також затверджується порядок розміщення кандидатів як в єдиному виборчому списку, так і в регіональних. Черговість в єдиному списку потім буде потрібною для того, щоб розподілити мандати, які залишаться вільними після визначення обраних депутатів в межах багатомандатних округів («регіонів»). Черговість кандидатів в списку регіональному на процедуру розподілу мандатів не впливатиме. 

Для виборів до ради села, селища та міста з кількістю виборців до 90 тис. та на виборах до райрад партії також формують виборчі списки для кожного багатомандатного округу. При цьому кількість кандидатів у списку не має перевищувати кількість мандатів, які розігруються у виборчому окрузі. Список висунених партією кандидатів формується в алфавітному порядку. 

Сприяння ґендерному балансу

Виборчий Кодекс передбачає запровадження виборчих квот, які сприятимуть збалансованості виборчих списків політичних партій за ґендерною ознакою. 

Для виборчих списків до рад міст з кількістю виборців від 90 тис. та для списків обласних рад партії мають забезпечити як в єдиному,  так і в регіональних списках присутність в кожній п’ятірці списку не менше двох кандидатів кожної статі. Тобто в кожній п’ятірці і єдиного списку, і кожного регіонального має бути 3 жінки і 2 чоловіка, або, навпаки, 2 жінки і 3 чоловіка. 

Для невеликих рад (до 90 тис. виборців) та райрад від партій вимагається забезпечення присутності не менше 30% представників однієї статі в загальній кількості висунених до ради кандидатів. 

Проте в обох випадках кодекс серед підстав для відмови в реєстрації виборчого списку партії не передбачає недотримання ґендерних квот. 

Далі буде...

Анастасія Матвієнко, 

очільниця аналітичного відділу Одеської обласної організації "Комітету виборців України"

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

24 лютого Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення в Україну, оголосивши проведення "спеціальної військової операції" в Україні.  Президент Росії Володимир Путін повідомив про офіційне визнання так званих Донецької та Луганської народних республік (окуповані окремі райони Донецької та Луганської області) 21 лютого. Напередодні в ОРДЛО оголосили "масову евакуацію жінок, дітей та людей … читати далi

Протягом травня 2022 року експерти досліджували публікації медіа Одеси та Одеського регіону для оцінки якості та неупередженості висвітлення інформації про події, виявлення проросійської пропаганди, дезінформації, прихованих спроб маніпулювання громадською думкою, а також порівняння цих характеристик з попередніми періодами. Були проаналізовані усі дописи, розміщені в травні у вісімнадцяти одеських медіа, що … читати далi

Устин Данчук — сценарист, режисер, ведучий кіношколи для молоді у Херсоні та режисер понад 100 короткометражних та анімаційних фільмів, документальних фільмів, телевізійних програм та арт-проєктів. Ми зустрічаємося з ним за кавою в Одесі і говоримо про його місце сили – рідний Херсон, який Устинові довелося залишити після окупації російськими загарбниками.  … читати далi

Станом на червень Луганська область майже повністю захоплена військами рф. Розбудовувати окупаційну владу подекуди приїжджають із раніше захоплених територій, та є багато й місцевих колаборантів. Ключові ж посади – це «виконуючі обов’язки глав адміністрацій». Журналісти Центру публічних розслідувань зібрали все, що відомо з відкритих джерел про «гауляйтерів» Луганської області (гауляйтер — з … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР