Новий рік під час пандемії: одеські чиновники витратили більше грошей, ніж у попередні роки

На святкування Нового року та Різдва в Одесі витратили 3 млн 422 тис. 522 гривень. Про це свідчить відповідь, яку надав департамент інформації та зв’язків з громадськістю Одеської міської ради. 

Витрачати кошти почали ще у листопаді і вже тоді сума була близькою до витрат попередніх двох років. Нагадаємо, станом на кінець листопада було витрачено 2 мільйони 174 тисячі 887 гривень. А у попередні два роки, на зустріч 2020 і 2019 відповідно, витратили 3 мільйони 184 тисячі 5 гривень і 2 мільйони 191 тисячу гривень.

Чому такі великі витрати під час пандемії і на що витратили гроші - читайте детально у цьому матеріалі. 

Хто не скаче, той не ціна монтажу ялинки!

Попри те, що вже чотири роки монтажем новорічної ялинки на Думській площі опікується одна й та сама фірма, що отримує контракти без конкурсу, ціни на встановлення, згідно з даними публічного модуля аналітики BI Prozorro «не стабільні». 

Так, за монтаж ялинки і її обслуговування заплатили:  

  • у 2017 році - 277 тис. 200 гривень;
  • у 2018 році - 102 тис. 200 гривень; 
  • у 2019 році - 397 тис. гривень;
  • у 2020 році - 360 тис. гривень. 

Якою є логіка формування ціни і чому іноді це один договір, іноді два, а іноді й три контракти - не зрозуміло, бо договори з  «Люм`єр Україна» чиновники публікують «через раз». 

Скільки ж коштує монтаж головних ялинок районів? Цього року за монтаж/демонтаж новорічні ялинки та прикрашення фасаду будівлі адміністрації сплачували Суворівська райадміністрація та Київська райадміністрація. Суворівська сплатила 49 тис. 900 гривень, Київська - 48 тис. 900 гривень. Малиновська та Приморська адміністрації у соціальних мережах похизувалися ялинками, але не закупали їх. 

Як свідчать дані публічного модуля аналітики BI Prozorro, Малиновська районна адміністрація іноді сплачує за святкове відкриття своєї ялинки, але не закуповує ялинку. У інших районах ціни «скачуть». 

Наприклад, Суворовська районна адміністрація минулого року сплатила за встановлення ялинки, оздоблення фасаду і фойє 100 тис. гривень. Тобто вдвічі більше, ніж цього року. 

Позаминулого року ці витрати розбили на три договори (ялинка окремо, фасад окремо, фойє з актовим залом - окремо) і заплатили 80 тис. гривень. 

Київська районна адміністрація минулого року за монтаж і демонтаж ялинки заплатила 99 тис. 990 гривень, тобто теж вдвічі більше, ніж цього року. Даних за позаминулий рік немає. 

Приморська районна адміністрація закуповувала послуги з прикрашання ялинок лише у позаминулому, 2018 році. І витратила на це 110 тис. гривень. 

Крім того, минулого року за монтаж/демонтаж ялинки на вулиці Косівській 2-Д сплачував виконком ОМР. Витрачено було 141 тис. 45 гривень. 

Салюти гуртом і у роздріб 

Департамент внутрішньої політики Одеської мерії витратив минулого року на організацію салюту в новорічну ніч 280 тисяч гривень. 

Цього року послуги піротехніків закуповували 4 районні державні адміністрації і вони витратили на феєрверки 449 тис. 710 гривень. Нагадаємо, було подано інформаційний запит стосовно ПП «ШЕРИФ», у якого чиновники замовили піротехнічні засоби, послуги піротехніків, забезпечення дотримання правил безпеки під час проведення феєрверків та створення музичного супроводу для феєрверків. Це приватне підприємство з міста Дніпра, що має лише один КВЕД, пов’язаний з торгівлею. Отже, коли підприємство запропонувало себе у якості організатора феєрверків, на нашу думку, чиновники мали якось пересвідчитися у наявності відповідного досвіду і спроможності організувати надання послуг. 

Пункт інформаційного запиту, у якому ми просили повідомити, які документи надало приватне підприємство «Шериф» на підтвердження свого досвіду в організації феєрверків, та надати копії цих документів, чиновники повністю проігнорували. Щодо того, чому послуги замовили у підприємства з одним КВЕД-ом, пов’язаним з торгівлею, відповіли, що суб'єкт господарювання може займатися будь-якою не забороненою законом діяльністю, незалежно від того, які він зареєстрував класифікатори видів економічної діяльності. Тобто КВЕД - статистичний інструмент, який не створює і не встановлює для підприємства права займатися тою чи іншою діяльністю жодним чином. 

Так, чиновники мають рацію, підприємство може здійснювати діяльність, для якої у нього немає зареєстрованого КВЕДу. Але ж, якщо підприємство не надало ніяких документів на підтвердження того, що має досвід, матеріально-технічну базу і кваліфікований персонал, до того ж не зареєструвало видів діяльності у сфері, у якій пропонує свої товари та послуги чиновникам, то яким чином можна дізнатися, що це підприємство дійсно спроможне виконати умови договору? 

Світлові конструкції: чому оренда іноді коштує, як придбання? 

Згідно з інформацією, наданою у відповіді на запит, чиновники до Нового року на світлові конструкції витратили 176 тис. 300 гривень. 

При цьому, дві світлові конструкції придбали за 78 тис. 300 гривень. А на 98 тис. орендували. Виникає питання, якщо світлова конструкція «Сніговик» коштує 43 тис. 500, а «Гном» 34 тис. 800, то навіщо 31 тис. 400 гривень Київська районна адміністрація сплатила за оренду «Сніговика на санчатах»? 

Тим більше, що ніяких санчат у сніговика насправді немає, це просто сніговик, ось його фото під будівлею адміністрації. 

Чому ж його оренда коштує майже стільки, скільки придбання подібної конструкції? 

Ба, більше. Конструкції під назвою «Синій сніговик на ковзанках» (судячи з назви, це щось дуже схоже на сніговичка, який стоїть під Київською районною адміністрацією) брали у оренду і у Приморському районі. Майже в 4 рази дешевше - за 9 тис. 72 гривні. 

Казкове містечко: що ховається за казочками про ремонт? 

Ілюмінацію так званого Казкового містечка (комплекту світлових конструкцій, що зазвичай монтувався на Думській площі, а цього року розміщений у Стамбульському парку), а також святкові прикраси для центральної частини міста, ось вже чотири роки поспіль капітально ремонтують, монтують і демонтують, а також забезпечують роботу майже за півтора мільйона гривень. 

Три останні договори чиновники опублікували разом з кошторисами. Нагадаємо, згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», у разі якщо купується товарів на суму 200 тисяч гривень, або більше – треба проводити відкрити торги. Що стосується робіт, то відкрити торги проводять тоді, коли сума закупівлі 1,5 мільйони гривень, або більше. 

У випадку з Казковим містечком, 4 рази купувалися послуги, без конкурсу, бо ж сума трохи менша за 1,5 мільйони. 

  • Згідно з кошторисом за 2018 рік, з суми у 1,48 мільйона на матеріали, вироби і конструкції (тобто на товари) витратили 676 тис. 767,66 гривень. 

  • Згідно з кошторисом за 2019 рік, з суми у майже 1,49 мільйона на матеріали, вироби і конструкції (тобто на товари) витратили 615 тис. 344,73 гривень. 

  • Згідно з кошторисом за 2020 рік, з суми близько 1,47 мільйона на матеріали, вироби і конструкції (тобто на товари) витратили 792 тис. 134,87 гривень.  

Можна було б припустити, що чиновники не можуть купити ці товари на відкритому конкурсі, бо заздалегідь не знають, скільки і чого піде на ремонт - адже конструкцій багато. 

Але у кошторис 2018 року якимось чином потрапляє придбання світлової конструкції «Три поросяти». Він коштує 214 тисяч 200 гривень, тобто мав би бути куплений на відкритому конкурсі. 

У 2020 році до кошторису потрапив також світильник за 204 тис. 414 гривень. 

Тисячі метрів ілюмінаційних стрічок та двожильного кабелю, що купуються для ремонту з року у рік також дуже важко назвати непередбачуваними витратами. Тому договори на ремонт, монтаж, демонтаж та забезпечення роботи святкової ілюмінації, по яких більша частина коштів витрачається на придбання товарів, аж надто схожі на вдале ухилення від дотримання закону «Про публічні закупівлі». 

Авторка: Олена Кравченко 

Матеріал підготовлено в рамках роботи Центру публічних розслідувань. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

22 березня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо створення Бюро економічної безпеки (БЕБ). Новий орган, за задумкою, має, в першу чергу, функцію аналітичної роботи, а не силових повноважень. А сам закон створює інституційні умови для захисту економічних процесів від тиску силових органів, указано на сайті Президента країни. … читати далi

Беларусь – одна из стран, которая благодаря «серым» торговым схемам получает большую выгоду от санкционного противостояния между Западом и Россией, начавшегося в 2014 году после присоединения Крыма. Поставки креветок из страны, не имеющей выхода к морю, и вовсе стали экономическим анекдотом. Со временем проблема поставок попавшего под эмбарго продовольствия в … читати далi

За пів кроку до війни опинився надвечір 5 січня Казахстан. Держава, до якої від нашої країни – понад чотири тисячі кілометрів і про яку ми знаємо хіба що кілька речей: це колишня пострадянська країна, нею вже кілька десятиліть фактично керує людина на прізвище Назарбаєв і там у засланні перебував Тарас … читати далi

У світі майже щотижня проходять референдуми та вибори: президентські, парламентські, місцеві. ІзбірКом традиційно зібрав для вас інформацію про те, де, коли і які органи влади обирають. Список протягом року буде постійно оновлюватися. В тему Календар виборів у світі на 2021 рік Календар виборів у світі на 2020 рік Календар виборів … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР