В Україні можуть скасувати безоплатні пологи

У квітні в низці пологових будинків по всій Україні повідомили, що базові послуги меддопомоги при пологах відтепер безкоштовні. Адже за кожні пологи медзаклад отримує 8 тисяч гривень від Національної служби здоров’я України. Однак МОЗ хоче скасувати це нововведення.

Про те, що пологи стали безоплатними, написала, зокрема, лікарка пологового будинку №1 в Одесі Світлана Галич.

«У моєму улюбленому Першому пологовому будинку вже почали приймати пологи, за які платить держава через НСЗУ. Безкоштовних пологів в принципі немає і бути не може. Але коли пологи оплачені НСЗУ, тоді для конкретної пацієнтки її пологи і є безкоштовними.

Це значить, що пацієнтці більше не доведеться:

– купувати медикаменти;

– придбавати «пакет на пологи» або «пакет на кесарів розтин»;

– купувати антисептики або що-небудь інше.

Самостійно пацієнтка муситиме купити лише засоби особистої гігієни», – пише лікарка.

Про безкоштовні пологи оголосив і Луцький пологовий будинок

«З 01.04.2020р. медичні послуги: пологи, кесарські розтини, гінекологічні операції, крім витрат на засоби особистої гігієни (рушники, мило та інше) є повністю безкоштовними у нашій установі».

Не все йде гладко. У Рівному в пологових будинках пояснили, що не відразу вдалося організувати безоплатність пологів для пацієнток. Але в другій половині квітня пообіцяли виправити цю ситуацію. 

Де взялися кошти і за що тепер не треба платити?

З 1 квітня 2020 року в Україні запрацювала програма медичних гарантій, і це чіткий перелік медичних послуг, які пацієнт може отримати гарантовано безоплатно. 

Гроші «пішли за пацієнтом»: тобто Національна служба здоров’я платить лікарням за конкретні послуги, які вони надають конкретним людям. 

Крім того, визначено пріоритетні напрямки, за які лікарні будуть отримувати оплату за підвищеними тарифами. Серед таких пріоритетних послуг є і допомога при пологах. 

Як розповіли «Четвертій владі» в НСЗУ, на сьогодні вже 393 лікарні i пологові будинки уклали договір із НСЗУ на надання допомоги при пологах. За кожні пологи лікарні і пологові будинки отримуватимуть від НСЗУ 8136 гривень. Загальний бюджет програми медичних гарантій на допомогу при пологах – понад 1,6 мільярда гривень.

Породілля за пологи платити не мусить. Все одно, чи вони фізіологічні, чи за допомогою кесарського розтину  – термінового чи планового. 

Породілля також не мусить платити за знеболення при пологах, моніторинг свого стану і стану дитини і вакцинацію немовляти. Переглянути безкоштовні послуги для породіль можна тут.

Для пацієнток це означає також вільний вибір пологового будинку незалежно від місця реєстрації і незалежно від фактичного проживання, а також жодних псевдоблагодійних внесків і жодних пакетів з медикаментами.

Породіллі на пологи потрібно буде брати лише речі для себе і малюка на час перебування у лікарні.

А якщо я захочу народжувати з конкретни лікарем – хто за це заплатить?

Пацієнтка зможе, якщо захоче, отримати покращені послуги: наприклад, перебувати у палаті підвищеного комфорту або ж покращено харчуватися. За це вона муситиме заплатити сама офіційно через касу медичного закладу. 

Якщо жінка хоче, щоб пологи в неї приймав конкретний лікар, який не чергує у день пологів, вона мусить за це заплатити. Так само в касу лікарні. 

Що робити якщо в пологовому будинку вимагають купувати ліки?

Якщо у пацієнтки вимагають гроші за послуги, які їй гарантовані безоплатно за програмою медичних гарантій за пакетом «медична допомога при пологах», потрібно повідомляти про це зателефонувавши у контакт-центр НСЗУ номер 16-77. 

Можна також залишити скаргу через сайт НСЗУ . 

– НСЗУ такі звернення опрацьовує, якщо буде потрібно, ми проведемо виїзну перевірку і передамо матеріали правоохоронцям, – пояснює представниця прес-служби Національної Служби Здоров'я України Христина Петрик. – Заклад, який порушує умови договору, ризикує залишитися без цього договору і, відповідно, без грошей із державного бюджету.

То в чому ж проблема?

На початку травня президент Володимир Зеленський підготував сюрприз – оголосив, що медреформу потрібно змінювати. 

А міністр охорони здоров’я Максим Степанов спробував пояснити, якими будуть ці зміни. Перераховуючи на брифінгу пріоритетні пакети медичної допомоги, які планують фінансувати з 1 червня 2020 року, не назвав серед них пологи. Як і низку інших пакетів медичної допомоги, визначених раніше як пріоритетні.

Пізніше, під час засідання комітету здоров’я нації, де депутати розпитували Степанова про його плани щодо медреформи, він сказав, що «8 тисяч за оплату пологів – замало, бо пологи бувають різними, і до кожного випадку слід додавати коефіцієнт. Тому скасують увесь пакет до 2021 року, поки проведуть нові розрахунки», – переказує слова міністра Liga.net.

«Для фізіологічних пологів такий тариф хороший. Лікарня, яка 75-80% робить фізіологічних пологів, буде у плюсі. А  щодо перинатальних центрів, якщо порахувати патологічні пологи, це коштує набагато більше. Іноді доходить і до 16-20 тисяч гривень», – говорив міністр.

Чому не можна зробити окремі тарифи, наприклад, на кесарський розтин?

НСЗУ у відповідь на запит LIGA.net пояснила, що тариф однаковий як для неускладнених пологів, так і при інструментальних пологах (вакуум-екстракція, акушерські лещата) у разі ускладнень та при кесаревому розтині. 

Чому? Щоб не стимулювати зростання кількості кесарських розтинів. «Тариф розраховано так, аби медзаклад загалом мав достатньо коштів для пологів різного рівня складності. Якщо після пологів жінка або дитина потребуватимуть додаткового догляду або допомоги, заклад отримає додаткові виплати від НСЗУ за іншими пакетами послуг», – пояснюють у службі.

А ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун у своєму дописі пише, що близько 80% пологів в Україні є фізіологічними. 

«За розрахунками, які провела НСЗУ у 2019 році, пологи в одному з київських пологових, включно з ускладненими випадками, коштують в середньому трохи більше за 5 тисяч гривень,» – пише Уляна Супрун.

Тож запропонований тариф покриває витрати і на фізіологічні пологи, і на ускладнені випадки. Просто витрати на ускладнення рівномірно розподілені між тими, хто потребуватиме додаткових витрат і тими, кому вони не знадобляться. А керівництво пологових має витрачати кошти, відповідно до потреб породіль. 

За словами ексміністерки, саме перинатальні центри, які, на думку Степанова, мають отримувати збільшене фінансування, уклали контракти з НСЗУ на найбільшу кількість послуг. Крім того, там зазвичай найбільший потік пацієнток, тож буде і більше й грошей від НСЗУ за їх лікування.

Наприклад, за інформацією НСЗУ, Рівненський обласний перинатальний центр уклав з НСЗУ договір на 32,5 мільйони гривень. 

Це на 5,5 мільйонів більше, ніж у минулому році за державною субвенцією, яка на три квартали 2019 становила 27 мільйонів.

То безоплатні пологи скасували?

Поки ні. 

Принцип «гроші ходять за пацієнтом» створює чималу конкуренцію серед пологових будинків. Що кращі умови пропонуватиме заклад, то більше пологів прийме і то більше коштів отримає для роботи та розвитку. Відповідно, заклади, які пропонуватимуть гірші умови, втрачатимуть пацієнтів і гроші.

Поки що заяви президента та міністра стосовно планів «переглянути» медреформу не підкріплені нормативними документами. Ці наміри розглядали на комітеті Верховної Ради з питань здоров'я нації. Депутати не отримали відповідей на багато своїх питань, тому прийняли рішення про ще одне засідання комітету на цю тему. 

Експерт із питань медичної реформи Євген Прилипко вважає, що пологи можуть залишити пріоритетною послугою. 

– А якщо ні, то це відповідно пологовий будинок буде отримувати гроші в розмірі історичного бюджету, так як було в 19-му році ,– каже експерт. – І спроможність цього  медичного закладу жодним чином не зміниться, а кількість породіль, які звертаються до цього закладу, не буде впливати на суму фінансування. І це, звичайно, печаль. 

Печаль, бо заклади готувалися отримати суми більші, ніж були раніше. Закуповували нове обладнання, оптимізували витрати.

– В них був стимул і далі підвищувати свою ефективність, залучати завдяки цьому нових пацієнтів, якісно надавати медичну допомогу, – додає Євген Прилипко. –  Відповідно, більше пацієнтів – більше грошей, більше можливостей для вдосконалення і більш якісних медичних послуг. Все це відходить на задній план.

Антоніна Торбіч, Четверта влада

Фото: pixabay.com

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Коли в березі 2020 року в Україні були виявлені перші випадки коронавірусу та введений карантин, ніхто й не здогадувався, що це розтягнеться надовго. Проте, як виявилося, літо та осінь 2020-го не будуть схожими на всі інші, адже нам доведеться жити за певними обмеженнями. ІзбірКом щодня інформуватиме про перебіг події на Одещині, в … читати далi

В Одеській області восени минулого року було обрано депутатів семи районних рад. Наскільки відрізняються нові райради від тих, що працювали до скорочення кількості районів? Чи суттєво змінився склад цих рад? Які політичні сили втратили свої позиції? Скільки депутатів потрапили до райрад не вперше та який відсоток в них складають жінки? … читати далi

На святкування Нового року та Різдва в Одесі витратили 3 млн 422 тис. 522 гривень. Про це свідчить відповідь, яку надав департамент інформації та зв’язків з громадськістю Одеської міської ради.  Витрачати кошти почали ще у листопаді і вже тоді сума була близькою до витрат попередніх двох років. Нагадаємо, станом на кінець листопада … читати далi

Спростування й замовчування причетності Кремля до отруєння Олексія Навального стало пріоритетом російської пропаганди в Україні наприкінці 2020 року. Як зазначає політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський, для цього в інтернет-просторі використовувалися засоби дискредитації особисто Навального, а в телеефірі — інформаційна блокада з цього питання. Так, він зазначив, … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР