Три тижні до старту: експертка про перспективи другого етапу медреформи

12 березня 2020 р. 16:37

реформи

Президент Володимир Зеленський назвав у парламенті медичну реформу імовірно поспішною,  а новий голова МОЗ сказав, що реформі потрібна «еволюція». Водночас другий етап медреформи, коли українці зможуть отримувати такі медичні послуги безкоштовно, мав би початися 1-го квітня. Чи почнеться – ми запитали в експертки. 

Новий міністр охорони здоров'я Ілля Ємець уже сказав, що реформу не зупинити, але їй потрібна «еволюція». Зокрема, на думку Ємця, «першочергово потрібно розвивати страхову медицину» та «відновити вертикаль Санепідемслужби».

Першим завданням, вважає міністр, опікуватиметься Національна служба здоров’я, тільки «треба поміняти її назву і функції». Втім це поки лише слова. 

Чи справді потрібна Санепідемслужба

«Санепідемслужбу ліквідували, бо це була одна з найбільш корумпованих структур», – каже менеджерка групи «Реформа системи охорони здоров'я» Реанімаційного пакету реформ Світлана Бубенчикова.

Експертка додає, що зараз функції Служби – зокрема контроль за інфекційними та неінфекційними хворобами – виконує Центр громадського здоров’я.

Цей Центр не видає ніяких довідок і не проводить перевірок, тому там немає корупції. Він підпорядковується МОЗ і має осередки в регіонах. Тому відновлення Санепідемслужби Бубенчикова називає досить дивним. 

Що зі страховою медициною

Світлана Бубенчикова розповідає, що в Україні на сьогодні діє один національний страховик – Національна служба здоров’я. Він працює за солідарною моделлю страхової медицини, коли всі громадяни України отримають рівні можливості в плані медичної допомоги, незалежно від того, скільки платять податків. 

«Це дуже логічна модель, яка має практичне застосування, яка пропілотована в полтавському регіоні. Президент там був, він відзначив, що це успішний пілот. І його ж теза, стосовно того, що цей досвід необхідно маштабувати на всю Україну», – зазначає експертка.

Світлана Бубенчикова каже, що теза нового очільника МОЗ про потрібного Україні державного страховика вже реалізована. 

То 1-го квітня почнеться другий етап медреформи?

Світлана Бубенчикова вважає, що так. 

«Майже всі медичні заклади спеціалізованої медичної допомоги, окрім закладів Національної академії науки, які не в реформі, вже змінили свій юридичний статус на комунальні некомерційні заклади. За цим статусом вони можуть і мають отримувати гроші від Національної служби здоров’я.

Вже є затверджені тарифи, всі лікарні отримали попередньо розраховані бюджети, розпочато процес отримання заявок, укладають договори. Все активно працює» , – розповідає Світлана Бубенчикова.

Пацієнти, на думку Бубенчикової, як і планувалося, від 1-го квітня зможуть безкоштовно отримувати 27 пакетів медичних послуг

«Національна служба здоров’я заплатить за ці послуги» , – говорить Бубенчикова.

Коли щось може піти не за планом

Експертка вважає, що в контексті фінансової системи охорони здоров’я у 2020 році нічого не буде змінюватися. Адже бюджети вже прийняті, лікарні переформатували, тому зараз щось швидко змінити дуже складно, а то й неможливо.

«Ємець зазначив, що готує певні пропозиції до оприлюднення за два-три місяці. І це, як я розумію, буде відбуватися в період підготовки формування бюджету 2021. І якщо й будуть інші напрацювання, які стосуватимуться зміни або системи фінансування, або створення додаткових органів, то це буде зроблено, або ініційовано в період літо-осінь цього року» , – додає Світлана Бубенчикова.

Ексочільниця МОЗУ Уляна Супрун назвала пропозиції Ємця «поверненням до старих методів, які працювали кілька десятиліть назад, а тому мають начебто працювати і сьогодні».

«Представники минулого і вороги будь-яких змін в особі депутатів ОПЗЖ відкрито лобіюють повернення в минуле усієї системи охорони здоров’я. При цьому самі вони є завзятими клієнтами медичних закладів країн далеко за межами рускава міра» , – написала Супрун.

Попередниця Іллі Ємця Зоряна Скалецька в ефірі «Прямого» сказала, що медичну реформу неможливо зупинити чи розвернути:

«Навіть лікарі, які публічно критикують певні аспекти реформи, розуміють, що вона необхідна» , – сказала Зоряна Скалецька.

 

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Коли в березі 2020 року в Україні були виявлені перші випадки коронавірусу та введений карантин, ніхто й не здогадувався, що це розтягнеться надовго. Проте, як виявилося, літо та осінь 2020-го не будуть схожими на всі інші, адже нам доведеться жити за певними обмеженнями. ІзбірКом щодня інформуватиме про перебіг події на Одещині, в … читати далi

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. На виборчій дільниці виборці стикнуться з бюлетенями нової форми та епідвимогами. Але кожен відповідальний виборець не лише має взяти із собою на дільницю паспорт, маску, антисептик, власну ручку та знання, як саме заповнювати новий бюлетень, а й дотримуватись традиційних норм виборчого законодавства. Громадянська … читати далi

Більшість політичних матеріалів одеських мережевих ЗМІ, Фейсбук-спільнот та Телеграм-каналів перед виборами мають ознаки замовності, при цьому деякі медіа зловживають і проросійською пропагандою. Окремі ФБ-спільноти регіону формують скептичне ставлення до України, виборів та українських політичних інститутів, вживаючи мову ворожнечі. А в онлайн-медіа експерти знаходять відверту дезінформацію щодо нібито визнання Криму російським … читати далi

Вибори стають непростим випробовуванням для кожного. Виборці очікують якісних і конкретних змін у найбільш важливих для них питаннях, а політики біжать наввипередки і думають, що б такого оригінального пообіцяти, аби отримати підтримку людей. Особливо це стосується тих сфер, які хвилюють українців найбільше: освіти, доріг, транспорту, соціальної політики, житлово-комунального господарства та охорони … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР