Три тижні до старту: експертка про перспективи другого етапу медреформи

12 березня 2020 р. 16:37

реформи

Президент Володимир Зеленський назвав у парламенті медичну реформу імовірно поспішною,  а новий голова МОЗ сказав, що реформі потрібна «еволюція». Водночас другий етап медреформи, коли українці зможуть отримувати такі медичні послуги безкоштовно, мав би початися 1-го квітня. Чи почнеться – ми запитали в експертки. 

Новий міністр охорони здоров'я Ілля Ємець уже сказав, що реформу не зупинити, але їй потрібна «еволюція». Зокрема, на думку Ємця, «першочергово потрібно розвивати страхову медицину» та «відновити вертикаль Санепідемслужби».

Першим завданням, вважає міністр, опікуватиметься Національна служба здоров’я, тільки «треба поміняти її назву і функції». Втім це поки лише слова. 

Чи справді потрібна Санепідемслужба

«Санепідемслужбу ліквідували, бо це була одна з найбільш корумпованих структур», – каже менеджерка групи «Реформа системи охорони здоров'я» Реанімаційного пакету реформ Світлана Бубенчикова.

Експертка додає, що зараз функції Служби – зокрема контроль за інфекційними та неінфекційними хворобами – виконує Центр громадського здоров’я.

Цей Центр не видає ніяких довідок і не проводить перевірок, тому там немає корупції. Він підпорядковується МОЗ і має осередки в регіонах. Тому відновлення Санепідемслужби Бубенчикова називає досить дивним. 

Що зі страховою медициною

Світлана Бубенчикова розповідає, що в Україні на сьогодні діє один національний страховик – Національна служба здоров’я. Він працює за солідарною моделлю страхової медицини, коли всі громадяни України отримають рівні можливості в плані медичної допомоги, незалежно від того, скільки платять податків. 

«Це дуже логічна модель, яка має практичне застосування, яка пропілотована в полтавському регіоні. Президент там був, він відзначив, що це успішний пілот. І його ж теза, стосовно того, що цей досвід необхідно маштабувати на всю Україну», – зазначає експертка.

Світлана Бубенчикова каже, що теза нового очільника МОЗ про потрібного Україні державного страховика вже реалізована. 

То 1-го квітня почнеться другий етап медреформи?

Світлана Бубенчикова вважає, що так. 

«Майже всі медичні заклади спеціалізованої медичної допомоги, окрім закладів Національної академії науки, які не в реформі, вже змінили свій юридичний статус на комунальні некомерційні заклади. За цим статусом вони можуть і мають отримувати гроші від Національної служби здоров’я.

Вже є затверджені тарифи, всі лікарні отримали попередньо розраховані бюджети, розпочато процес отримання заявок, укладають договори. Все активно працює» , – розповідає Світлана Бубенчикова.

Пацієнти, на думку Бубенчикової, як і планувалося, від 1-го квітня зможуть безкоштовно отримувати 27 пакетів медичних послуг

«Національна служба здоров’я заплатить за ці послуги» , – говорить Бубенчикова.

Коли щось може піти не за планом

Експертка вважає, що в контексті фінансової системи охорони здоров’я у 2020 році нічого не буде змінюватися. Адже бюджети вже прийняті, лікарні переформатували, тому зараз щось швидко змінити дуже складно, а то й неможливо.

«Ємець зазначив, що готує певні пропозиції до оприлюднення за два-три місяці. І це, як я розумію, буде відбуватися в період підготовки формування бюджету 2021. І якщо й будуть інші напрацювання, які стосуватимуться зміни або системи фінансування, або створення додаткових органів, то це буде зроблено, або ініційовано в період літо-осінь цього року» , – додає Світлана Бубенчикова.

Ексочільниця МОЗУ Уляна Супрун назвала пропозиції Ємця «поверненням до старих методів, які працювали кілька десятиліть назад, а тому мають начебто працювати і сьогодні».

«Представники минулого і вороги будь-яких змін в особі депутатів ОПЗЖ відкрито лобіюють повернення в минуле усієї системи охорони здоров’я. При цьому самі вони є завзятими клієнтами медичних закладів країн далеко за межами рускава міра» , – написала Супрун.

Попередниця Іллі Ємця Зоряна Скалецька в ефірі «Прямого» сказала, що медичну реформу неможливо зупинити чи розвернути:

«Навіть лікарі, які публічно критикують певні аспекти реформи, розуміють, що вона необхідна» , – сказала Зоряна Скалецька.

 

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Сьогодні кожен має право отримувати актуальну та об'єктивну інформацію щодо свого здоров'я. Але інформації іноді стає забагато. Ми спеціально для читачів ІзбірКому відкриваємо хроніку подій, пов'язаних з коронавірусною інфекцією COVID-19.     читати далi

В доме – памятнике архитектуры – по Бунина, 8 – у собственников «исчезла» квартира. Об этом ИзбирКому сообщили родственники владелицы, которые с осени прошлого года пытаются разобраться в том, как так получилось, что купленная в 2014 году квартира сменила свой номер и перестала ей принадлежать. Памятуя булгаковскую историю с "нехорошей" … читати далi

Пандемію через коронавірус у Всесвітній організації охорони здоров’я оголосили 11-го березня 2020 року, карантин в Україні – 12-го березня. Приблизно тоді ж обмеження почали впроваджувати й у європейських країнах (до речі, в Україні ці обмеження наразі порівняно найжорсткіші в Європі).   Ми поспілкувалися із трьома українками, які мешкають у Німеччині, … читати далi

Гендиректор держпідприємства «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов звинуватив новопризначеного міністра охорони здоров'я Іллю Ємця у просуванні «своєї» людини на посаду заступника Жумаділова.  Він на це призначення не згоден, тому, з його слів, міністерство блокує закупівлі ліків та засобів захисту проти коронавірусу. Ємець з цього приводу доручив провести службове розслідування. Ми … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР