Вісім місяців весь світ спостерігає, як Україна чинить опір російській агресії. Впливові міжнародні організації всіляко підтримують нашу країну, причому не тільки з початку повномасштабного вторгнення, а й ще з 2014 року, коли росія незаконно анексувала Крим та розв'язала збройний конфлікт на Донбасі. Проти країни-агресора вводяться санкції, тоді як Україна отримує від світу гуманітарну та фінансову допомогу.
Але чи всі з нас правильно розуміють, як влаштовані ці організації, які функції виконують та на яку саме підтримку українці можуть розраховувати?
ІзбірКом підготував цикл матеріалів, у яких розповість, які країни входять в ті чи інші міжнародні організації та яку роль відіграють у світі насьогодні.
До складу ООН входить 193 держави. Серед країн-членів ООН можна знайти всі суверенні країни, окрім Ватикану. Таке поважне представництво потенційно дозволяє розглядати та вирішувати будь-які питання глобального або регіонального рівня. Зокрема, ООН спроможна гасити збройні конфлікти, як це було неодноразово продемонстровано у ХХ столітті (Ірак, колишня Югославія, Сомалі).
Штаб-квартира організації знаходиться у Нью-Йорку. Також ООН має додаткові офіси у Відні, Женеві, Найробі та Гаазі. Організація користується шістьма офіційними мовами: англійською, арабською, іспанською, китайською, російською та французькою.
До структури ООН входить шість основних органів: Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна та Соціальна Рада, Секретаріат, Міжнародний Суд та Рада з Опіки. Щоправда, останній орган формально призупинив свою діяльність з 1994 року. Головною посадовою особою ООН є Генеральний секретар. З 1 січня 2017 року цю посаду обіймає португальський політик і дипломат Антоніу Гутерреш.
Загальна характеристика Міжнародної організації праці
Міжнародна організація праці (далі – МОП) – це спеціалізований заклад Ліги Націй, а згодом ООН, створений заради зменшення соціальної несправедливості за рахунок поліпшення умов праці у світі. Основними цілями МОП є захист прав у галузі праці, заохочення гідної праці, посилення соціального захисту та зміцнення діалогу з питань праці. МОП – тристороння організація, яка об’єднує зусилля представників урядів, працівників та роботодавців. Штаб-квартира організації знаходиться у Женеві.
Діяльністю МОП керує Генеральний директор, якого обирають на 5 років. З 1 жовтня 2022 року цю посаду займає дипломат та колишній прем’єр-міністрТого Гілберт Хунгбо.
Генеральний директор МОП Гілберт Хунгбо
МОП було створено у 1919 році у межах Версальського договору, який завершив Першу світову війну. Статут організації було розроблено представниками дев’яти країн: Бельгії, Куби, Чехословаччини, Франції, Італії, Японії, Польщі, Великобританії та США. У 1946 році МОП стала першим спеціалізованим закладом системи ООН.
Члени Комісії з міжнародного трудового законодавства, створеної у рамках Паризької мирної конференції 1919 року
Наразі МОП нараховує 187 країн-членів. 186 із них є членами ООН. Також до складу МОП входять острови Кука.
Структура МОП
Вищим керівним органом МОП є Міжнародна конференція праці, яка збирається раз на рік. Конференція встановлює міжнародні стандарти праці, розробляє та приймає міжнародні конвенції та рекомендації, ухвалює бюджет та програму роботи МОП, слугує форумом для обговорення ключових питань у соціально-трудовій сфері.
Виконавчим органом МОП є Адміністративна рада, яку обирають на 3 роки. Рада складається з 28 представників урядів, 14 представників роботодавців та 14 представників робітників. Рада збирається тричі на рік. Вона розробляє програму діяльності та бюджет організації.
Міжнародне бюро праці є секретаріатом МОТ, який займається всіма організаційними питаннями. Бюро готує документи та доповіді для конференцій та засідань. Бюро має у своєму складі департаменти, які відповідають за різні аспекти діяльності організації.
Діяльність МОП
МОП у своїй діяльності намагається охопити усі питання, пов’язані з виконанням певної роботи і можливими проблемами, що виникають у робочому процесі. Для цього організація ініціює різноманітні програми та проєкти.
МОП є головним постачальником статистики у галузі праці. Бази даних організації охоплюють інформацію про більшість країн світу. Ці статистичні відомості є важливим знаряддям для того, щоб моніторити прогрес країн-членів МОП на шляху до покращення стандартів праці.
У 1992 році МОП створила Міжнародну програму з викорінення дитячої праці. Програма спрямована на посилення спроможності країн світу вирішити цю проблему і на просування світового руху боротьби з нею. Кожні чотири роки МОП проводить Світову конференцію з викорінення дитячої праці. Остання з них відбулася у 2022 році в Південно-Африканській Республіці. При цьому МОП випустила кілька конвенцій, спрямованих на захист прав певних племінних та общинних угруповань на розвиток дитини з урахуванням їхніх власних традицій. Зокрема, у деяких подібних угрупованнях вважається, що праця – невід’ємна складова на шляху розвитку дитини.
Дитяча праця на Мадагаскарі
Одним зі своїх пріоритетів МОП вважає боротьбу з примусовою працею. Упродовж ХХ століття укладання міжнародної угоди ускладнювалося численними причинами, тож зусилля МОП були спрямовані на встановлення мінімальних стандартів захисту для тих, хто ставав об’єктом примусової праці. У 1998 році було прийнято Декларацію щодо фундаментальних принципів і прав на працю, яка зобов’язує країни-члени МОП поважати право на свободу створення професійних організацій та підписання колективних угод, а також боротися за викорінення усіх форм примусової праці. Пізніше МОП запустила програму щодо інформаційної підтримки Декларації у світі. У 2014 році було прийнято Протокол щодо примусової праці, покликаний виробити заходи боротьби з такими вадами, як работоргівля.
Крехівський трудовий табір, 1940 рік
МОП доклала зусиль для встановлення фіксованої мінімальної заробітної платні, щоб захистити працівників від свавілля роботодавців. Зокрема, для цього було прийнято конвенції у 1928, 1951 та 1970 роках.
МОП приділяє увагу проблемі сексу за матеріальну винагороду. У ХХ столітті організацією було проведено низку досліджень, у яких автори намагалися з’ясувати причини перетворення жінок на повій у різних регіонах світу.
Важливою проблемою МОП вважає поширення ВІЛ/СНІДу у контексті впливу на ефективність праці. У 2010 році МОП запровадила рекомендації щодо ВІЛ/СНІДу та ринку праці. Рекомендації включають принципи захисту прав ВІЛ-інфікованих працівників та шляхи посилення захисту від поширення хвороби. МОП також запустила програму конфіденційних консультацій та тестувань на роботі.
Для захисту працівників-мігрантів МОП прийняла конвенції у 1975 та 1990 роках. Також організація опікується захистом прав осіб, які виконують роботу у чужому будинку. Довгий час права таких осіб не були враховані в міжнародних документах, однак у 2011 році МОП прийняла відповідну конвенцію.
Якщо певна країна-член ігнорує рекомендації МОП стосовно сфери праці, до неї може бути застосована стаття 33 Статуту організації. Згідно зі статтею, «Адміністративна рада може рекомендувати Конференції такі дії, які буде вважати доцільними для забезпечення виконання цих рекомендацій». Зокрема, статтю вже було застосовано у 2001 році проти М’янми, де військова хунта використовувала примусову працю ув’язнених. У відповідь МОП порадила своїм членам переглянути стосунки з М’янмою. Економічна блокада, до якої долучилися західні країни, завдала удару по деяких галузях економіки азійської країни. Подібний розвиток подій може чекати на Білорусь, проти якої у листопаді 2022 року МОП прийняла рішення застосувати статтю 33 за систематичні порушення прав працівників і профспілок та ігнорування рекомендацій МОП. Тепер до березня 2023 року Адміністративна рада має виробити засоби тиску, а в червні Конференція має за них проголосувати.
Україна та МОП
Україна є членом МОП з 1954 року та з того часу ратифікувала понад 60 конвенцій організації. Зі здобуттям Україною незалежності МОП почала активну співпрацю. Зокрема, було запущено проєкти, пов’язані з аналізом стану соціальної політики, кризового стану ринку праці та розвитком соціального партнерства. За часів незалежності Україна двічі обиралася до складу Адміністративної ради – у 1996-1999 та 1999-2002 роках.
Ключовим елементом співпраці України та МОП є Програма гідної праці. Вона визначає пріоритети державної соціальної політики, програм дій профспілок та роботодавців та включає основні сфери ринку праці. Нова Програма гідної праці охоплює 2020-2024 роки і передбачає три пріоритети:
1) покращений соціальний діалог;
2) інклюзивна та продуктивна зайнятість;
3) поліпшені умови праці та соціальний захист.
До 2022 року в Україні була запроваджена ціла низка проєктів МОП, зокрема:
Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні;
Є-ПТНЗ в Україні: безперервність навчання в умовах COVID-19;
Права у світі праці: Покращення дотримання Україною основних міжнародних трудових норм тощо.
У березні 2022 року Адміністративна рада МОП на своєму засіданні засудила агресію росії проти України. Згідно з прийнятою резолюцією, організація тимчасово припинила технічне співробітництво з росією. Також було призупинено запрошення росії до участі в усіх технічних нарадах, зустрічах експертів, конференціях та семінарах. МОП звернулася до країн-членів із закликом до дій на захист трудових прав і безпечного середовища для всіх, хто виїхав в України.
МОП функціонує більше ста років. За цей час організація продемонструвала зацікавленість у багатьох проблемах, що стосуються сфери праці в усьому світі. Унікальна риса МОП полягає в тому, що до її роботи залучені не тільки представники урядів, але й роботодавці та працівники. Це дозволяє всебічно розглядати будь-яку проблему з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторін. МОП критикують за нерішучість і слабкість у випадках, коли необхідно забезпечити імплементацію прийнятої конвенції на рівні окремих країн. Наразі у випадку з Білоруссю у МОП є шанс продемонструвати, що ці закиди є безпідставними.
Підмітанням вулиць в Одесі ще кілька років тому опікувалися виключно комунальники. Однак поступово ці роботи перестають виконувати працівники ЖКС. На зміну комунальникам приходять керуючі компанії. І складається цікава ситуація – там, де комунальники розорювалися і по самі вуха влазили в борги, приватні фірми, пов'язані з міською владою, заробляли непогані гроші. …
читати далi
Блекаут минулого тижня для півдня України виявився всього лише увертюрою до цієї. 23 листопада по Україні було випущено менше ракет, ніж під час попереднього удару – 70, 51 з них збили наші ППО, але результат для півдня України виявився важче. Одеська область, поряд з багатьма іншими областями, на кілька годин …
читати далi
Жителька міста Татарбунари в Одеській області отримала підряди на капітальні ремонти укриттів в дитячих садках та ліцеї, а також на ремонт дитячого оздоровчого закладу, який прийматиме вимушених переселенців. Все б нічого, та пані має сумнівну репутацію, два капітальних ремонти укриттів підозріло дешево коштують і ніяких документів, які б підтвердили спроможність …
читати далi
Звільнена територія в Харківській області настільки всіяна мінами та вибухонебезпечними залишками російської артилерії, що знадобляться роки, щоб її розчистити. Журналісти De Morgen виїхали із групою розмінування до села Липці, що розташоване менш ніж за 10 кілометрів від російського кордону. Читайте матеріал у перекладі для Центру публічних розслідувань. «Не ходіть по …
читати далi
Підмітанням вулиць в Одесі ще кілька років тому опікувалися виключно комунальники. Однак поступово ці роботи перестають виконувати працівники ЖКС. На …
читати далi
Регіональне відділення Фонду державного майна по Одеській та Миколаївській областях 4 січня провело аукціон з продажу табору праці та відпочинку разом …
читати далi
Третя з початку повномасштабного вторгнення російської федерації сесія Одеської міської ради відбулася у сесійній залі 30 листопада в звичному режимі …
читати далi
Іноземні волонтери та британські кореспонденти доставили гуманітарну допомогу в селище Благодатне Миколаївського району. Про це пише Національна поліція в Миколаївській …
читати далi
Вісім громад Одеської області показали свою неефективність в умовах воєнного стану. Про це заявив заступник начальника Одеської обласної військової адміністрації Дмитро …
читати далi
17 січня до Херсона привезли 2 мініелектростанції Caterpillar потужністю 400 кВт. Вартість гуманітарної допомоги складає 165 тисяч євро. Кошти на мініелектростанції були …
читати далi
Круглий стіл з обговорення проблем працевлаштування, житла та соціально-правової підтримки внутрішньо переміщених осіб в умовах війни та воєнного стану в …
читати далi
Одна з херсонських міських лікарень отримала від неурядової громадської організації два модульні медичні пункти - для приймання пологів та лікування …
читати далi
Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) вважає, що президент Володимир Зеленський підписав суперечливий закон, який розширює повноваження уряду контролювати засоби масової інформації. Про це повідомили …
читати далi
Костянтин Сивак - депутат Херсонської міської ради від забороненої партії ОПЗЖ - збирається через суд поновитися на посаді начальника Державної …
читати далi
Сьогодні, 27 грудня, відбулась XVI чергова сесія Миколаївської міської ради. Серед проєктів рішень розглядалося питання зміни регламенту міської ради, а …
читати далi
4 листопада парламент ухвалив законопроєкт №7649, згідно з яким українцям дозволили виплачувати пенсійні відрахування з 16 років через мобільний додаток "Дія". …
читати далi
П'ять комунальних установ в Одесі оголосили тендери на придбання генераторів із загальною вартістю закупівлі у 20 мільйонів 259 тисяч гривень. …
читати далi
Платіжна система - спеціальний web-інтерфейс, фінансовий посередник, який допомагає приймати платежі і переводити гроші, отримані від Користувача, Виданню. Діє на підставі ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
Пожертвування - перерахування Виданню грошових коштів з метою її фінансової або іншої підтримки в будь-якому розмірі - на розсуд Користувача.
Користувач - фізична особа, яка є фактичним користувачем сайту та / або його окремих матеріалів, дієздатна і досягла 18 років.
Правила - дані Правила оплати (здійснення добровільних безповоротних платежів на користь Видання).
Умови внесення пожертвувань
Користувач має можливість внести Пожертвування на користь Виданню на добровільній основі в розмірі фіксованої щомісячної або одноразової суми грошових коштів (конкретний розмір Пожертвувань Користувач визначає самостійно на власний розсуд).
Доступні способи переказу грошових кошти (Пожертвувань):
перерахування коштів за допомогою платіжної системи
перерахування коштів на зазначені банківські реквізити
перерахування коштів через краудфандінговий майданчик Patreon.
Здійснюючи Пожертвування (перераховуючи кошти на користь Видання), Користувач погоджується, що він робить його добровільно, свідомо і цілеспрямовано, що він не був введений в оману Виданням стосовно мети / розміру і повернення свого платежу. Також, здійснюючи Пожертвування, він підтверджує, що ознайомився з даними Правилами, згоден з ними і не буде пред'являти Виданню ніяких претензій / позовів ні в теперішньому часі, ні в майбутньому.
Внесення Користувачем грошових коштів в якості Пожертвування є одностороннім безповоротним перерахування таких коштів Виданню Користувачем. Здійснюючи Пожертвування, Користувач підтверджує, що є дієздатним особою, яка має право розпоряджатися грошовими коштами, що перераховуються Виданню.
Видання не несе відповідальності за помилки (в тому числі, технічні), збої або неточності в роботі, а також будь-які інші дії / бездіяльності з боку платіжних систем, банків і майданчики Patreon.
Видання не повертає Користувачеві внесені ним Пожертви ні за яких обставин, включаючи помилково або невірно вчинені ним оплати.
Видання залишає за собою право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення користувачів змінювати Правила. Оновлені / змінені Правила будуть публікуватися на сайті izbirkom.org.ua. Вступати в силу вони будуть з моменту опублікування таких змін / оновлення.
Користувач несе повну відповідальність за достовірність даних платіжної картки та іншої інформації, зазначеної ним при здійсненні Пожертвування.
Оберіть один з варіанті підтримки (Select a membership level). Наразі це 2,5, 9 або 20 євро на місяць.
Натисніть підтримати - Join
Пройдіть авторизацію Patreon. Можете зробити це за допомогою аутентифікації через свій акаунт Google, Facebook або заповнивши поля: Ім’я, електронна пошта, підтвердження електронної пошти та пароль.
В разі авторизації гугл чи фб вас пропустить далі одразу. У разі реєстрації пошти:
Оберіть країну
Оберіть зручний для вас спосіб оплати: paypal або картка. Сервісу потрібні номер картки (16 знаків), дата до якої вона діє, cvv код (зазвичай 3 цифри на звороті) та поштовий індекс.