Депутатами стають не ті, кого обрали: як оновилися райради Одеської області після виборів

В Одеській області минулого року було обрано депутатів семи нових районних рад. Дехто з майбутніх обранців балотувався одразу в кілька рад і, звісно, якщо пройшов у декілька, то мав обрати, де буде виконувати депутатські обов’язки. А від решти мандатів, відповідно, відмовитися. Хтось після обрання був призначений керівником комунального підприємства чи установи та відмовився від мандату. А хтось з кандидатів навіть під час виборів помер. Були й такі, хто відмовився від депутатського мандата без пояснення причин. 

Отже, виходить, що обирали жителі Одеської області до районних рад одних депутатів, а отримали інших. Наскільки відрізняються обрані ради від тих, що будуть працювати у цій каденції? Скільки у кожній раді “замін” і які політичні партії захоплювалися замінами більше ніж інші?

Наразі ще не всі районні ради публікують відповідну інформацію на своїх офіційних сайтах. Є ради, які сумлінно опублікували усі постанови територіальної виборчої комісії, у яких розглядалися відмови та реєстрації депутатів. Є ради, які не публікували навіть списку депутатів. Є ради, на сайтах яких вдалося знайти протоколи поіменних голосувань і порівняти з переліком обраних депутатів на сайті ЦВК. Однак, є й такі, де офіційної інформації досі не опубліковано на жодному з ресурсів.

Отже, рекордсменом за замінами є партія "Опозиційна платформа - За життя". Ця політична сила мала найбільше замін у трьох районних радах (Березівська, Роздільнянська і Білгород-Дністровська районні ради). Ще в одній районній раді великою кількістю замін відзначилася партія "За майбутнє" (Ізмаїльська райрада). У Одеській районній раді лідером за кількістю відмов від мандата стала партія “Слуга народу”. 

Найбільше замін відбулося у Роздільнянській і Одеській районних радах - по 12 (32 та 19% відповідно). 
У Березівській районній раді теж написано 12 відмов, але фактично було замінено 7 депутатів (18%). 
У Білгород-Дністровській раді відбулося 8 замін (19%). 
У Ізмаїльській раді - 6 замін (14%). 
У Болградській вдалося виявити 3 заміни (7%). 
У Подільській райраді замін не відбулося.

Роздільнянська районна рада відзначилася, окрім високого показника відмов, ще й тим, що у ній не набула повноважень депутатів найбільша кількість “фронтменів”, тобто перших номерів у партійних списках. 

Хто відмовлявся від мандатів 

У Березівській райраді зафіксовано 12 відмов від мандатів. Про це повідомляє сайт районної ради, на якому опубліковані 50 постанов ТВК - 38 про реєстрацію депутатів і 12 про відмови.

Одного кандидата, обраного від партії “Батьківщина”, Валерія Григораша (став міським головою) замінив Ігор Соловйов. Замінено шість кандидатів, обраних від “ОПЗЖ”: Князя Хачатряна замінила Віра Циня, Ганну Парамоненко замінила Оксана Іщенко, а після відмови Іщенко, Наталія Ткаченко, після відмови і Наталії Ткаченко депутатом став Віктор Шпета. Віктора Янова замінила Світлана Доценко, а її, після відмови, Наталія Мардаренко. Тобто мова йде на справді про 3 депутатських крісла, просто від одного з мандатів відмовилося по черзі 3 особи, а ще від одного по черзі відмовилися 2 особи. 4 кандидати від “Європейської солідарності”: Едуарда Кривошеєнко змінив Ігор Житар, Світлану Левицьку замінила Лілія Купченко, а Лілію Купченко Василь Мороз. Василя Мороза, який теж відмовився, замінив Анатолій Ведута. Тобто мова йде про 2 депутатські крісла, в одному з них замінити депутата вдалося з першої спроби, а від другого крісла по черзі відмовилися троє осіб. Один кандидат від “Слуги народу” - Тетяну Матієць замінила Неля Чернобель. Фактично сім депутатських крісел займатимуть не ті особи за яких проголосували виборці. У “Батьківщині” відбулася заміна депутата обраного за партійним списком. У “ОПЗЖ” замінили двох депутатів, що пройшли за партійним списком і одного, за якого голосували особисто. У “Слуги народу” відбулася заміна обраного за партійним списком депутата. У “Європейській солідарності” замінили одного депутата, який пройшов за списком і одного, за якого голосували особисто. 

У Роздільнянській районній раді дві відмови від мандатів, 10 депутатів так і не набули повноважень. У порівнянні з Березівською районною радою, тут менше відмов, але більше депутатських крісел зайнято не тими особами, які пройшли за результатами виборів.

Відмовилися від мандатів дві жінки, обрані депутатками - Наталія Ісаєва (“Наш край”) та Ганна Ключникова (“За майбутнє”). Один з кандидатів, обраних від партії “За майбутнє” помер у день голосування. Не набули повноважень, бо були обрані до інших рад, троє депутатів від “ОПЗЖ”, ще один обранець від “ОПЗЖ” не набув законних повноважень з невідомих причин. Також з невідомих причин не набув законних повноважень 1 обранець від “Європейської солідарності”. 3 обранців від “Слуги народу” не набули повноважень, бо стали депутатами інших рад, 1 ще один - з невідомих причин. У партіях “Наш край” і “За майбутнє” всі депутати пройшли за партійними списками, тож заміна могла б бути не надто суттєвою для їхнього виборця. Але депутат, який помер у день виборів, був першим у списку партії “За майбутнє”. Також не набули законних повноважень перші номери партійних списків “Батьківщини” і “Європейської солідарності”. 

У Білгород-Дністровській районній раді на офіційному сайті відмов не зафіксовано, але ненабуття повноважень таки мали місце. 
На сайті районної ради є лише постанова ТВК про реєстрацію депутатів. Жодної постанови про розгляд заяви обраного депутата про відмову немає. Однак, у постанові на сайті є прізвища, які не вказані на офіційному сайті ЦВК. 

Також існує постанова про внесення змін в опубліковану постанову "Про реєстрацію депутатів Білгород-Дністровської районної ради", але її немає у відкритому доступі. Під неї створено сторінку на сайті, але ця сторінка порожня. Тож, орієнтуючись на різницю у даних на сайті ради (постанова про реєстрацію депутатів) і офіційному сайті ЦВК, можемо констатувати, що депутатами так і не стали з якихось причин: Вєлков Василь (ОПЗЖ); Кравченко Іван (ОПЗЖ); Мойсієнко Олена (ОПЗЖ); Форнальчук Ольга (ОПЗЖ); Денисенко Олександр (“Слуга народу”); Залозецька Валентина (“За майбутнє”); Казанжі Андрій (“Довіряй ділам”); Школа Роман (“Європейська солідарність”) 

Як повідомили нам у пресслужбі ради, у Одеській районній раді відмовився від свого мандата вже після реєстрації депутатом всього один народний обранець, представник “ОПЗЖ”. А не набули депутатського мандату, написавши відмови: 4 депутати від “Слуги народу”; 3 депутати від “Довіряй ділам”; 2 кандидати від “ОПЗЖ”; 2 кандидати від “Європейської солідарності”. Таким чином, в Одеській райраді відбулося 12 замін. Інформації щодо прізвищ тих, хто відмовився, отримати не вдалося. 

В Ізмаїльський районній раді відмовилися від мандатів 6 депутатів. Присутні у списку депутатів на сайті ЦВК, але відсутні у протоколі поіменного голосування на сесії райради: Мрочко Микола (“Батьківщина”); Куртєв Микола (“Довіряй ділам”); Урбанський Анатолій (“За майбутнє”); Суддя Вячеслав (“За майбутнє”); Раділова Ганна (“За майбутнє”); Кравцуненко Микола (“ОПЗЖ”). Натомість стали депутатами: Капаруліна Михайлина, Кінєв Віталій, Кічук Антоніна, Садковський Олег, Усамова Алїт, Яворський Павло. Відмов могло бути більше, якщо на користь наступних у списку осіб відмовилися від мандатів по черзі і інші представники цих партій. Найбільше замін відбулося у партії “За майбутнє”. Нардеп Анатолій Урбанський очолював список партії “За майбутнє”, тобто був “вітриною партії”. Його у раді виборці не отримали. Решта тих, хто відмовився, пройшли у раду за партійними списками, можливо, для виборців, які голосували за партію, а не за особистості, такі заміни не є надто важливими. Але депутат від “ОПЗЖ” Микола Кравцуненко був обраний не за списком, за нього особисто проголосували 658 осіб, тож вони відсутністю свого кандидата в раді можуть бути сильно розчаровані.

У Подільській районній раді на сайті ані слова про відмови від мандатів чи ненабуття законних повноважень. 
Постанови Подільської районної територіальної виборчої комісії, опубліковані на сайті Подільської РДА, на жаль, не стосуються реєстрації депутатів чи розгляду відмов. Але для порівняння з даними на сайті ЦВК у нас є протоколи поіменного голосування. Перелік депутатів у протоколі поіменного голосування і на сайті ЦВК повністю збігаються, тож, схоже, відмов від депутатських мандатів у Подільській районній раді Одеської області і справді не було. 

У Болградській районній раді відмов, вочевидь, не зафіксовано. На сайті ради немає інформації про відмови. Наразі там немає і списку обраних депутатів, і якої-небудь інформації про них. На сайті Болградської райдержадміністрації подібна інформація теж відсутня. Однак, у групі райради у фейсбуці у публікації від 20 грудня є інформація про те, що відбулося засідання другої сесії Болградської районної ради VIII скликання. “У зв’язку з кадровими призначеннями склали свої повноваження депутата районної ради Юрій Кочмар, Іван Михайлов та Ганна Мунтянова. Замість них до депутатського корпусу VIII скликання були включені Світлана Жечева, Яків Чилібійський та Оксана Подольська. Кількість депутатів залишилася незмінною. Їх, як і раніше, 42. Нові депутати отримали посвідчення та значки”, - йдеться у повідомленні. Усі троє депутатів, які склали повноваження у зв’язку з кадровими призначеннями, пройшли у районну раду не за партійними списками. Виборці голосували особисто за них. 

Авторка: Олена Кравченко

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

За період з 27 вересня по 10 жовтня було проаналізовано 183 пабліки, серед яких 86 сторінок (до 100 тис. підписників), що висвітлюють новини міста Одеса та Одеської області, проте не являються ЗМІ, 43 сторінки ЗМІ, 21 сторінка політичних партій, 21 сторінка пабліків, що тимчасово припинили поширення дописів, 12 масових пабліків, що висвітлюють новини Одещини, проте не є ЗМІ (100 тис. - 600 тис. підписників). Загальна кількість … читати далi

Винагородою за участь в злочинній організації для  директорки юридичного департаменту Одеської міської ради Інни Поповської були апартаменти в ЖК “Грінвуд” на Французькому бульварі вартістю близько 10 мільйонів гривень, переконані у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.  Про це інформує судовий кореспондент Центру публічних розслідувань.  Інну Поповську підозрюють в участі в злочинній організації та сприянні … читати далi

Вищий антикорупційний суд оголосив перерву до 11 жовтня у судовому засіданні по обранню запобіжного заходу міському голові Одеси Геннадію Труханову за підозрою у створенні та участі в злочинній організації та участі в незаконному заволодінні землями територіальної громади Одеси. Про це повідомляє Центр публічних розслідувань. Окрім того, Труханову інкримінують зловживанню службовим становищем. … читати далi

Під час свого візиту на День Незалежності України естонська тепер вже колишня президентка Естонії Керсті Кальюлайд викликала бурхливу реакцію українців песимістичними прогнозами щодо нашого вступу до ЄС. Можливо, такі жорсткі заяви були продиктовані її усвідомленням того, що президентський термін доходить кінця, а вдруге бути обраною шансів мало. Чому ж так? … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР