Бійка та мандат народного депутата: як змінювався керівний склад Одеської облради VII скликання

У серпні 2019 року, одразу після позачергових парламентських виборів в Одеській облраді протягом двох сесій змінили голову та першого заступника, але не змогли переобрати заступника. Напередодні чергових місцевих виборів, які мають відбутися в жовтні 2020 року, ОПОРА аналізує, як обирали керівний склад Одеської облради за результатами виборів 2015 року, та з чим пов’язана ротація в останній рік каденції.

Громадянська мережа ОПОРА розповіла, як змінилося керівництво Одеської обласної ради.

Як обирали: нове обличчя vs досвід

За результатами місцевих виборів 2015 року в Одеській обласній раді VII скликання сформувалися 6 фракцій, які розподілили між собою 84 місця. Найбільшу кількість мандатів отримали «Опозиційний блок» та «БПП «Солідарність» – 23 та 22. Партія міського голови Одеси Геннадія Труханова змогла провести в облраду 12 депутатів, ВО «Батьківщина» – 11, «Відродження» та «Наш край» – по 8.

12 листопада 2015 року відбулось перше засідання ради. На посаду голови муніципалітету були запропоновані 2 кандидатури: представник «БПП «Солідарність» Анатолій Урбанський та перший номер обласного виборчого списку «Опозиційного блоку» Микола Скорик, який на той час був народним депутатом Верховної Ради VIII скликання, обраним за списком партії «Опозиційний блок». Депутати, які виступали на підтримку Миколи Скорика, акцентували на його досвіді та управлінських якостях. У 2006-2010 роках Скорик вже очолював Одеську обласну раду, а в 2013-2014 – Одеську ОДА. Присутній на засіданні тодішній керівник облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі підтримав кандидатуру Анатолія Урбанського, вважаючи наявність досвіду державного управління в українських реаліях скоріше мінусом, ніж плюсом. До 2015 року Урбанський не мав політичного досвіду.

На таємному голосуванні більшість депутатів підтримали Анатолія Урбанського – 55 обранців з 82 присутніх. За його опонента Миколу Скорика проголосували 27 депутатів. Новообраний голова запропонував на посаду першого заступника лідера обласного осередку ВО «Батьківщина» Олега Радковського, на посаду заступника – представника партії «Наш край» Юрія Дімчогло. Обидві пропозиції знайшли підтримку – 56 та 54 голосів «за» відповідно.

Як змінювали: бійка та політичний союз

За результатами позачергових виборів до Верховної Ради 21 липня 2019 року постало питання, хто очолить облраду, оскільки її голова Анатолій Урбанський був обраний до парламенту в 143 виборчому окрузі. Кадрові зміни не змусили себе довго чекати. Через три тижні, 16 серпня на сесії, мали переобрати нового керівника ради. Напередодні депутат фракції «БПП «Солідарність» Віталій Свічинський, який неодноразово голосував відмінно від однопартійців, повідомив на своїй сторінці у Facebook про можливий союз між фракціями «БПП «Солідарність», «Опозиційний блок» та «Відродження», результатом якого мало стати, зокрема, обрання депутата «Опозиційного блоку» Віталія Саутьонкова першим заступником облради. Це викликало протест з боку громадськості. В день засідання біля приміщення  облради зібралися кілька десятків активістів з вимогою не допустити обрання представника «Опозиційного блоку» на керівну посаду.

На початку засідання Віталій Свічинський з трибуни закликав блокувати президію для зриву «договорняків». Депутати фракцій ВО «Батьківщина» та «Наш край» підтримали колегу і зібралися біля голови облради. На захист останнього встали депутати «БПП «Солідарність» та «Опозиційного блоку». Словесні перепалки швидко переросли в бійку.

Сутички виникали в різних частинах зали. До приміщення запросили поліцію. Депутату Віталію Саутьонкову порвали сорочку. Голова облради Анатолій Урбанський заявив про зламаний мікрофон у президії.

Після сутичок та перерви, через півтори години з початку засідання, депутати зібралися повторно. З другого разу присутнім вдалося включити до порядку денного питання «про дострокове припинення повноважень першого заступника Олега Радковського». Заступнику голови облради Юрію Дімчогло пощастило більше: депутати чотири рази намагалися включити його звільнення до порядку денного, причому питання вносили почергово депутати «БПП «Солідарність» та «Опозиційного блоку», але кожного разу не вистачало голосів. Найспекотніша сесія завершилась звільненням Олега Радковського: 46 депутатів висловились «за», 5 – «проти», 2 – «утрималися». Фракції ВО «Батьківщина» та «Наш край» не брали участь в голосуванні.

Через протистояння в залі Анатолій Урбанський відкликав питання про власну відставку, мотивуючи це небажанням нагнітати ситуацію.

Через 5 днів, 21 серпня, в раді завершили кадрові перестановки. Депутати обрали (53 «за») першим заступником голови обласного муніципалітету представника від «Опозиційного блоку» Вадима Шкарівського. Більшість голосів дали фракції «БПП «Солідарність» та «Опозиційний блок». Після складання повноважень Анатолієм Урбанським Вадим Шкарівський запропонував на посаду голови кандидатуру представника «БПП «Солідарність» Сергія Паращенка. Інших пропозицій не надходило. Обрання Сергія Паращенка підтримали 53 депутати.

У минулому Сергій Паращенко встиг двічі обратися до Арцизької районної ради. У 2010 став депутатом Одеської облради від Партії регіонів. У березні 2019 – першим заступником голови Одеської ОДА, з квітня виконував обов’язки керівника облдержадміністрації.  

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

За 30 тисяч доларів кінцевий бенефіціар колективного підприємства “Будова” Дмитро Дімарський отримав вигідне йому рішення Одеського апеляційного господарського суду щодо земельної ділянки рекреаційного призначення по вулиці Академічній, 30, яке фактично дозволило забудову, вважають в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.  Про це з зали засідання Вищого антикорупційного суду повідомила кореспондентка Центру публічних розслідувань.  Дмитра … читати далi

Після загальних виборів 25 вересня Ісландія опинилася в новинних стрічках по всій Європі, адже могла стати першою країною у Старому Світі з більшістю жінок у парламенті – альтингу. І хоча після перерахунку голосів стало зрозуміло, що депутаток буде тільки 30 з 63 народних обранців, у відсотковому співвідношенні це все ж найбільша кількість … читати далi

Бабусина квартира на двісті квадратів, мамин автопарк, котедж в подарунок і спадок на 10 мільйонів. Так свій майновий стан в деклараціях описали топпрокурори Одеської області. При цьому самі прокурори не мають ні копійки за душею. Журналісти Центру публічних розслідувань вирішили дізнатися, як живуть сім'ї головного прокурора Одещини та керівників новостворених окружних прокуратур, а також, … читати далi

За період з 27 вересня по 10 жовтня було проаналізовано 183 пабліки, серед яких 86 сторінок (до 100 тис. підписників), що висвітлюють новини міста Одеса та Одеської області, проте не являються ЗМІ, 43 сторінки ЗМІ, 21 сторінка політичних партій, 21 сторінка пабліків, що тимчасово припинили поширення дописів, 12 масових пабліків, що висвітлюють новини Одещини, проте не є ЗМІ (100 тис. - 600 тис. підписників). Загальна кількість … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР