Infocrime Одеса знайшли в матеріалах одеських ЗМІ політичні маніпуляції, але без фейків

26 травня 2021 р. 17:16

медіа

Команда проєкту Іnfocrime Одеса презентувала щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору, основним висновком якого вважає те, що навіть у міжвиборчий період одеські політики та провідні регіональні ЗМІ маніпулюють переважно на політичні теми.

З 17 по 21 травня було проаналізовано 1255 повідомлення в 14 місцевих медіа, 647 дописів у Телеграм каналах та 45 постів у Фейсбуці шести місцевих політиків, активних у соціальних мережах. В 19 матеріалах (1% від усіх проаналізованих) виявлені маніпуляції, з них 4 публікації мали ознаки прихованої чи невірно маркованої реклами.

Основною темою маніпуляцій стала політика (58% від усіх новин з порушеннями стандартів). Зафіксовані також порушення у новинах, пов'язаних з вакцинацією, мовним питанням та економікою. Серед дописів місцевих політиків присутній лише один випадок мови ворожнечі, заснований на гомофобії. Протягом моніторингового періоду не виявлені фейки.


Цього тижня експерти нарахували чотири новини з ознаками політичної замовності (21% від усіх повідомлень з маніпуляціями). Випадки джинси мали відношення до таких місцевих політиків як Тетяна Плачкова (ОПЗЖ), Олег Муратов (заступник голови ООДА) та партій ЄС та ОПЗЖ.

Політичні маніпуляції, на їхню думку, стосувалися як всеукраїнського так, і регіонального рівня. Так не відповідає змісту новини повідомлення з заголовком "Зеленський пообіцяв санкції щодо Коломойського і Фірташа". В тексті згадується відповідь президента на питання щодо ймовірних обмежень стосовно відомих бізнесменів країни, але відсутня конкретна цитата Зеленського, де б він обіцяв "санкції" по відношенню до конкретних людей. В цьому випадку вбачається власна інтерпретація журналістом почутої інформації й викладення її як факту. Також ця новина є прикладом маніпуляції, заснованої на мемах через використання упереджених зображень.

Маніпуляційним також  для команди Іnfocrime Одеса виглядає висновок місцевих журналістів, що "День вишиванки президент України Володимир Зеленський вирішив відзначити в косоворотці". В дописі відсутнє обґрунтування такого висновку. Слід зазначити, що інші українські ЗМІ опитали експертів, деякі з яких підтвердили, що використаний фасон вишиванки відповідає українській традиції.

Емоційну термінологіу та упереджене ставлення до політика відзначили в новині "Ху із Віктор Ляшко: біографія, «досягнення» і скелети в шафі нового міністра охорони здоров'я". Надмірну емоційність експерти прослідковували у використанні ярликів в цитатах автора: "Майстер спорту з боротьби з коронавірусом", "Відмінником його назвати не можна, викладачі згадують двійки, які він отримував на іспитах з профільних предметів" (відсутнє посилання на джерело), "Можете уявити, який бардак коївся в лабцентрі під керівництвом Віктора Ляшко!", тощо.

"Зафіксовані в ході моніторингу кілька маніпуляцій, пов'язаних із вакцинацією. В новині "Одесити бояться індійської вакцини від коронавіруса і вважають за краще південнокорейську" не надається конкретна цитата будь-кого, де йшла б мова саме про відчуття страху стосовно індійської вакцини. Присутня думка директорки одеського центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяни Черненко, що "одесити не вважають Covishield і AstraZeneca-SKBio однаковими та в рівній мірі безпечними".

Вирваною з контексту можна вважати назву новини "При виїзді на працю в Польщу мешканців Одеси будуть вакцинувати на кордоні", оскільки в першоджерелі йдеться про всіх громадян України, а не лише одеситів. Маніпуляція подібного характеру простежується і в новині з заголовком "Банківські карти одеситів можуть заблокувати", оскільки ґрунтується вона на повідомленні НБУ і стосується всіх українців. На додаток, назва новини містить перебільшення, оскільки в повідомленні йдеться про стандартний перелік безпекових ситуацій, коли банківська карта може бути заблокованою банком. Подібна маніпуляція із введенням громадян в стан занепокоєння прослідковується й у новині "Скасування урядом фіксованих цін на газ може залишити одеситів без опалення". В повідомленні присутні оціночні судження журналіста, які не підтверджуються експертними висновками", - йдеться у дайджесті команди.
 

Чорним піаром, на думку експертів, виглядає новина всеукраїнського видання "Обозреватель" під назвою "Приватбанк» по ночах за відеоігри списував гроші у пенсіонерів, які користуються кнопковими телефонами", яку поширили деякі одеські ЗМІ. Повідомлення насичене неперевіреними фактами та емоційною лексикою на кшталт "Спікери «Приватбанку» у відповідь на звинувачення традиційно зреагували дуже витіювато", "відзначимо, що така поведінка представників «Приватбанку» не є чимось незвичайним", співробітник банку "звинуватив у трагедії ... самих пенсіонерів" і т.д. В такій ситуації місцевим журналістам слід обережніше ставитися до новин їх колег, оскільки вони можуть стати інструментом поширення чорного піару.

Зафіксовані й інші маніпуляції із назвами публікацій в деяких місцевих медіа, що подекуди спотворює розуміння змісту новини. Так, експертами проекту було зафіксовано 4 заголовки із маніпуляціями — оціночними судженнями:
 

  • про радикала-вбивцю (Стерненка, — прим. автора) (судовий розгляд продовжується і називати людину вбивцею до вироку є порушенням журналістських стандартів);
     
  • «Скорочення поголів'я корів з часів Майдану» (емоційна лексика в рамках російської пропаганди, що після Майдану стало гірше, судження подається як факт);
     
  • «Звільнення викладача через мовний конфлікт» (звільнення відбулося не через конфлікт, а через публічну виказану ненависть до української мови);
     

«Лагідну українізацію» (судження подається як факт, не уточнюється, що ця теза була використана урядовцем в певному контексті, а згадка про неї відсутня у новині).

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

За період з 7 по 13 червня було проаналізовано 187 пабліків, серед яких 85 сторінок (до 100 тис. підписників), що висвітлюють новини міста Одеса та Одеської області, проте не являються ЗМІ, 43 сторінки ЗМІ, 21 сторінка політичних партій, 21 сторінка пабліків, що тимчасово припинили поширення дописів, 13 масових пабліків, що висвітлюють новини Одещини, проте не є ЗМІ (100 тис. - 500 тис. підписників). Загальна кількість … читати далi

Щороку 14 червня увесь світ відзначає День донора крові. Ділитися з іншими своєю кров’ю не тільки благородно, а й корисно. Тож принагідно ми поспілкувались з лікаркою-трансфузіологом, яка щодня приймає донорів у нашому місті. В.о. гендиректора Одеської обласної станції переливання крові Марина Ткаченко от уже 15 років працює у центрі. За … читати далi

Загальна вибірка пабліків, що обрані для моніторингу у період з 31 травня по 6 червня, становить 185 сторінок.  Серед них: 87 сторінок (до 100.000 підписників), що висвітлюють новини міста Одеса та Одеської області, проте не є ЗМІ; 43 сторінки ЗМІ; 21 сторінка політичних партій; 21 сторінка пабліків, що тимчасово припинили … читати далi

Завтра, 9 червня, відбудеться чергове сьоме пленарне засідання Одеської міської ради VІIІ скликання. ІзбірКом підготував інформацію про те, як депутати готувалися до сесії: відео засідань депутатських комісій, їх склад, порядок денний, протоколи засідань. Варто відзначити, що усього у міжсесійний період відбулося 19 засідань комісій. Проте опубліковано лише шість протоколів. Нагадаємо, напередодні шостої сесії Одеської міської … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР