Переваги й ризики розширення повноважень мерів: позиція експертів

Верховна Рада 21 квітня прийняла за основу законопроєкт 7269 про внесення змін до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" щодо функціонування місцевого самоврядування, який у період дії воєнного стану значно розширює повноваження сільських, селищних, міських голів, майже прирівнявши їх до повноважень місцевих рад (тобто повноважень депутатського корпусу як колегіального органу).

На думку експертів всеукраїнської громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад", з одного боку, ці зміни дають змогу швидко й ефективно вирішувати проблеми, які виникають у громадах, та значно зменшують ризики негативного впливу на процес прийняття рішень депутатами "проросійських" політичних сил.

Однак, з іншого боку, це створює ризики щодо можливих зловживань такими широкими повноваженнями з боку очільників громад. 

Зміни передбачають контроль за цими рішеннями та, у разі порушення повноважень, втручання голови військової адміністрації.

Законодавчим актом також передбачене спрощення процедури призначення на посади: без необхідності проходження конкурсу, подання декларації, підтвердження рівня володіння державною мовою. Відповідні процедури такі особи повинні будуть пройти після завершення воєнного стану.

Разом з цим, законодавець не передбачив терміну дії тих договорів, які міський/сільський/селищний голова укладає під час воєнного стану без затвердження радою. Доречно або встановити терміни, хоча це може бути неможливим чи непрактичним, або після завершення воєнного стану ці договори також повинні бути затверджені радою.

Незрозумілим лишається також питання дії затверджених актів: в законі передбачається, що рішення щодо тимчасової структури виконавчих органів місцевої ради втрачає чинність через 30 днів після скасування чи припинення правового режиму воєнного стану. Така норма була б доречною й щодо інших повноважень, наприклад, щодо встановлення правил благоустрою або управління майном.

Важливим є й врегулювання питання отримання адміністративних та інших публічних послуг громадянами, які проживають на територіях, де ведуться бойові дії.

“Прийняття цього законопроєкту дуже важливе з точки зору прояснення та  адаптування алгоритмів діяльності органів місцевого самоврядування для ефективного реагування на виклики, які перед ними постають під час війни. Водночас деякі питання все ж таки залишились не до кінця врегульованими. Крім цього, потрібно буде уважно простежити за тим, як це все працюватиме, і бути готовими до внесення додаткових нормативних змін в разі потреби", - звернув увагу голова Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України" Анатолій Бойко.

Того ж дня парламент ухвалив Закон про "відрадянщення" українського законодавства.

Крім того, у Верховній раді створили депутатську групу «Платформа за життя та мир», до якої увійшли 25 нардепів із колишньої та забороненої фракції «Опозиційна платформа – За життя».

Також парламент ухвалив президентський законопроєкт про затвердження указу «Про продовження терміну дії воєнного стану в Україні». Таким чином воєнний стан триватиме до 25 травня.

Всеукраїнська кампанія "Атестація депутатів місцевих рад" започаткована в Одесі 2015 року за ініціативи Одеської обласної організації ВГО "Комітет виборців України". З 2018 року разом з партнерами реалізується в 15 обласних центрах та Києві.

ХРОНІКА ВІЙНИ

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

24 лютого Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення в Україну, оголосивши проведення "спеціальної військової операції" в Україні.  Президент Росії Володимир Путін повідомив про офіційне визнання так званих Донецької та Луганської народних республік (окуповані окремі райони Донецької та Луганської області) 21 лютого. Напередодні в ОРДЛО оголосили "масову евакуацію жінок, дітей та людей … читати далi

Основним контентом популярних одеських телеграм-каналів перед війною були матеріали, надіслані користувачами. Як правило, ці тексти не перевірялися адміністраторами, публікувалося все, що може набрати якомога більше переглядів та реакцій. Звісно, такий підхід призводив до поширення однобічної, неперевіреної інформації. А часом – і проросійської пропаганди. У деяких каналах буйно квітли прокремлівські наративи … читати далi

В Одесі – пізня осінь. Я проводжаю Ганну на маршрутку: після інтерв’ю вона їде додому в інший район міста. Ми дві години пили чай в редакції і говорили про війну. Про Іловайськ. Про смерть. Про її поранення і її подвиг. Хоча про подвиг вона не говорила: для неї це – … читати далi

Громадський діяч з півдня Одещини Сергій Гнезділов став військовим, бо одного разу остаточно зрозумів: не може лишатися в тилу, коли на Сході його країна омита кров’ю. З тих пір минув час. Нині він – командир відділення аеророзвідки 21-ої ОМБ «Сармат». А ще – голова правління ГО «Ініціатива «ЛЮДИ», адже так … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР