24 квітня 2021 р. 17:15

Що необхідно знати освітянам про вакцинацію під час ЗНО

Що необхідно знати освітянам про вакцинацію під час ЗНО

Служби Освітнього омбудсмена відповіла на найпоширеніші запитання освітян щодо добровільної вакцинації педагогічних працівників, які беруть участь у проведенні ЗНО.

Узагальнені матеріали представлені на базі відповідей кандидата медичних наук,  голови національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, дитячого лікаря-інфекціоніста Федора Лапія, який взяв участь у вебінарі «Вакцинація від COVID-19 для освітян».

Чи є щеплення добровільним для педагогів?

Вакцинація педагогічних працівників є добровільною та не вплине на їхнє залучення до роботи на ЗНО.

Яка вакцина доступна для добровільного щеплення педагогів, які беруть участь у проведенні ЗНО?

Педагогічним працівникам запропоновано зробити щеплення вакциною «Коронавак» від компанії Sinovac (КНР). Вона вже схвалена 22 країнами, серед яких, зокрема, Азербайджан, Бразилія, Туреччина, Китай, Чилі, Мексика тощо. В Україні вакцина «Коронавак» зареєстрована 09.03.2021 року.

Як саме відбуватиметься вакцинація?

Вакцина вводиться після огляду, оцінки протипоказань до щеплення та отримання згоди на вакцинацію, внутрішньом’язово (у дельтоподібний м’яз плеча) у сидячому положенні. Необхідно обирати такий одяг, щоб медпрацівнику зручно було дістатися до дельтоподібного м’язу.

Після щеплення варто залишитися на пів години у пункті щеплення, щоб у разі виникнення серйозної  алергічної  реакції, вчасно надати медичну допомогу. При виникненні такої реакції  вводиться препарат, що містить адреналін.

Скільки доз вакцини і через який період часу отримає вакцинований?

Вводиться дві дози вакцини «Коронавак» з інтервалом у 28 днів. Якщо ви отримали першу дозу, для вас одразу резервується друга доза вакцини.

Чи можна отримати довідку про проходження вакцинації?

Всі, хто проходять вакцинацію, вносяться до електронної бази і після отримання двох доз вакцинації можуть роздрукувати довідку про те, що вакцинувалися.

Чи пов’язані випадки смерті та проблеми зі здоров’ям після вакцинації?

Не варто безапеляційно пов’язувати випадки смерті або виникнення проблем зі здоров’ям із вакцинацією. Між ними може не бути жодних причинно-наслідкових зв’язків, це може бути випадковість.

Статистичні дослідження реакції на вакцинацію двох груп людей: вакцинованої та групи плацебо (група, що отримує  не вакцину) демонструють, що як у трохи більш ніж 34% вакцинованих, так і в трохи більш ніж 34% невакцинованих боліла голова, майже рівний відсоток людей мали діарею, кашель чи гарячку.

Які протипоказання можливі для отримання щеплення?

Вакцинація протипоказана тим, хто має в анамнезі тяжкі алергічні реакції на будь-який компонент вакцини або розвинули тяжку алергічну реакцію на першу дозу вакцини.

Чи треба перевіряти наявність антитіл проти вірусу перед тим, як вакцинуватися?

Не потрібно, хоча можна в межах наукових досліджень. Рутинне серологічне тестування НЕ потрібне ані перед, ані після щеплення будь-якою вакциною проти COVID-19. Втім, воно може бути використане в межах наукових досліджень.

Чи можна вакцинуватися проти Covid-19, якщо необхідно зробити щеплення від інших інфекційних хвороб?

Якщо за календарем щеплень або з інших причин вам необхідно робити щеплення від інших інфекційних хвороб, вакцинуватися від Covid-19 можна через 14 днів після вакцинації проти інших інфекційних хвороб.

Планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб варто проводити через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти коронавірусу. Але цей термін може бути скорочений до 14 днів.

Чи може бути колективний імунітет у закладі освіти, якщо перехворіла більшість працівників?

Навіть якщо у закладі освіти перехворіла більшість педагогічних працівників, про колективний імунітет говорити занадто рано, оскільки є випадки повторного інфікування Covid-19.

Чи може понижуватися імунітет після вакцинації?

Імунітет після вакцинації знизитися не може.

Де можна більш докладно дізнатися про вакцинацію проти COVID-19?

Доступним для широкого загалу є збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19», де надано більше 150 запитань та відповідей на найбільш важливі запитання щодо вакцинації. Збірник можна вільно завантажити за цим посиланням.

Нагадаємо, що учні, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2020-2021 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації.

Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада України 13 квітня.

10 квітня у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні взяли участь 7 тис. 851 особа, тобто 92% від кількості зареєстрованих.

Нагадаємо, в березні Кабінет міністрів України вирішив, що пробне зовнішнє незалежне оцінювання, а також основна та додаткова сесії зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року відбудуться у заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки у регіонах.

Реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року розпочалася 1 лютого 2021 року.

Поділитися