На Одещині розвивають дружнє до дітей правосуддя

10 червня 2020 р. 13:16

Татарбунари

На базі Координаційного офісу безпеки, який працює в місті Татарбунари Одеської області, розвивають дружнє до дітей правосуддя.

Як повідомляє прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», наразі підготовлено місцевий стандарт співпраці та створюється мультидисциплінарна команда для роботи з неповнолітніми, які мають проблеми з законом. Також ініціатива передбачає проведення навчання для правоохоронців та місцевих чиновників щодо особливостей роботи з дітьми та відкриття в приміщенні Координаційного офісу безпеки «зеленої кімнати» для нетравматичної роботи з неповнолітніми. 

Одним з пріоритетів Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2021 року є створення системи правосуддя, дружнього до дитини. Тобто, системи, яка відповідає вікові дитини, швидко працює, є дбайливою, адаптованою і спрямованою на задоволення потреб і реалізацію прав дитини. Також система повинна  поважати права дитини, у тому числі право на участь у судовому провадженні і його розуміння, повагу до особистого і сімейного життя, право на недоторканість і гідність. Якщо брати керівні принципи Комітету Міністрів Ради Європи від 17 листопада 2010 року, в Україні, особливо в невеликих громадах, практично відсутні основні елементи судочинства, дружнього дитині: з моменту першого залучення до процедур судочинства або контакту з поліцією та іншими органами, діти не можуть швидко отримати адекватну інформацію; наявні проблеми з захистом персональних даних дитини; неефективна система захисту від залякування, репресалій і повторної віктимізації; спеціалісти, які працюють з дітьми і від імені дітей, не пройшли необхідну міждисциплінарну підготовку; позбавлення дитини волі часто не є крайнім заходом і може застосовуватись на менший термін. 

Також наразі в Україні недостатньо унормована спеціальна процедура проведення допиту/опитування дитини в суді та під час досудового слідства з урахуванням кращих міжнародних практик. Немає чіткого алгоритму дій представників органів і служб, що причетні до допиту дитини, а також немає достатньої кількості фахівців, які б могли проводити опитування за міжнародними стандартами. Через застарілість своїх норм Кодекс України про адміністративні правопорушення не забезпечує ефективного захисту прав дітей, які є учасниками адміністративних правопорушень. В невеликих громадах практично відсутні діючі «зелені кімнати» для неповнолітніх – сучасні форми надання соціально-психологічної та правової допомоги неповнолітнім, які стикаються з системою правосуддя в будь-якому статусі (порушник, жертва, свідок). Як правило, контакт неповнолітніх з системою правосуддя відбувається у відділках поліції чи судових приміщеннях, які переважно не є дружніми для них. 

На базі Координаційного офісу безпеки, який працює з 2017 року в місті Татарбунари Одеської області, запроваджена ініціатива з розвитку дружнього до дітей правосуддя. Наразі підготовлено місцевий стандарт співпраці та створюється мультидисциплінарна команда для забезпечення координації та практичної роботи всіх дотичних до формування безпечного для дітей правосуддя в громаді (попередньо 5 фахівців, з участю представника громадськості). Також підготовлено Меморандум про співпрацю в громаді з впровадження дружнього для дітей правосуддя та протоколи взаємодії, які планується підписати та практично впроваджувати наприкінці червня 2020 року. Експертами ініціативи розроблено навчально-практичну програму щодо захисту прав дітей для навчання фахівців, дотичних до сфери правосуддя (зокрема, судді та працівники суду, адвокати, прокурори, слідчі, працівники ювенальної превенції та пробації, соціальні працівники, психологи, представники батьківських комітетів). Завдання навчання – підвищення знань та навиків щодо процесуальних прав неповнолітніх, специфіки роботи з дітьми та нетравматичних методик опитування дітей-жертв насилля та дітей-свідків. Навчання заплановано провести в два блоки: 1) Принципи правосуддя, дружнього до дитини. Міжнародні стандарти нетравматичного опитування дитини, яка постраждала від насильства чи була свідком насильства. Безпечне середовище: методика «Зелена кімната»; 2) Особливості комунікації з неповнолітнім, розпізнавання у дітей стресу. Робота з дітьми з порушеннями інтелекту. Особливості допиту неповнолітнього: процесуальні, тактичні, психологічні. Особливості проведення допиту/опитування дитини у суді. 

Другим важливим завданням ініціативи є облаштування та відкриття на базі Координаційного офісу безпеки «зеленої кімнати» для нетравматичної роботи з неповнолітніми. «Зелена кімната» – це сучасна ефективна форма роботи правоохоронних органів з дітьми, які стали жертвами або свідками злочину. Технічно «зелена кімната» складається з двох суміжних кімнат: 1) терапевтичного простору, в якому працює спеціаліст – працівник органів внутрішніх справ, психолог, фахівець із педіатрії, дитячої гінекології, психіатрії, педагогіки тощо безпосередньо з дитиною; 2) робоче приміщення для працівників поліції та залучених спеціалістів, в якому відбувається спостереження за поведінкою дітей (кімната для спостереження). Основна мета проведення опитування в такій кімнаті - зменшення повторної травматизації дитини у процесі опитування як завдяки спеціальним методикам та комфортній атмосфері, так і завдяки технічному оснащенню, яке дозволяє вести відеозапис допиту і в подальшому використовувати цей відеозапис для ведення слідства без проведення повторних допитів. Наразі відбувається розробка документального оформлення «зеленої кімнати» (підготовка та узгодження положення та правил роботи), а також оснащення приміщень. Зокрема, за підтримки Благодійного фонду «Еммануїл», кімнати будуть забезпечені комфортними меблями та ігровою зоною для дітей.  

Ініціатива реалізується в рамках діяльності Координаційного офісу безпеки в м. Татарбунари, яка впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», за фінансової підтримки Європейського Союзу через International Alert у партнерстві з Thomson Media.

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Збитки завдані державі від пошкодження в Одесі по вул. Торговій, 17 унікального дерева – «Тополі канадської» - ботанічної пам’ятки природи місцевого значення, становлять 125 тисяч 466 гривень. Про це повідомили у пресслужбі Державної екологічної інспекції в Одеській області.  Там нагадали, що дерево є об’єктом природно-заповідного фонду і всі матеріали передані до правоохоронних органів … читати далi

Заболели сразу трое потерпевших, у одного из них подтвержденный COVID-19, также заболел адвокат, из-за чего заседание по организаторам бунта в колонии снова перенесли. При этом СМИ не пустили в зал, объяснив это карантином, сообщает «Украинская Служба Информации». 30 ноября в Малиновском районном суде Одессы снова не состоялось заседание по организаторам бунта в … читати далi

Південний офіс Держаудитслужби закінчив запланований державний фінансовий аудит бюджету Куяльницької сільської об’єднаної територіальної громади, ревізії Відділу освіти Куяльницької сільської ради, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Куяльницької сільської ради Подільського району». Як повідомили у пресслужбі Південного офісу, під час аудиту виявлені порушення у кількох напрямах діяльності громади. Як результат –проведено ревізії Куяльницької … читати далi

Новому міському голові Білгорода-Дністровского планують підвищити заробітну плату на 100%, а також доплачувати йому 115% за різними статтями.  Відповідний проєкт рішення оприлюднений на сайті міської ради. Зокрема проєктом рішення пропонується встановити міському голові  з 12 листопада на період його повноважень:  надбавку за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% в посадового окладу з … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР