Громадський центр правосуддя роз’яснює право на освіту та працю в умовах карантину

24 березня 2020 р. 19:24

коронавірус

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари за фінансової підтримки Європейського Союзу продовжує цикл відеоконсультацій «Права людини vs коронавірус». 

У четверному випуску правова радниця Центру, адвокатка Юлія Лісова розповідає про реалізацію права на працю та освіту в умовах епідемії COVID-19 - карантин в освітніх закладах, перенесення ЗНО, вимушені відпустки та гарантії трудових прав.   

Право на освіту в умовах карантину (у закладах отримання загальнообов’язкової середньої освіти,  професійно-технічної освіти, вищої освіти)

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» заборонено відвідування закладів освіти її здобувачами та проведення всіх масових заходів. Разом з тим, це не означає зупинення освітніх процесів. Міністерство освіти і науки видало наказ «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу СOVID-19» №406 від 16 березня 2020 року, який зокрема скерований на школи.

Вказаним рішенням  керівникам закладів середньої освіти, зокрема, наказано на період карантину: 

 • забезпечити виконання освітніх програм, зокрема через організацію дистанційного навчання та у виняткових випадках ущільнити графік освітнього процесу;
 • забезпечити виконання працівниками закладів освіти іншої роботи (організаційно-педагогічної, методичної, наукової тощо);
 • запровадити гнучкий (дистанційний) режим роботи працівників відповідно до Методичних рекомендацій щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу;
 • перенести засідання вчених рад.

Щодо регулювання порядку здійснення дистанційного навчання, то в Україні діє наказ Міністерства науки і освіти України «Про затвердження Положення про дистанційне навчання» 25.04.2013 №466.

Метою дистанційного навчання є надання освітніх послуг шляхом застосування у навчанні сучасних інформаційно-комунікаційних технологій за певними освітніми або освітньо-кваліфікаційними рівнями відповідно до державних стандартів освіти; за програмами підготовки громадян до вступу у навчальні заклади, підготовки іноземців та підвищення кваліфікації працівників. Відповідно до цього наказу:

Який вигляд має дистанційне навчання?

Основними видами навчальних занять за дистанційною формою навчання є: лекція, семінар, урок, практичні заняття, лабораторні заняття, консультації та інші відповідно до навчальних програм та через інформаційно-комунікаційні засоби зв'язку, які затверджуються безпосередньо навчальними закладами.

Як відбувається передача навчальних матеріалів?

Отримання навчальних матеріалів, спілкування між суб’єктами дистанційного навчання під час навчальних занять, що проводяться дистанційно, забезпечується передачею відео-, аудіо-, графічної та текстової інформації у синхронному або асинхронному режимі.

Чи передбачені контроль отриманих знань?

Дистанційна форма навчання також передбачає і контрольні заходи з навчальної дисципліни (предмета). Контрольні заходи можуть здійснюватись відповідно до рішення навчального закладу дистанційно з використанням можливостей інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема відеоконференц-зв’язку за умови забезпечення аутентифікації того, хто навчається.

ЗНО-2020 (Зовнішнє незалежне оцінювання)

17 березня 2020 року о 18:30 стартує трансляція курсів з підготовки до ЗНО під час карантину на ТК «РАДА» та YouTube-каналі МОН. Ознайомитись з трансляціями можна за посиланням.

Також для підготовки до ЗНО у дистанційному режимі буде корисним такий курс на веб-сайті Prometeus за посиланням. До речі, цей ресурс має багато інших цікавих курсів з дистанційного навчання на різні теми, які можуть скрасити карантин для будь-якої людини, не тільки для школярів.

Станом на сьогодні перенесено тільки пробне ЗНО: на 4 та 11 квітня.

Поживання студентів в гуртожитках

В деяких регіонах у зв’язку з карантином запроваджуються заходи щодо виселення студентів з гуртожитків у зв’язку з карантином. Звертаємо увагу, що на рівні  державних органів влади таких рішень не приймалось. Право студентів проживати у гуртожитку – це право на житло. Відповідно до законодавства, виселення з житла можливо виключно на підставі відповідного рішенням суду. Тому такі дії адміністрацій деяких навчальних закладів суперечать конституції України та іншому законодавству.

Вплив карантину на відпустки (вимушені відпустки, для догляду за дітьми)

Надання відпусток регламентовано Кодексом законів України про працю (далі - КЗпП) та Законом України від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки» (далі - Закон № 504).

Карантин – це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Хто має право отримати відпустку без збереження заробітної плати під час дії карантину?

 1. В обов’язковому порядку під час дії карантину відпустка без збереження заробітної плати надається матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 Закону №504, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території (п. 3-1 ст. 25 Закону № 504). 
 1. Відпустку без збереження заробітної плати може отримати будь-який працівник, відповідно вимог ст. 26 Закону № 504, за згодою із роботодавцем. 

Слід зазначити, що така відпустка надається терміном на 15 календарних днів на рік.   

Важливо! У зв'язку з прийняттям Закону №530 до ст. 84 КЗпП та ст. 26 Закону №504 внесені зміни. Змінами передбачено, що у разі встановлення Кабміном (Постанова КМУ від 11.03.2020р. №211) карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк, встановлений ч. 2 ст. 84 КЗпП та ч. 3 ст.26 Закону №504, відповідно.

Тобто, працівник за згодою із роботодавцем може отримати відпустку без збереження заробітної плати на весь час дії карантину. У разі особистої потреби (за сімейними обставинами) працівник може скористатися такою відпусткою у інший період на строк до 15 календарних днів.

Якщо працівник бере відпустку без збереження заробітної плати під час карантину, в заяві слід зазначити «у зв'язку із запровадженням карантину», а також зробити посилання на постанову КМУ, за якою вводиться карантин. Наразі це - Постанова КМУ від 11.03.2020 р. №211. При цьому, заяву на відпустку без збереження заробітної плати має подати роботодавцю як працівник, у якого є діти до 14 років, так і працівник, який не має дітей відповідного віку. Працівники, які мають дітей до 14 років, також надають копію свідоцтва про народження дитини.

Зверніть увагу! Період карантину може бути продовжено. У цьому випадку така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки буде провадитись такий режим.

Разом з тим, відправити працівників у відпустки за власною ініціативою роботодавець не має права, оскільки це є порушенням трудового законодавства. За це передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Відповідальність адміністративна складає до 1700 грн. (ст. 41 КпАП), кримінальна відповідальність визначена ст. 172 ККУ.

Як дістатись на роботу в умовах обмеження чи припинення руху громадського транспорту?

В умовах обмеження транспортного сполучення з метою забезпечення карантину, залишається проблемним питанням доїзду до роботи працівників. Наразі не передбачено централізованого підходу до вирішення цієї проблеми. Але варіантами рішення можуть бути:

 • використання власного транспорту працівника;
 • запровадження дистанційного режиму роботу;
 • відпустка працівника (оплачувана або неоплачувана);
 • забезпечення транспортним засобом роботодавцем.

Ці заходи приймаються за взаємною згодою працівником та роботодавцем. 

Разом з тим важливо, щоб роботодавець пам’ятав про те, що він згідно з Кодексом законів про працю і Законом України «Про охорону праці», зобов'язаний організувати безпечні умови праці. Безпечні умови праці сьогодні — це і маски, і антисептики та інші необхідні речі.

Дистанційна робота для працівників

17 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла законопроект №3219 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», який зокрема ввів такі новели: 

 • можливість роботи вдома для працівників, державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування;
 • надання права власникам змінювати режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через веб-сайти та інші комунікаційні засоби.

Раніше Юлія Лісова вже розповідала про: відповідальність за порушення обмежень карантину, обмеження права на свободу пересування, та вплив оголошеного карантину на реалізацію (обмеження) прав людини, основні права людини, які обмежені у зв’язку з введенням карантину. 

Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як  мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт, який передбачає скасування в Україні переходу з зимового на літній час і навпаки. «За» проєкт закону про обчислення часу в Україні проголосували 277 нардепів. Проте, в останню неділю березня стрілки годинника все ж доведеться перевести на годину вперед. Переведення часу відбудеться у ніч … читати далi

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь просить Нацполіцію вжити заходів реагування щодо інцидентів на мовному ґрунті, які сталися в Миколаєві та Одесі 2 і 3 березня відповідно. Про це повідомляє пресслужба Уповноваженого. «Приниження продавців через те, що вони виконували норму Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” … читати далi

Інститут масової інформації оприлюднив дані анонімного адресного опитування медійників, яке проводив у лютому, та зазначив, що у середньому 48% опитаних журналістів заявили, що гендерний баланс у медіа є важливим завжди. Втім, 40% сказали, що він важливий тільки в окремих випадках. А 9% опитаних ІМІ медійників висловилися проти дотримання гендерного балансу в медіа. Між … читати далi

Комунальні некомерційні підприємства Одеси отримали за 2020 рік від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) 1 мільярд 403 мільйони 685 тисяч гривень відповідно до укладених договорів. Про це повідомили у пресслужбі муніципалітету.  Як зазначили в пресслужбі, кошти, отримані від НСЗУ комунальними некомерційними підприємствами охорони здоров’я Одеської міської ради первинної та вторинної ланки, були використані на … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР