В Одеській області пройшло навчання в рамках «Школи миротворчої журналістики»

31 травня 2019 р. 17:23

П'ятнадцятеро  журналістів-початківців та блогерів з Одеської, Миколаївської та Херсонської областей успішно пройшли тренінг в рамках навчально-практичної програми «Школа миротворчої журналістики», що відбулось протягом 27-29 травня 2019 року в Центрі етнографічного, сільського та зеленого туризму Фрумушика Нова (Одеська область).

Як повідомила прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»,  метою програми «Школа миротворчої журналістики» є зміцнення спроможності регіональних журналістів з невеликим досвідом професійної діяльності та блогерів подавати інформацію без використання «мови ворожнечі», натомість застосовуючи миротворчий підхід. Базовим рівнем програми стало триденне навчання з питань протидії «мові ворожнечі» та впровадження миротворчого підходу в журналістській діяльності. Необхідно відмітити, що тема викликала значну зацікавленість серед журналістської спільноти та громадських активістів, які виступають в ролі блогерів – на участь в тренінгу організатори навчання отримали 24 заявки. Конкурсною комісією ініціативи було відібрано 15 учасників тренінгу – зокрема, з Одеси, Ізмаїла, Херсона, Миколаєва, Олешків, Первомайська, Сарати, Татарбунар. 

Програма тренінгу складалася з трьох частин: ідентифікація та протидія «мові ворожнечі» в публічному просторі; миротворча журналістика (журналістика, чутлива до конфлікту); планування медійних ініціатив, заснованих на миротворчому підході. Протягом тренінгу, учасники навчання працювали з конкретними реальними кейсами «мови ворожнечі» в українському суспільстві протягом 2016 - 2018 років (в публікаціях ЗМІ, офіційних заявах посадових осіб, соціальних мережах). Корисним для учасників та учасниць тренінгу стала презентація та обговорення зарубіжного досвіду боротьби з «мовою ворожнечі» та миротворчої діяльності журналістів (особливо в країнах, які пройшли через конфлікти). За допомоги тренерів програми, учасники навчання навчились розробляти та спланували короткотривалі місцеві медійні ініціативи з використанням підходу миротворчої журналістики.

Навчальна програма мала максимальне практичне спрямування та сформована на основі проблем та потреб, виявлених в ході моніторингу українських ЗМІ на предмет використання «мови ворожнечі» та проведення серії відповідних тренінгів для журналістів в 2017 році. Оцінюючи результати навчання, всі його учасники відмітили максимально практичне спрямування тренінгу – зокрема, підготовку миротворчої публікації з актуального на дату проведення тренінгу інформаційного приводу, розбір конкретних кейсів на предмет наявності «мови ворожнечі» та потенціалу застосування миротворчого підходу, проведення інтерв’ю зі складним спікером. Основною темою для обговорення стала «мова ворожнечі» та можливості миротворчої журналістики в міжетнічній сфері. Одним з основних практичних завдань для учасників стало обговорення та ідентифікація конфлікту, який стався під час проведення навчання в місті Києві, а також підготовка публікацій про подію з точки зору миротворчої журналістики. Мова йде про брифінг 27 травня 2019 року в прес-центрі Українського кризового медіа-центру, який було зірвано невідомим, який назвав себе представником батальйону АЗОВ та мав при собі сокиру, ніж та шило. На брифінгу обговорювались причини неефективності розслідувань насильства проти ромів. 

Навчання і перебування учасників тренінгу в Центрі етнографічного, сільського та зеленого туризму Фрумушика Нова (Одеська область, Тарутинський район), а також низка культурних заходів також становили частину філософії проведення «Школи миротворчої журналістики». Мультинаціональну культуру Бессарабії учасники навчання змогли відчути завдяки традиційній кухні, проживанню в традиційних стилізованих гостьових будинках, тематичним екскурсіям. Зокрема, учасникам запам’яталась екскурсія етнографічним музеєм під відкритим небом «Бессарабське село», де вони побачили національні подвір'я XIX-XX століття Бессарабії (молдавське, українське, російське, болгарське, німецьке, гагаузьке, єврейське), церкву, пасіку, корчму, а також відвідування парку-музею скульптур "Історія Бессарабської землі", парку пам'ятників колишнього СРСР. Як відмітила одна з учасниць навчання - «Натхненна спілкуванням, обраним місцем та знайомством з цікавили людьми. На початку нам сказали, що тут ми не тільки наберемось знань, але й осмислимо для себе оцінку життєвих цінностей. І це дійсно так!». Учасники також відзначили, що було «душевно та професійно», що тренінг вже вплинув, адже «при редактурі текстів навчились відходити від «мови ворожнечі». Зважаючи на актуальність проблеми, були побажання продовження такого навчання більш ґрунтовно, протягом 4-5 днів. 

Одразу по закінченню тренінгу, стартував другий рівень навчально-практичної програми «Школа миротворчої журналістики», який направлений виключно на учасників навчання та надає їм можливість отримати фінансову, а також експертну та інформаційну підтримку власних медійних ініціатив в сфері практичного впровадження миротворчої діяльності. Така можливість мотивує учасників навчання до практичної діяльності та дасть змогу створити низку самостійних інформаційних продуктів в сфері миротворчої журналістики. Зокрема, на конкурсній основі буде фінансово підтримано попередньо 5 кращих медійних продукти в сфері практичного впровадження миротворчої діяльності як противаги «мови ворожнечі» (в еквіваленті не більше 200 доларів США на одну ініціативу). Метою конкурсу є привернення уваги та популяризація підходу «миротворчої журналістики», а також створення низки самостійних миротворчих медійних продуктів. Такі ініціативи можуть мати різну форму (розслідування, репортажі, аналітика, дослідження, відеоролики тощо) та будуть реалізовані протягом червня 2019 року.

Ініціатива «Миротворчий підхід на противагу «мові ворожнечі» реалізується Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України”, за фінансової підтримки Robert Bosсh Stiftung (RBSG) та Black Sea Trust for Regional Cooperation of the German Marshall Fund (BST), a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов'язково відображають позицію Robert Bosсh Stiftung, Black Sea Trust чи їх партнерів.

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Одесский городской голова Геннадий Труханов заявил о намерении назначить исполняющей обязанности директора коммунального предприятия «Теплоснабжение города Одессы» депутата горсовета Анну Позднякову («Объединение «Самопомощь»»).  Об этом он сообщил на сессии городского совета 11 декабря.  Мэр также пообещал, что распоряжение о назначении депутата на должность подпишет 12 декабря.  «Она имеет определенный опыт работы. … читати далi

Одесский авиационный завод ремонтирует и модернизирует ударные самолеты L-39 ZA для Военно-воздушных сил Уганды. В общем африканцы заказали ремонт восьми бортов, шесть из которых уже отправлены в Уганду, а последние два отремонтируют и передадут заказчику в начале 2020 года, передает «Думская». Выполнение контракта началось в середине 2018 года и до конца года первая партия была отправлена … читати далi

Кабинет министров Украины решил передать управление учреждениями образования первого и второго уровня аккредитации областным администрациям. Об этом в своем канале в Telegram сообщил народный депутат Украины Алексей Гончаренко. По его словам, такое решение правительство приняло, чтобы избежать в будущем трагедий как в Одесском колледже экономики, права и гостинично-ресторанного бизнеса, где … читати далi

Киевский районный суд Одессы избрал меру пресечения для директора сгоревшего одесского колледжа экономики и права. Как сообщили в пресс-службе прокуратуры Одесской области, Любовь Кочерга будет содержаться под круглосуточным домашним арестом с обязательным ношением электронного браслета до 8 февраля.  Директору колледжа экономики, права и гостинично-ресторанного бизнеса Любови Кочерге в понедельник, 9 декабря, сообщили о подозрении … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР