«Кава з суддею» та правова допомога вразливим групам: активності Громадського центру правосуддя в Татарбунарах

12 липня 2019 р. 20:19

Неформальна зустріч у форматі «кава із суддею», на початку липня в черговий раз відбулась в приміщенні Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари. Про діяльність та проблеми Татарбунарського районного суду, з місцевими депутатами та активістами говорив суддя Олександр Сметаняк.

Як повідомляє прес-служба Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», окрім посилення комунікації та співпраці судових органів з громадою, Громадський центр правосуддя в постійному режимі надає фахову адвокатську допомогу представникам вразливих груп.

Уприміщенні Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари 5 липня увідбулася чергова «кава зі суддею», за участі судді Олександра Сметаняка, секретаря міської ради Оксани Жаран, депутата міської ради Юлії Бондаренко, керівника громадської організації інвалідів Тамари Бондаренко, голови ради ветеранів органів МВС Віктора Яременка, керівника Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Катерини Кирган-Мангул, пенсіонера МВС Валентини Коваленко та керівника Громадського центру правосуддя Леоніда Семененко.

Раніше такі зустрічі відбувалися у більш спокійній обстановці, але ця «кава із суддею» від початку була напруженою, адже мешканці громади активно обговорювали питання майбутнього Татарбунарського районного суду та можливостей громадян у доступі до справедливого правосуддя. Секретар міської ради Оксана Жаран почала свій виступ зі звернення до судді Сметаняка щодо його подальшого перебування в Татарбунарах.  Відповідаючи на запитання представниці міської ради, Олександр Сметаняк зазначив, що його відрядження до Татарбунарського районного суду завершується 18 липня, і у подальшому в суді буде працювати лише двоє суддів. Однак один суддя йде у відпустку, а отже залишається лише один суддя. Усі присутні представники громади задалися питанням щодо того, як же він зможе впоратися з таким валом справ, який йде до суду. Чи мешканці міста та району зможуть надалі отримати ефективний захист своїх прав у суді та чи зможе суддя взагалі працювати у такій ситуації? 

Відповідей на ці питання наразі немає. Незважаючи на ряд звернень місцевих громадських організацій до ВРП, ВККС та ДСА України щодо вирішення питання про надання можливості продовжити відрядження судді Сметаняка або ж його переводу до Татарбунарського суду на постійній основі, жодне звернення на протязі місяця розглянуто не було і відповіді громада не отримала. «Розуміючи ситуацію, яка склалася навколо суду та маючи гіркий досвід результатів реформ медицини, коли у районі та у місті не залишилося лікарні, ми можемо втратити і суд». Так резюмував ситуацію навколо суду голова ветеранів органів МВС Віктор Яременко. Його обурило ставлення вищих органів судового самоврядування, які живуть самі по собі, а громада самі по собі. Такі ж питання задавалися і керівником громадської організації інвалідів Тамарою Бондаренко. 

Депутат міської ради Юлія Бондаренко висловилася з приводу ситуації навколо суду і запропонувала учасникам акції «кава зі суддею» звернутися з письмовим зверненням до Президента України Володимира Зеленського та попросити сприяння у вирішенні проблем Татарбунарського районного суду у терміновому порядку. Ситуація навколо районного суду під час передвиборчих перегонів може збурити суспільство, визвати негативні наслідки. «Ми маємо право знати що станеться з нашим судом та що нам робити у подальшому. Адже у разі припинення діяльності нашого суду, нам потрібно буде виїздити до інших судів, а це накладено для простого жителя громади і створює купу проблем, у тому числі і фінансових».  Депутатка висловила надію на те, що звернення від громади до вищих органів судового самоврядування та Президента України будуть результативними. 

«У нас немає часу для того, аби пасивно чекати, поки на нас звернуть увагу, ми повинні діяти швидко і результативно» - висловилась Валентина Коваленко, ветеран органів МВС, людина з величезним життєвим досвідом. Місцева мешканка не розуміє позицію судової адміністрації та інших судових органів щодо небажання врегулювати проблему в Татарбунарському суді. Тим більше суддя Олександр Сметаняк хоче надалі працювати в громаді, завжди йде назустріч людям та готовий їх вислухати. Татарбунарський суд повинен залишитися у тому складі, у якому працює зараз. Для цього потрібно аби представники ВККС та ВРП в короткий термін вирішили питання щодо відрядження, а краще переводу судді до Татарбунарського суду. Отже, за одноголосним рішенням учасників акції «кава зі суддею», кожен підготує від своєї організації відповідні звернення, які будуть надіслані відповідним владним органам.  

Окрім посилення комунікації та співпраці судових органів з громадою, Громадський центр правосуддя в постійному режимі надає фахову адвокатську допомогу представникам вразливих груп. В якості прикладу, можна навести таку діяльність протягом одного дня – 10 липня 2019 року. Цей день почався з того, що представники Громадського центру правосуддя провели зустріч з партнерами -  представниками БФ «Еммануїл». Керівник Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари Леонід Семененко та радник з правових питань центру, адвокатка Юлія Лісова, узгодили питання подальшої співпраці та надання правової допомоги клієнтами обласного Центру матері і дитини «Життя» з керівниками БФ «Еммануїл» Анатолієм Бабенко та Русланою Чеботару. Громадський центр правосуддя взяв на себе зобов’язання підготувати для Центру матері і дитини відповідний пакет документів для його подальшого подання до суду щодо зняття з реєстрації колишньої клієнтки цього закладу, яка на протязі двох останніх років не знаходиться за місцем реєстрації місця проживання.

Потім радник з правових питань, адвокатка Юлія Лісова надала правові консультації мешканцям громади з питань громадянства України, зняття особи з реєстрації за місцем проживання та стягнення аліментних платежів на утримання дітей та розділу спільно нажитого майна. Також правники Громадського центру правосуддя провели зустріч з представниками ромської громади міста Олександром  Караєм та Федором Караєм. Адвокатка Юлія Лісова спільно з керівником Центру Леонідом Семененко розповіли представникам ромської спільноти про порядок голосування на позачергових виборах до Верховної Ради України, про процедуру та порядок зміни місця голосування, про процедуру голосування. Також було звернено увагу на те, що у разі порушень прав виборців вони можуть звертатися до Громадського центру правосуддя для вжиття заходів реагування щодо поновлення порушених прав виборців. Також правники відповіли на запитання ромів щодо розподілу майна подружжя та вирішення спірних питань в цій сфері.

Нагадаємо, за результатами проведення на початку липня 2019 року чотирьох практичних тренінгів, 70 чиновників обласного та районного рівня, а також поліцейських навчились протистояти «мові ворожнечі».

Діяльність пілотного Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари здійснюється в рамках проекту «Ефективний доступ до правосуддя в місцевих громадах», який виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».
                 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Громадський центр правосуддя в місті Татарбунари, який діє за фінансової підтримки Європейського Союзу, продовжує орієнтувати людей щодо впливу заходів з протидії коронавірусу на реалізацію їх прав. Як повідомили у пресслужбі Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», правова радниця Центру, адвокатка Юлія Лісова розповіла, які саме додаткові правила карантину почнуть діяти … читати далi

Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження за позовом до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, що розташована на 13 станції Великого Фонтану. Про це повідомили у пресслужбі суду.  Одночасно, сьогодні судом частково задоволено заяву позивача про вжиття заходів … читати далi

Вісім народних депутатів, які представляють Одеську область по мажоритарних округах, а також ті, що пройшли до парламенту за партійними списками, отримали за березень компенсацію за оренду житла або винайм готельного номеру. Дані щодо виплати компенсації опублікувала пресслужба Верховної Ради України. Найбільшу суму - 58,5 тис. грн отримав Сергій Колебошин ("Слуга … читати далi

У 2014 році жителі Одеської області оформили понад 2 тисячі дозволів на право носіння травматичної зброї, проте потім кількість дозволів різко скоротилася. Таку інформацію отримав на свій запит Ізбірком з ГУ НП в Одеській області. У 2015 році жителі регіону отримали 1335 дозволів на право носіння та зберігання травматичної зброї, … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР