27 жовтня 2021 р. 09:44

Вибори в Кароліно-Бугазькій громаді під загрозою через відсутність грошей

Вибори в Кароліно-Бугазькій громаді під загрозою через відсутність грошей

Вибори депутатів та голови Кароліно-Бугазької територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області, які призначені на 31 жовтня, під загрозою зриву через відсутність грошей на їх проведення.

Про таке журналістам повідомив голова виборчої комісії Олексій Байрак, зазначило "Суспільне".

Кароліно-Бугазька виборча комісія наразі розташується у будівлі сільської ради. З вересня її члени готуються до проведення перевиборів, що мають відбутися 31 жовтня. На них мешканці селища Затока та села Кароліно-Бугаз обиратимуть депутатів та голову громади. Для участі у виборах зареєстрували 141 кандидата у депутати та 11 кандидатів на голову громади.

Очільник комісії Олексій Байрак розповідає: на підготовку до виборів залишилося два дні. Потрібно роздрукувати бюлетені для 4,7 тисячі виборців, але грошей на це немає.

"Запрошення направлені, але що стосується бюлетенів, ми не можемо їх роздрукувати, бо у нас на це немає фінансування. Зараз комісії працюють, але в штатному режимі. Жодної копійки від держави ми не отримали, а це передбачено законодавством", – зазначив Олексій Байрак.

За словами адвоката виборчої комісії Володимира Мацко, її члени забезпечені лише технікою та приміщенням, де працюють. А роботу їм не оплачують, зазначив він.

"На сьогодні територіальна виборча комісія неодноразово зверталася до Кароліно-Бугазької сільської ради з питанням щодо фінансування витрат на підготовку та проведення повторних виборів. Частково сільською радою було забезпечено діяльність комісії, надане приміщення, витратні матеріали, техніка та канцелярія", – зазначив адвокат.

Кошти для проведення перевиборів не виділили, бо їх немає в бюджеті, пояснив секретар Кароліно-Бугазької сільської ради Ігор Мазур.

"Бюджетна комісія два рази розглядала це питання. Гроші на повторні вибори не передбачені, тож не виділялися. Це питання також виносили на сесію, однак на ній депутати так само вирішили не виділяти кошти", – додав чоловік. Для участі у перевиборах комісія зареєструвала 141 кандидата у депутати. На посаду очільника громади балотуються 11 людей. Один з них – голова Білгород Дністровської районної ради Григорій Мельниченко. Він каже – малоймовірно, що вибори відбудуться.

"Гроші мали виділити на виборчу компанію Кароліно-Бугазька рада, а вона сьогодні, згідно з рішенням суду, нелегітимна. Моє передбачення — вибори будуть переноситися, враховуючи в'ялу передвиборчу компанію. Я не бачив жодного кандидата, який би проводив будь-яку кампанію", – зазначив Григорій Мельниченко.

Натомість кандидат Володимир Корнієнко каже, що причин перенесення виборів не бачить, тому продовжує свою передвиборчу кампанію.

"Я як кандидат не бачу, щоб вони затягувалися. Я зареєстрований, відкрив свій передвиборчий фонд, розміщується моя агітаційна продукція в Кароліно-Бугазі та проводяться зустрічі з виборцями. Сподіваюсь, що вибори відбудуться", — розповів чоловік.

Ще один з кандидатів — адвокат Станіслав Клименко. За результатами виборів в Кароліно-Бугазькій ОТГ, що проходили минулого року, він посів друге місце. Каже — впевнений, що вибори перенесуть на наступний рік.

"Фінансування виборів під загрозою. І саме їх проведення вважається неможливим без фінансування. Тому що навіть надрукувати бюлетені — великі кошти, які необхідно десь взяти. А по закону їх може виділити на перевибори тільки місцевий бюджет", — зазначив він.

Громадянська мережа ОПОРА, представники якої минулого року слідкували за виборами у Кароліно-Бугазькій ОТГ, цього разу вирішила не відправляти туди своїх представників. Про таке журналістам повідомив координатор спостереження в Одеській області Анатолій Бойко.

"Такі формати спостережень, які могли зафіксувати брутальну фальсифікацію, коли люди збираються бозна-де і просто фальшують протокол, потім група якихось людей себе проголошує владою, і на це ніхто не реагує з правоохоронних органів, ми не бачимо доцільними", — додав він.

Чи відбудуться місцеві вибори у комісії повідомлять 29 жовтня.

Нагадаємо, Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду задовільнив позов фізичних осіб, депутата Кароліно-Бугазької сільської ради в Білгород-Дністроському районі Одеської області, Кароліно-Бугазького сільського голови до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії.

У лютому 2021 року Центральна виборча комісія розглянула скаргу щодо бездіяльності Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії та звернулася до профільного Комітету Верховної Ради України щодо законодавчого врегулювання проблемних питань. 

Комісія зауважила, що враховуючи судові рішення, повинна вжити в межах компетенції всіх можливих заходів для забезпечення ефективного відновлення порушених виборчих прав субʼєктів звернення.

При цьому ЦВК зазначила, що її обсяг законодавчо визначених повноважень є обмеженим, що з урахуванням частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 3 Закону, унеможливлює вихід Комісії за межі своєї компетенції та перебирання на себе функцій законодавчої чи судової влади. Крім того, Комісія не може вчиняти дії та приймати свої акти всупереч рішенням судів, які набрали законної сили, зокрема з власної ініціативи скасовувати рішення Кароліно-Бугазької ТВК чи зобов’язувати Кароліно-Бугазьку ТВК вчиняти певні дії, що стосуються цього ж предмету спору, враховуючи рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року у справі та постанову П’ятого апеляційного адміністративного суду від 29 січня у цій же справі.

16 січня Центральна виборча комісія достроково припинила повноваження всього складу Кароліно-Бугазької сільської ТВК.

Раніше Центральна виборча комісія зобов'язала Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району почати прийом документів від кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського голови і відкрити спеціальний рахунок для прийому заставної суми. Комісія визнала протиправною бездіяльність сільської ТВК щодо невідкриття спеціального рахунку для внесення грошової застави та нерозміщення його реквізитів у визначений законодавством спосіб.

Окрім того, Комісія звернулася до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у скарзі і постанові ЦВК фактів та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування.

А до цього ЦВК зобов'язав сільський виборчком визнати минулі вибори 25 жовтня такими, що не відбулися. Після чого була сформована нова ТВК, і повторні вибори призначені на 7 лютого.

Центральна виборча комісія 1 грудня достроково припинила повноваження всього складу Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії. 

Поділитися