Територіальні виборчі комісії нижчого рівня в Одеській області (у громадах з кількістю виборців менше 10 тисяч) утворили виборчі округи.
Але, як свідчить моніторинг ОПОРИ, щонайменше дві з них зробили це з порушенням термінів.
Так, з семи сільських і двох селищних ТВК, охоплених моніторингом ОПОРИ в семи районах Одеської області, вчасно та без порушень утворили територіальні виборчі округи шість комісій. В усіх випадках, охоплених моніторингом, кількість депутатів у раді становить 22, відповідно, середня орієнтовна кількість багатомандатних округів на виборах до відповідних сільських та селищних рад становить 7, з допустимим відхиленням на один округ.
Дві ТВК – Дальницька і Зеленогірська – утворили по вісім округів, шість ТВК – по сім округів (Суворовська, Миколаївська, Кароліно-Бугазька, Маяківська, Визирська, Степанівська).
Назва ТВК
Район
Кількість багатомандатних виборчих округів
Загальна кількість виборців
Орієнтовна кількість виборців, яка припадає на кожен депутатський мандат
Дальницька
Одеський
8
8458
384
Зеленогірська
Подільський
8
5962
271
Суворовська
Ізмаїльський
7
8635
392
Миколаївська
Березівський
7
6286
285
Кароліно-Бугазька
Білгород-Дністровський
7
4097
186
Маяківська
Одеський
7
8434
383
Визирська
Одеський
7
6759
307
Степанівська
Роздільнянський
7
5518
251
Багатомандатні виборчі округи на виборах до місцевих рад територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч мають включати приблизно однакову кількість виборців у відношенні до депутатських мандатів, які розподіляються у таких округах, при цьому допустимим є відхилення кількості виборців в окрузі на 15% (ч. 3 ст. 199 Виборчого кодексу України). Окрім того, межі багатомандатного виборчого округу не мають перетинати межі звичайних виборчих дільниць (ч. 4 ст. 199 Кодексу). А кількість виборців, що припадає на 1 депутатський мандат, не має перевищувати 15% від орієнтовної середньої кількості, яка визначається як результат ділення загальної кількості виборців на кількість місць у відповідній раді (ч. 7 ст. 199 Кодексу).
Дальницька сільська ТВК утворила округи раніше встановленого Виборчим кодексом терміну: 3 вересня, тоді як відповідно до ч. 4 ст. 199 Виборчого кодексу України багатомандатні виборчі округи з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) утворюються відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів.
Крім того, ця ж ТВК утворила одномандатний округ з виборів сільського голови, тоді як згідно з ч. 3 ст. 200 Виборчого кодексу рішення про утворення єдиного сільського, селищного, міського виборчого округу не приймається.
Зеленогірська ТВК прийняла постанову №2 про утворення багатомандатних виборчих округів вчасно, 5 вересня, однак, як повідомляє спостерігач ОПОРИ, після завершення засідання комісія помітила помилку у додатку до постанови: невідповідність кількості мандатів кількості виборців. Того ж дня члени комісії провели ще одне засідання, на якому прийняли нове рішення про утворення багатомандатних виборчих округів, однак оформили його також постановою №2, із зазначенням часу прийняття – 16:00. У цій постанові ТВК змінила назву, а також кількість мандатів, які розподіляються у двох багатомандатних виборчих округах. Нова постанова №2 має назву «Про утворення багатомандатних виборчих округів з місцевих виборів депутатів Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області». У ній встановлена кількість мандатів, які розподіляються в окрузі №1 (2 мандати) і в окрузі №5 (3 мандати). Кількість мандатів, які розподіляються в інших багатомандатних виборчих округах, залишилась без змін.
При цьому під час прийняття нової постанови ТВК не приймала рішення внести зміни до попередньої постанови №2, а також не приймала рішення скасувати її. Таким чином, обидві постанови комісії залишились чинними. Окрім того, ТВК порушила порядок нумерації постанов: нове рішення комісії мало бути оформлене постановою №3. Також в обох постановах Зеленогірської селищної ТВК порушено вимоги щодо оформлення змісту: відсутня мотивувальна частина – викладення обставин, які спричинили прийняття відповідного рішення. Згідно з ч.12 ст. 37 Виборчого кодексу рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Згідно з ч.14 цієї ж статті рішення комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання. Згідно з ч. 3 ст. 37 Кодексу рішення комісії з розглянутого питання письмово оформлюється у формі постанови, яка має містити: 1) найменування комісії, 2) найменування постанови, 3) дату, час, місце її прийняття та порядковий номер, 4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, 5) посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанови виборчої комісії вищого рівня, якими керувалась комісія, 6) резолютивну частину. А згідно з п.10.4 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК № 173 від 10.08.2020 року, прийняті виборчою комісією постанови повинні мати наскрізну послідовну нумерацію в межах одного календарного року», - пояснила Анастасія Матвієнко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області.
Крім того, комісія, визначивши, що в окрузі №8 розподіляється один мандат, фактично визначила для цього округу іншу виборчу систему, визначену ч. 1 ст. 192 Виборчого кодексу для виборів місцевих рад територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч: «Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів». Таким чином, у багатомандатному окрузі не може розподілятися один мандат.
Увечері 9 вересня ТВК провела ще одне засідання, затвердивши постанову «Про внесення змін до додатку Постанови Зеленогірської селищної виборчої комісії Подільського району Одеської області №2 від 5 вересня 2020 року», якою змінила кількість мандатів у виборчих округах, виправивши зазначене вище порушення щодо розподілу мандатів в багатомандатному окрузі.
Криничненська сільська ТВК Болградського району провела засідання для утворення округів 7 вересня, тобто пізніше визначеного ч. 4 ст. 199 Виборчого кодексу України терміну. Окрім того, комісія так і не оформила своє рішення про утворення багатомандатних округів постановою, зафіксувавши утворення виборчих округів лише у протоколі засідання.
«Фактично це означає, що рішення про утворення багатомандатних виборчих округів не оформлено належним чином. Рішення територіальних виборчих комісій має оформлюватися постановою, і лише з питань поточної діяльності, наприклад, розподілу обов‘язків між членами ТВК, комісія може приймати протокольні рішення», - зауважила Анастасія Матвієнко. Нагадаємо, що Болградська міська ТВК на Одещині утворила виборчі округи з порушенням термінів.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
Прокурори Білгород-Дністровської місцевої прокуратури та слідчі Болградського відділу поліції затримали одразу після одержання хабаря голову однієї із селищних рад на Одещині. Про це повідомили у пресслужбі Одеської обласної прокуратури. Як стверджують місцеві ЗМІ, йдеться про голову Теплицької об'єднаної територіальної громади Болградського району Івана Леонтьєва. З’ясовано, що голова селищної ради вимагав та одержав …
читати далi
Голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький загалом отримав за грудень 2020 року 48 тисяч 821 гривню, а його попередник Максим Куций за листопад отримав на 179 гривень менше. Втім, це не найбільший заробіток серед голів обласних державних адміністрацій, стверджує видання "Слово і Діло". Найвища зарплата в кінці минулого року була …
читати далi
Поїзди приміського сполучення «Одеської залізниці» впродовж 2020 року перевезли 1 мільйон 832 тисяч 40 пасажирів пільгових категорій на суму 40,6 мільйонів гривень, з яких отримано компенсацію від міських та районних адміністрацій в розмірі 21,3 мільйон гривень, або 52,6% від необхідної суми. Про це повідомили у пресслужбі компанії. По Одеській області відсоток компенсації складає 51,9%: …
читати далi
Міністерство фінансів Сполучених штатів Америки запровадили санкції проти української компанії Fides Ship Management, яку звинувачують у перевезенні венесуельської нафти. Як повідомили у Міністерстві фінансів, також під санкції потрапили чотири кораблі, якими керує компанія: Baliar, який ходить під прапором Ліберії та Balita, Domani, Freedom, що ходять під камерунським прапором. Справа в тому, що …
читати далi
1 січня в Україні стартувала щорічна кампанія е-декларування. Як повідомили в Національному агентстві з питань запобігання корупції у 2021 році вона …
читати далi
Одеська міська територіальна виборча комісія оприлюднила на офіційному сайті Одеської міської ради остаточні фінансові звіти восьми кандидатів на посаду Одеського …
читати далi
Уряд затвердив порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва майна, прав та обов’язків районних …
читати далi
Міністерство фінансів Сполучених штатів Америки запровадили санкції проти української компанії Fides Ship Management, яку звинувачують у перевезенні венесуельської нафти. Як повідомили …
читати далi
Громадський центр правосуддя спільно з Татарбунарським відділенням поліції напередодні та після новорічних свят провели з містянами вуличне інформування щодо безпечної …
читати далi
Головний редактор колись комунальної газети «Чорноморський маяк» Богдан Панас днями поскаржився в Національну спілку журналістів України на тиск з боку міської ради та …
читати далi
Вчора, 15 січня 2021 року, відбулося засідання Піклувальної ради, на якому були розглянуті звернення громадян міста Одеси. Результатом засідання стало рішення …
читати далi
Український інститут національної пам'яті вимагатиме від Савранської селищної ради, а також від Подільської міської ради дати нові назви вулицям. Як повідомила на своїй …
читати далi
Міністр освіти науки та України Сергій Шкарлет підписав наказ, згідно з яким вищі навчальні заклади України з 2021 року видаватимуть дипломи без …
читати далi
Голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький загалом отримав за грудень 2020 року 48 тисяч 821 гривню, а його попередник Максим …
читати далi
Платіжна система - спеціальний web-інтерфейс, фінансовий посередник, який допомагає приймати платежі і переводити гроші, отримані від Користувача, Виданню. Діє на підставі ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
Пожертвування - перерахування Виданню грошових коштів з метою її фінансової або іншої підтримки в будь-якому розмірі - на розсуд Користувача.
Користувач - фізична особа, яка є фактичним користувачем сайту та / або його окремих матеріалів, дієздатна і досягла 18 років.
Правила - дані Правила оплати (здійснення добровільних безповоротних платежів на користь Видання).
Умови внесення пожертвувань
Користувач має можливість внести Пожертвування на користь Виданню на добровільній основі в розмірі фіксованої щомісячної або одноразової суми грошових коштів (конкретний розмір Пожертвувань Користувач визначає самостійно на власний розсуд).
Доступні способи переказу грошових кошти (Пожертвувань):
перерахування коштів за допомогою платіжної системи
перерахування коштів на зазначені банківські реквізити
перерахування коштів через краудфандінговий майданчик Patreon.
Здійснюючи Пожертвування (перераховуючи кошти на користь Видання), Користувач погоджується, що він робить його добровільно, свідомо і цілеспрямовано, що він не був введений в оману Виданням стосовно мети / розміру і повернення свого платежу. Також, здійснюючи Пожертвування, він підтверджує, що ознайомився з даними Правилами, згоден з ними і не буде пред'являти Виданню ніяких претензій / позовів ні в теперішньому часі, ні в майбутньому.
Внесення Користувачем грошових коштів в якості Пожертвування є одностороннім безповоротним перерахування таких коштів Виданню Користувачем. Здійснюючи Пожертвування, Користувач підтверджує, що є дієздатним особою, яка має право розпоряджатися грошовими коштами, що перераховуються Виданню.
Видання не несе відповідальності за помилки (в тому числі, технічні), збої або неточності в роботі, а також будь-які інші дії / бездіяльності з боку платіжних систем, банків і майданчики Patreon.
Видання не повертає Користувачеві внесені ним Пожертви ні за яких обставин, включаючи помилково або невірно вчинені ним оплати.
Видання залишає за собою право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення користувачів змінювати Правила. Оновлені / змінені Правила будуть публікуватися на сайті izbirkom.org.ua. Вступати в силу вони будуть з моменту опублікування таких змін / оновлення.
Користувач несе повну відповідальність за достовірність даних платіжної картки та іншої інформації, зазначеної ним при здійсненні Пожертвування.
Оберіть один з варіанті підтримки (Select a membership level). Наразі це 2,5, 9 або 20 євро на місяць.
Натисніть підтримати - Join
Пройдіть авторизацію Patreon. Можете зробити це за допомогою аутентифікації через свій акаунт Google, Facebook або заповнивши поля: Ім’я, електронна пошта, підтвердження електронної пошти та пароль.
В разі авторизації гугл чи фб вас пропустить далі одразу. У разі реєстрації пошти:
Оберіть країну
Оберіть зручний для вас спосіб оплати: paypal або картка. Сервісу потрібні номер картки (16 знаків), дата до якої вона діє, cvv код (зазвичай 3 цифри на звороті) та поштовий індекс.