Одеська область - лідерка за випадками використання адміністративного ресурса під час місцевих виборів

Найбільш поширеними порушеннями під час місцевих виборів в Одеській області, що фіксували спостерігачі ОПОРИ в Одеській області, були порушення правил здійснення передвиборчої агітації.

Переважно це поширення друкованої агітаційної продукції без належного маркування або ж агітація в заборонених законом місцях. Спостерігачі за весь період спостереження зафіксували 80 таких порушень. Другими за поширеністю в Одеській області були процедурні порушення, що допускали виборчі комісії (41).  Не співставні із згаданими порушеннями поширення агітаційної продукції або ж недотриманням виборчих процедур, порушення, пов’язані з матеріальним стимулюванням виборців (12 зафіксованих) або ж із зловживанням адміністративними ресурсами по кількості (7 зафіксованих випадків). Втім випадки матеріального стимулювання виборців або ж зловживання адміністративними ресурсами мають зовсім інший масштаб охоплення населення, а також можуть прямий вплив на результати виборів.

В Одеській області найбільша кількість випадків зловживання адміністративними ресурсами пов’язана із Одеським міським головою та кандидатом на цю ж посаду від міської організації партії «Довіряй Ділам» Геннадієм Трухановим, а також кандидатами в депутати від цієї ж організації партії. На користь посадовця та кандидатів в депутати від місцевої організації партії «Довіряй Ділам» використовувались як ресурси міського бюджету, так інституційні ресурси Одеської міської ради (кадри, приміщення та обладнання, що є комунальним майно). Найбільш показовим і масовим прикладом є внесення змін до міської цільової програми для надання соціальної допомоги 90 тис. жителів міста у вигляді одноразових медичних масок та примітивного набору медикаментів. При цьому загальна сума змін до міської цільової програми склала 13,3 млн грн.   

Окрім зловживань на користь кандидатів від місцевої організації партії «Довіряй Ділам», спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки зловживань на користь кандидатів від Української морської партії Сергія Ківалова, а також місцевої організації партії «Слуга народу».

В цілому ж, за результатами місцевих виборів 2020 року Одеська область є однією із «лідерок» по кількості зафіксованих зловживань адміністративними ресурсами. Поширеність цієї негативної практики із боку учасників виборчого процесу може мати не менш негативний вплив, підкуп виборців. Проте, на відміну від останнього зловживання адміністративними ресурсами не має належного правового механізму попередження таких зловживань, а також не містить і пропорційних санкцій  для порушників. Відповідно, очікуванням із викоріненням цієї практики під час майбутніх виборів мають бути пов’язані в першу чергу із належним правовим регулюванням.    

Одеський міський голова

Геннадій Труханов – чинний Одеській міський голова, під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року політик балотувався на посаду вже втретє. Вперше Геннадія Труханова було обрано Одеським міським головою на позачергових виборах в травні 2014 р.

На місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Геннадій Труханов був висунений міською організацією локальної партії «Довіряй Ділам», яка з 2015 року була представлена більшістю в Одеській міській раді.  

Агітаційна кампанія Геннадія Труханова здійснювалась без чіткого розмежування ним виконання посадових обов’язків та участі у виборах в якості кандидата. Геннадій Труханов протягом виборчого процесу не йшов у відпустку для участі в виборах, продовжував виконувати посадові обов’язки Одеського міського голови і в цьому статусі відвідувати заходи, проводити зустрічі, відкривати відремонтовані інфраструктурні об’єкти та об’єкти благоустрою. При цьому, протягом всієї виборчої кампанії спостерігачі ОПОРИ не фіксували публічних заходів, в яких брав участь Геннадій Труханов, і які б мали ознаки суто агітаційних. В той самий час, найбільш яскравим і помітним проявом агітації Одеського міського голови  в чистому вигляді протягом всього виборчого процесу залишалось розміщення зовнішньої реклами.

У ході виборчої кампанії Одеського міського голови були зафіксовані і цілком конкретні прояви зловживання адміністративними ресурсами в інтересах чинного Одеського міського голови.

Найбільш масштабним прикладом є кейс використання ресурсів міського бюджету, що має виражені ознаки промоції Геннадія Труханова під час участі у виборах в якості кандидата на посаду. 

Наприкінці липня 2020 року, до початку виборчого процесу, до Міської цільової програми надання соціальних послуг та інших видів допомоги незахищеним верствам населення міста Одеси на 2018-2020 роки було внесено суттєві зміни[1]: фінансування програми було збільшено на 13,3 млн. гривень. Єдиною зміною, внесеною в програму зазначеним рішенням, було запровадження окремого нового заходу: «надання допомоги незахищеним верствам населення у вигляді засобів індивідуального захисту та медикаментів» в 2020 р. Згідно з відомостями згаданої Програми очікуваним результатом від реалізації зазначеного заходу мала стати: «Допомога 95 000 особам, а саме: непрацюючим пенсіонерам, яким виповнилось 60 років і старше та розмір пенсії яких не перевищує два прожиткових мінімумів на особу, яка втратила працездатність, а також підопічним комунальних установ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» районів міста Одеси у вигляді наборів у складі  засобів індивідуального захисту та медикаментів (середня вартість 140 грн)». Згідно з відомостями Єдиного веб-порталу використання публічних коштів відповідні закупівлі вже з початку вересня розпочав здійснювати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради. А з середини вересня по домівках одеситів, які є підопічним територіальних центрів наданням соціального обслуговування (надання соціальних послуг) чотирьох районів міста Одеса або ж є старшими за 60 років, розпочали отримувати набори із медикаментами, захисними одноразовими масками для обличчя, дезінфекційним засобом та супровідним листом від імені Одеського міського голови Геннадія Труханова. Лист від імені Геннадія Труханова повідомляв отримувачів про те, що «соціальний проєкт» реалізується з ініціативи Одеського міського голови. Жителі міста із зазначеної категорії громадян відповідні пакунки могли отримати й безпосередньо в територіальних центрах соціального обслуговування  особисто. Пакунки з медикаментами були брендовані надписом в стилістиці та кольорах, які використовуються місцевою організацією партії «Довіряй Ділам» і одночасно в офіційних комунікаційних матеріалах Одеської міської ради.  Описані заходи із поширення серед соціально-незахищених громадян наборів медикаментів з інформуванням про роль чинного міського голови в зазначених заходах містять ознаки можливих спроб створити в громадян прямий зв’язок між наданням матеріальної допомоги, оплаченої коштом міського бюджету, з особою міського голови Геннадія Труханова. При цьому старт поширення соціальної допомоги, яка супроводжувалась інформуванням про роль Одеського міського голови в ініціативі, співпав із висуванням Геннадія Труханова на кандидатом на посаду Одеського міського голови та реєстрацією кандидатом.

Окрім описаного епізоду, протягом виборчої кампанії Одеського міського голови фіксувались і інші випадки з ознаками використання у виборчих цілях ресурсів, доступних кандидату з посадою Одеського міського голови.

Ознаки зловживання інституційними адміністративними ресурсами є в проведенні телефонних «опитувань» містян щодо їхніх передвиборчих симпатій від імені комунальної установи «Міський інформаційно-аналітичний центр».
Співрозмовники, що проводили опитування, представлялись представниками комунальної установи «Міський інформаційно-аналітичний центр». Жителям міста Одеси ставили два питання: «Яку одеську партію, крім «Довіряй ділам», ви знаєте?» та «Як би ви оцінили роботу Геннадія Труханова за шкалою від 1 до 5 балів?». При цьому співрозмовник, який спілкувався в ході проведення такого опитування зі спостерігачем ОПОРИ, повідомив, що контакти жителя міста він отримав з «міської бази», на доказ назвав прізвище, ім’я та по батькові спостерігача, дату народження, місце реєстрації та номер мобільного телефону, а також запевнення, що ці дані «не будуть використані в корисливих цілях». Згідно із Статутом комунальна установа «Міський інформаційно-аналітичний центр» відповідає за «опрацювання звернень фізичних, юридичних осіб, які надходять на «Телефон довіри міського голови», «Гарячу лінію мера по протидії корупції» та до «Єдиного центру звернень громадян». Показово, що дзвінки із згаданим опитуванням отримували жителі міста, які до початку виборчого процесу зверталися зі скаргами до «Єдиного центру звернень громадян» (15-35).

  • Ознаки зловживання інституційними адміністративними ресурсами є і в розміщенні промоційного сайту Геннадія Труханова в розділі, присвяченому Одеському міському голові на офіційному вебсайті Одеської міської ради.

На головній сторінці офіційного сайту Одеської міськради omr.gov.ua є вкладка «Міська влада», в якій відкривається наступна вкладка – «Онлайн-платформа звітності Одеського міського голови». При її виборі користувач перенаправляється на інший сайт, присвячений виключно Геннадію Труханову. На цьому сайті розміщена біографія чинного Одеського міського голови і кандидата на цю ж посаду Геннадія Труханова, новини про його діяльність на посаді міського голови (наприклад, робочі зустрічі тощо), звіти про його роботу, «Мапа справ» з нанесеними на карту міста об’єктами будівництва, благоустрою, ремонтів міської інфраструктури, виконаними за рахунок міського бюджету впродовж 2015-2020 років. При цьому, на веб-сайті також розміщена передвиборча програма місцевої організації партії «Довіряй Ділам», що висунула кандидатів у депутати Одеської міської ради, а також Геннадія Труханова кандидатом на посаду Одеського міського голови. На головній сторінці сайту розміщено напис «Довіряй ділам. Об’єкти міської інфраструктури 2015-2020». Також на сайті вказано контакти: м. Одеса, пл. Думська, 1 (офіційна адреса Одеської міської ради), так званий «телефон довіри» - гаряча лінія: 1535 для стаціонарних або (048) 705-55-55», а також сайт. Цей номер телефону та сайт використовуються Одеською міською радою для прийому та обробки звернень громадян щодо міських проблем. 

Голова Одеської обласної державної адміністрації

Голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Куций у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року участі в якості кандидата не брав. Протягом всього виборчого процесу посадовець займав нейтральну позицію щодо суб’єктів виборчого процесу. Явних або прихованих ознак здійснення агітації на користь кандидатів або місцевих організацій партій ані сам голова обласної адміністрації, ані підпорядковані посадові особи ОДА, не проявляли.

Президент

12 вересня президент України відвідав Одесу з офіційним візитом, під час якого відвідав кілька інфраструктурних об’єктів в області, а також представив Стратегію розвитку Одеської області на 2021-2027 рік. Представлення стратегії відбувалось на фоні банеру із надписами «Зе місцеві», а також супроводжувалось презентацією місцевої команди організації партії «Слуга народу», які через декілька днів офіційно були висунені кандидатами. В зазначених подіях на користь наявності ознак зловживання адміністративними ресурсами свідчить нерозривність у часі офіційного візиту Президента в регіон, а також події політичної партії. Такий підхід спотворює сприйняття виборцем фігури Президента та поміщає його в контекст здійснення агітації на користь конкретної партії. Навіть з урахуванням того факту, що представлення стратегії не входило в офіційну програму візиту, розрізнення пересічним громадянином двох подій є маловірогідним. Відтак, участь топ-посадовця в представленні місцевої політичної команди має ознаки використання іміджу публічного політика, набутого саме завдяки посаді, на користь конкретної організації партії. А оскільки аналогічних привілеїв позбавлені інші організації партій не мають аналогічних привілеїв, підхід, обраний найвищим посадовцем, не сприяв створенню рівних умов для конкуренції між всіма кандидатами та політичними партіями.     

Практика зловживання адміністративними ресурсами на користь інших кандидатів і організацій партій

Окрім Геннадія Труханова, який вчергове балотувався на посаду Одеського міського голови, під час виборів до Одеської міської ради, або ж в безпосередній близькості до офіційного старту виборчого процесу, були ідентифіковані і інші випадки використання адміністративних ресурсів кандидатами, пов’язані із участю у виборах.  

В жовтні в Одесі з агітаційного намету кандидатки в депутати від міської організації партії «Довіряй Ділам» Ірини Головатюк-Юзефпольської агітаторами пропонувався безкоштовний гінекологічний медичний огляд в самої кандидатки та ще трьох лікарок за адресою, за якою розміщується комунальна установа Одеської міської ради «Пологовий будинок №1». Сама кандидатка є директоркою зазначеної медичної установи.

Також у жовтні на автомобілях з позначеннями охоронного підприємства «СОБ» розміщувались друковані агітаційні матеріали кандидата в депутати Одеської міської ради, висунутого місцевою організацією партії «Слуга народу» Віктора Масланича. За відомостями Єдиного державного реєстру фізичних осіб, юридичних осіб підприємців та громадських формувань, Віктор Масланич керівником охоронного підприємства «СОБ».

У вересні, вже після старту виборчого процесу, але до початку реєстрації кандидатів, в обласному центрі було зафіксовано декілька випадків використання депутатами Одеської міської ради в особистих рекламних цілях робіт, які здійснювались коштом міського бюджету.

  • Депутат Одеської міської ради від партії «Довіряй Ділам» Василь Ієремія на своїй сторінці у Facebook опублікував два відео, на яких відзнято опитування «Яким має бути наступним етап реконструкції скверу «Курсантські сходи».

Учасники цього опитування розповідали, що б вони хотіли змінити та покращити у сквері. Водночас, згідно з даними сайту Одеської міської ради «Соціально активний громадянин», зазначений сквер мають реконструювати в рамках бюджету участі міста. Автором проєкту була ГО «Соціальна турбота», а головою ГО – особа, прізвище, ім’я та по батькові якої співпадали із прізвищем, ім’ям та по батькові помічниці-консультантки депутата.

  • Депутатка Одеської міської ради від партії «Довіряй Ділам» Ірина Куценко повідомляла на своїй сторінці у Facebook, що під час зустрічі з виборцями пообіцяла їм відремонтувати дороги і освітлення біля будинків вздовж двох вулиць міста.

Водночас, згідно із даними про Держзакупівлі, за вказаними депутаткою адресами дійсно були заплановані ремонтні роботи дорожнього покриття, замовником яких є управління дорожнього господарства Одеської міської ради.

  • Депутат Одеської міської ради від «Української морської партії Сергія Ківалова» Андрій Неугодніков на своїй сторінці у Facebook повідомив про будівництво дитячого майданчику. 

А згідно із даними про розподіл коштів депутатського фонду бюджету міста Одеса на 2020 рік, будівництво згаданого депутатом об’єкту фінансується з депутатського фонду Андрія Неугоднікова (вартість - 1 млн 100 тис. грн).

Всі троє перелічених депутатів в другій половині вересня були зареєстровані кандидатами в депутати Одеської міської ради.

  • Окрім того, з листівок із зображенням кандидата у депутати від місцевої організації партії «Українська морська партія Сергія Ківалова» Костянтина Громовенка та надписом «Соціальна ініціатива Костянтина Громовенка» пропонувалось одеситам пройти безкоштовні комп'ютерні курси.

Для запису на курси бажаючим потрібно було особисто відвідати приймальню Костянтина Громовенка. Навчання пропонувалось пройти на базі приватного вищого навчального закладу «Міжнародний гуманітарний університет». Костянтин Громовенко є ректором зазначеного навчального закладу. На сайті вищого навчального закладу є кілька згадок про набір на безкоштовні комп'ютерні курси.

Етичний Кодекс

Пропозиції долучитись до підписання Кодексу етичної поведінки під час місцевих виборів отримали 18 міських голів Одеської області, які брали участь в місцевих виборах 25 жовтня 2020 року в якості кандидатів.

Підтримали Кодекс етичної поведінки міський голова міста Рені Ігор Плєхов та міський голова міста Роздільна Валерій Шовкалюк. Обидва міські голову після подачі документів до міських територіальних виборчих комісій для реєстрації кандидатами пішли у відпустки до встановлення результатів голосування 25 жовтня. Спостереження за веденням агітаційних кампаній кандидатів свідчить про те, що обидва кандидати, які були чинними міськими головами на час участі в виборах, не використовували наявні в них адміністративні ресурси для отримання переваги над своїми конкурентами. Обидва кандидати за результатами виборів були обрані головами своїх громад. Зазначений досвід обох міських голів лише підтверджує той факт, що утримання від зловживань посадовими особами під час участі у виборах не зменшує шанси на перемогу, і в той самий час створює більш зважене та конкурентне середовище для змагань за симпатії виборців всіх кандидатів.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Господарський суд Києва задовільнив позов товариства з обмеженою відповідальністю "Тедіс Україна" та скасував рішення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу. Як зазначається в ухвалі суду, 17 березня 2021 року Антимонопольний комітет України визнав, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Тедіс Україна" не виконало попереднє рішення органів Антимонопольного … читати далi

Бійці Ізмаїльського прикордонного загону в період з 24 лютого й по сьогодні 16 разів відмовлялися від неправомірної вигоди на загальну суму 10,6 тисяч доларів США, 10 євро та 30 тисяч гривень.  Про це повідомили в пресслужбі загону. Найбільший запропонований хабар становив - 2 тисячі доларів США. Усіх правопорушників було передано до … читати далi

Президент України Володимир Зеленський позбавив стипендії українського фігуриста, чемпіона XVI зимових Олімпійських ігор з фігурного катання на ковзанах Віктора Петренка.  Про це повідомили в пресслужбі Офісу президента.  “У липні поточного року спортсмен виступив на льодовому шоу “Аленький цветочек” у Сочі попри розв'язану Російською Федерацією жорстоку війну проти України. Його вчинок … читати далi

Експорт українського збіжжя наразі складає лише третину звичайного для України обсягу до вторгнення росії, який складав 4,2 мільйони тонн зерна в місяць згідно з торговою базою даних ООН Комтрейд. Частина їх залишала країну дорогами, залізницею або на баржах по Дунаю, але більшу частину вивозили суднами через Чорне море, повідомляє видання The … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР