Порушення на виборах 15 листопада були співмірними з порушеннями 25 жовтня, - ОПОРА

16 листопада 2020 р. 14:22

ОПОРА вибори міський голова

За попередніми результатами спостереження, ОПОРА констатує, що порушення, які фіксувались в день голосування, загалом були співмірними з порушеннями, які фіксували спостерігачі під час організації голосування 25 жовтня.

Як зауважила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області Анастасія Матвієнко, підготовка до повторного голосування на виборах Одеського міського голови проводилась у вкрай стислі строки: рішення про призначення повторного голосування на 15 листопада було прийнято 5 листопада. 

«Це не могло не вплинути на характер адміністрування виборчого процесу з боку Одеської міської ТВК, а також на характер та інтенсивність здійснення агітації кандидатами, включеними до виборчого бюлетеня для повторного голосування. Зокрема, Одеська міська ТВК, приймаючи рішення про призначення повторного голосування, не врахувала строки, передбачені Виборчим кодексом для належної організації процесу виготовлення та передачі виборчих бюлетенів виборчим комісіям нижчого рівня, через що було порушено строки виготовлення виборчих бюлетенів, а також їх передачі районним у місті ТВК», - розповіла вона. 

У безпосередній близькості до дня повторного голосування (10, 12 та 13 листопада) Одеська міська ТВК провела масштабні заміни в складі чотирьох районних в місті ТВК. Суттєві заміни відбувались і в Одеській міській ТВК, включаючи заміну керівного складу. Зокрема 14 листопада замінили голову і секретаря комісії, а 15 листопада, в день повторного голосування, голову знову замінили на особу, яка займала цю ж посаду до 14 листопада.

Водночас у порівнянні з активністю кандидатів перед голосуванням 25 жовтня агітаційна активність перед повторним голосуванням була нижчою. Обидва кандидати основними способами агітації обрали зовнішню рекламу та вуличну агітацію через мережу вуличних агітаційних наметів. При цьому Геннадій Труханов продовжував виконувати посадові обов’язки Одеського міського голови, хоча в період перед повторним голосуванням не був настільки активним у відкритті або інспектуванні об’єктів міського ремонту чи будівництва в порівнянні з активністю перед голосуванням 25 жовтня.

Микола Скорик, який не був серед лідерів агітаційної активності перед голосуванням 25 жовтня, так само не збільшив особисту пряму роботу з виборцями і перед повторним голосуванням. Відомо, що кандидат провів одну зустріч із жителями багатоповерхових будинків, але на користь кандидата передвиборчу агітацію перед повторним голосуванням публічно і активно здійснювали організації політичних партій та колишні кандидати від партії «Наш край», Української морської партії Сергія Ківалова, Партії Шарія, партії «Блок Дмитра Голубова».

Крім того, обидва кандидати перед повторним голосуванням запустили серію рекламних дописів у соціальній мережі Facebook. До голосування 25 жовтня на користь кандидатів також запускались рекламні дописи, але відомості про витрати на рекламу в соціальній мережі у фінансових звітах про надходження та використання коштів виборчих фондів обох кандидатів відсутні. 12 листопада на сторінці «Довіряй Ділам» в соціальній мережі Facebook поширювався допис з відеозаписом особи, схожої на чинного мера міста Клайпеда (Литовська республіка), в якому звучали агітаційні заклики на користь кандидата Геннадія Труханова. Однак Виборчий кодекс містить пряму заборону здійснення агітації іноземцями.

У день повторного голосування робота ДВК загалом була організована на рівні достатньому для належного забезпечення голосування виборців і не мала суттєвих зауважень, які б могли мати вплив на результати голосування в місті.

Порушення, які фіксували в день голосування спостерігачі ОПОРИ, в цілому співмірні із порушеннями, які були зафіксовані під час організації голосування 25 жовтня за типом та кількістю. Зазвичай це – видача виборчих бюлетенів не за паспортом громадянина України, спроби фотографування виборчих бюлетенів або ж голосування виборців за межами кабіни для голосування.

Спостерігачі ОПОРИ фіксували на виборчих дільницях ознаки ймовірного контрольованого голосування. Спостерігачі одразу з декількох виборчих дільниць повідомляли про голосування виборців нетиповими позначками (букви та цифри), причому на кожній дільниці, де були зафіксовані такі випадки, використовувався свій унікальний набір символів.

«Нетипові позначки у виборчому бюлетені, які не є одиничними, але в той самий час однакові в межах однієї виборчої дільниці, можуть свідчити про те, що за волевиявленням виборців здійснюється певний контроль, і, ймовірно, здійснюється стимулювання виборців до відвідування виборчої дільниці та голосування», - пояснила Анастасія Матвієнко.

Перед завершенням повторного голосування спостерігач ОПОРИ був видалений з приміщення виборчої дільниці №511188. Підставою стало зауваження щодо порушення порядку роботи ДВК з боку спостерігача. ДВК під час організації голосування приймала відповідне рішення шляхом голосування. Окрім того, ДВК цієї ж виборчої дільниці не допустила на своє засідання іншого спостерігача ОПОРИ. Спостерігач звернувся до поліції із заявою про перешкоджання здійсненню прав офіційного спостерігача з боку виборчої комісії.

Найбільш поширеними порушеннями під час місцевих виборів в Одеській області, що фіксували спостерігачі ОПОРИ, були порушення правил здійснення передвиборчої агітації. Переважно це поширення друкованої агітаційної продукції без належного маркування або ж агітація в заборонених законом місцях. Спостерігачі за весь період спостереження зафіксували 80 таких порушень. Другими за поширеністю в Одеській області були процедурні порушення, які допускали виборчі комісії (41).  

Найбільш поширеними порушеннями під час місцевих виборів в Одеській області, що фіксували спостерігачі ОПОРИ, були порушення правил здійснення передвиборчої агітації. Проте Одеська область є однією з лідерок по кількості зафіксованих випадків зловживання адміністративними ресурсами.  Найбільша кількість випадків зловживання адміністративними ресурсами в області пов’язана із Одеським міським головою та кандидатом на цю ж посаду від міської організації партії «Довіряй ділам» Геннадієм Трухановим, а також кандидатами в депутати від цієї ж організації партії. Також спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки зловживань на користь кандидатів від Української морської партії Сергія Ківалова, а також місцевої організації партії «Слуга народу».
ВІДЕО

ЗВІТ

ФОТО

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Рух автомобільного транспорту на 229 кілометрі автомобільної дороги М-15 Одеса-Рені (на м. Бухарест) буде перекрито з 8:00 12 травня до 17:00 15 травня. Про це повідомила Служба автомобільних доріг України в Одеській області.  Перекриття руху відбудеться у зв’язку з виконанням виробничим підрозділом Одеської залізниці «Ренійської дистанції колії» капітального ремонту на залізничному переїзді, який … читати далi

Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради зупинило будівництво кафе за адресою: пляж Аркадія, 3-Б.  Про це повідомив, начальник управління Олександр Авдєєв.  За його словами, кафе загальною площею в 1 тис. 332,6 квадратних метрів на праві приватної власності належить трьом приватним особам, які здали його в оренду підприємцю. "Той без жодних дозвільних … читати далi

Мешканці українських мільйонників оцінили свої міста на трійку, але Львів виділився найбільшою середньою оцінкою. Дніпрян турбує забрудненість міста та страх пізно повертатися додому, а одеситів — ситуація з дорогами — ці міста отримали найнижчі оцінки за критеріями чистоти, безпеки та транспорту. Сервіс OLX Нерухомість поділився результатами опитування понад 15 тисяч … читати далi

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що адаптивний карантин в Україні дає свої результати. Наразі він запроваджений до 30 червня. Про це очільник Кабінету міністрів розповів в інтерв'ю РБК-Україна. "Ми, очевидно, будемо продовжувати його до серпня. Якщо нам вдасться до Дня незалежності провакцинувати більшість людей, звичайно, ми будемо шукати варіанти його пом'якшення", … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР