Заміни в складі ТВК Одещини: 259 ротацій від 50 партій

07 вересня 2020 р. 17:39

ОПОРА вибори

Станом на 7 вересня 2020 року в складі територіальних виборчих комісій, які здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів в Одеській області, відбулося 259 замін.

Як свідчить аналіз ОПОРИ, найчастіше своїх представників у ТВК змінювали партії «Опозиційна платформа – За життя» і «Голос».

Постановою №172 від 10 серпня Центральна виборча комісія сформувала в Одеській області 27 територіальних виборчих комісій., Як інформувала ОПОРА, перші зміни до складу ТВК в області ЦВК внесла 14 серпня своєю постановою №179. Після цього, станом на 7 вересня, склад ТВК в Одеській області змінювався ще 7 разів: відповідно до постанов ЦВК №183 від 18 серпня 2020 року, №191 від 20 серпня 2020 року, №198 від 21 серпня 2020 року, №202 від 25 серпня 2020 року, №207 від 28 серпня 2020 року, №216 від 1 вересня 2020 року та №230 від 4 вересня 2020 року.

Загалом, з початку створення ТВК і дотепер, у комісіях області відбулося 259 замін від 50 партій. Підставою для усіх замін (за винятком однієї) стало внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Найчастіше міняли своїх представників п’ять партій: «Опозиційна платформа – За життя» (44 заміни), «Голос» (36 замін)», «Слуга народу» (21 заміна), «За майбутнє» (16 замін) і «Європейська солідарність» (15 замін).

Крім того, відповідно до постанови №207, у Подільській міській ТВК відбулася заміна у зв’язку з особистою заявою представниці ВО «Батьківщина»: її членство в комісії не припинили, однак звільнили від виконання обов’язків голови комісії, призначивши замість неї іншу членкиню ТВК від цієї ж партії.

Згідно з аналізом ОПОРИ, партії, які найчастіше міняли своїх представників, зазвичай робили це «пакетом», тому в одних постановах одна політична сила може мати відразу чимало замін, тоді як в інших – жодної або поодинокі. Так, політична партія «Голос» найбільше замін зробила у два дні – 20 серпня (у постанові №191 – 21 заміна від цієї партії) та 25 серпня (у постанові №202 – 10 замін). «Європейська солідарність» найбільше замін зробила також 25 серпня – вісім ротацій.  Згідно з постановою від 18 серпня 16 представників партії «Опозиційна платформа – За життя»  увійшли до складу ТВК замість своїх колег. Другу масштабну ротацію ця партія зробила 28 серпня (постанова №207) – 23.

У коментарі ОПОРА голова Одеської обласної організації партії «Голос» Наталія Делієва, пояснила велику кількість замін наступним чином:

«Голос» - молода партія, і досвіду по роботі в ТВК на місцевих виборах не було. Ми зіткнулися з тим, що робота в ТВК вимагає великих витрат за часом і віддачі. Люди безкоштовно працювати відмовляються. У нас не олігархічна партія і ми не можемо платити зарплати. На громадських засадах працювати в ТВК відмовляються. Тому ми весь час у пошуках і замінах».

Згідно з поданнями, в ТВК Одещини відбулося дев’ять замін голів комісій: Одеської обласної (суб’єкт подання – «Слуга народу»), Одеської міської («Солідарність жінок України»), Березівської міської та Кодимської міської («Європейська солідарність»), Березівської районної, Болградської міської і Татарбунарської міської (партія «Голос»), Чорноморської міської («Слуга народу») та Южненської міської (Селянська партія України»).

Крім того, 16 разів замінювали заступників голів ТВК: Березівської районної (ВО «Батьківщина»), Білгород-Дністровської районної («Голос», заміни відбулися двічі), Болградської районної («Голос»),  Білгород-Дністровської міської («Партія твого міста»), Одеської міської («Слуга народу»), Подільської районної («Партія чернівчан»), Подільської міської («Слуга народу»), Чорноморської міської («Європейська солідарність»), Ізмаїльської районної (Партія промисловців і підприємців України), Арцизької міської («Конгрес українських націоналістів», заміни відбулися двічі), Вилківської міської («Опозиційна платформа – За життя», заміни відбулися двічі), Ізмаїльської міської («Солідарність жінок України»), Ананьївської міської («Конгрес українських націоналістів»).

Також 10 разів міняли секретарів ТВК: Березівської районної (Українська морська партія Сергія Ківалова, ротації відбулися двічі), Татарбунарської міської (ВО «Батьківщина»), Подільської міської («Голос»), Одеської обласної («Опозиційна платформа – За життя»), Одеської районної («Слуга народу»), Болградської міської («Солідарність жінок України»), Кодимської міської («Конгрес українських націоналістів»), Подільської районної («Слуга народу»), Ізмаїльської районної («За майбутнє»).

«Процес добору місцевими організаціями політичних партій кандидатур до складу територіальних виборчих комісій залишає відкритим запитання щодо якості заповнення місць в ТВК, які були отримані ними. Велика кількість замін може свідчити про відсутність в політичних партіях розгалуженої мережі потенційних членів комісій різного рівня. Викликом підготовки до цього виборчого процесу стала також і відсутність державного фінансування для оплати праці членів ТВК в першій місяць роботи комісій», - пояснила Анастасія Матвієнко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області.    

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 208 Виборчого кодексу України, однією з причин дострокового припинення повноважень члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Крім того, як зазначено у цій статті, повноваження членів ТВК припиняються достроково і з інших причин: у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії; припиненням його громадянства України; вибуттям на період до дня виборів за межі відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що унеможливлює виконання обов’язків члена комісії; реєстрацією його кандидатом у депутати місцевої ради, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; реєстрацією його довіреною особою кандидата в депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови; відмовою від складення присяги члена комісії; порушенням присяги члена виборчої комісії, що виявилося як систематичне невиконання покладених на нього обов’язків, засвідчене не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої він входить; систематичним невиконанням покладених на нього обов’язків або одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування; набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення; набуттям ним членства в іншій виборчій комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів; визнанням його судом недієздатним або безвісно відсутнім; виявленням обставин, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії; його смертю або оголошення його померлим.

Нагадаємо, Центральна виборча комісія розподілила субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на підготовку і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року та на виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців списків виборців та іменних запрошень. 

В Одеській області сформували 25 селищних і 47 сільських виборчих комісій. Найбільше керівних посад у ТВК отримали партії «Опозиційна платформа – За життя», ВО «Батьківщина», «За майбутнє», «Слуга народу» та «Європейська солідарність».

Нагадаємо також, що Центральна виборча комісія 2 вересня прийняла постанову «Про звернення до Головного управління Національної поліції в Одеській області» через діяльність Одеської районної територіальної виборчої комісії.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Департамент соціальної та сімейної політики облдержадміністрації пропонує внутрішньо переміщеним особам з комунальної установи «Обласний центр соціально-психологічної допомоги» для тимчасового проживання дві двоповерхові будівлі, за 10 кілометрів від Подільська Одеської області в селі Борщі.  Про це стало відомо під час наради в обласній адміністрації за участю урядового уповноваженого з прав осіб з … читати далi

Менше половини громадян (43,4%) читали конституцію України або окремі її положення, а змін до основного закону вимагають 65% опитаних. Такі результати соціологічного дослідження «Всеукраїнський омнібус», проведеного дослідницькою компанією «Active Group» у травні 2021 року. Відповідаючи на запитання «Чи читали ви Конституцію України?», 9,6% українців зазначили, що уважно її читали та … читати далi

Еспертки проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом з пресцентром Paritet запустили чергову хвиля гендерного моніторингу медіа 24 областей України.   Упродовж тижня (7-13 червня 2021 року) експертки аналізували п'ять друкованих видань (газет «Вечерняя Одесса», «Одесская жизнь», «Одеські вісті», «Прес Кур’єр», «Чорноморські новини») та п'ять новинних сайтів («Думская», ІзбірКом, «Одесса-Медиа», «УСИ», «048.ua-сайт Одессы»). Серед десяти … читати далi

Попри те, що 31% учасник зовнішнього незалежного тестування цьогоріч не склали тест з математики, більшість абітурієнтів та студентів планують працювати у сфері роздрібної торгівлі, продажів та закупок та очікують зарплату на рівні 5-10 тисяч гривень.  Такі висновки зробили аналітику сервісу OLX Робота. За даними опитування аналітиків, найменше українська молодь планує свою кар’єру … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР