25 вересня 2017 р. 19:26

На освіту громадам не вистачає 13 мільярдів, а на медицину – 7 мільярдів гривень, - експерт

На освіту громадам не вистачає 13 мільярдів, а на медицину – 7 мільярдів гривень, - експерт

Експерт вказує, що освітній субвенції не закладено жодного відсотку росту, в той час коли обіцяно зростання заробітної плати педпрацівникам на 25%

Кабмін вніс на розгляд Парламенту проект державного бюджету на наступний рік та відповідні зміни до Бюджетного кодексу України.

Як вважає аналітик з питань бюджету Асоціації міст України Ігор Онищук, старі проблеми в поданому проекті так і залишились – передбачених у бюджеті коштів недостатньо для виконання місцевими органами влади делегованих урядом повноважень.

"Намагання перекласти проблеми виконання державного бюджету на місцеве самоврядування зростають величезними темпами. Фінансові нормативи бюджетної забезпеченості по галузям освіти та охорони здоров’я, розраховані Мінфіном, не відповідають реальним потребам споживачів послуг. Обсяги освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету не забезпечують мінімальну потребу в коштах на галузі освіти та охорони здоров’я, навіть на захищені статті видатків", - вказує експерт.

Наприклад експерт вказує, що освітній субвенції не закладено жодного відсотку росту, в той час коли обіцяно зростання заробітної плати педпрацівникам на 25%. Через це, на його думку, матиме місце вимивання власних коштів місцевих бюджетів.

"По медичній субвенції ріст закладено лише на рівні 8%, при тому що вже зараз ця галузь недофінансовується на 30%. При цьому, очікується значне зростання цін на енергоносії (згідно з очікуваннями Мінекономрозвитку на 20%), що стане додатковим навантаженням на місцеві бюджети. У зв’язку із підвищенням заробітної плати органи місцевого самоврядування витрачають значні кошти на галузі освіти й охорони здоров’я за рахунок власних джерел доходів, відволікаючи фінансовий ресурс, який міг би бути спрямований на розвиток власної інфраструктури", - відмічає він.

Обсяг недофінансування за освітньою субвенцією – 13,3 млрд грн, за медичною – 7 млрд грн.

"Найбільше занепокоєння викликає по-перше, знищення мотиваційного механізму нарощувати власні доходи місцевих бюджетів, оскільки тепер фактично не 50%, а всі 80% суми перевищення доходів вилучатимуться до державного бюджету.

По-друге, Кабмін ініціює черговий етап перерозподілу повноважень.

Відтепер уряд пропонує фінансування пільг населенню за житлово-комунальні послуги, а також погашення заборгованості по таких послугах, що утворилася за минулі роки, здійснювати за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Не забезпечено належним ресурсом в наступному році перші вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів новостворених громад.

Компенсаційний ресурс за пільги зі сплати земельного податку суб'єктам космічної діяльності та літакобудування надані державою просто мізерні.

Додаткова дотація на утримання закладів освіти та охорони здоров'я (16,5 млрд грн) передана лише на рівень обласних бюджетів, що дискредитує сам принцип переходу на прямі міжбюджетні відносини громад і ставить в залежність від вищого рівня.

Також це може спричинити ріст корупційних ризиків, оскільки порядок подальшого перерозподілу область визначає самостійно без будь-яких погоджень.

Фінансування пільг на проїзд держава повністю переклала на місцеві бюджети. Нагадаю, що останнім часом катастрофічно зростає заборгованість перед перевізниками та надавачами послуг. Так, Укрзалізниця заявила про скасування окремих зупинок, а Укртелеком направив численні звернення в судові інстанції та пригрозив припинення надання послуг", - вказує експерт.

При збереженні таких намірів, розбудовувати власну інфраструктуру місцевій владі не буде з чого, оскільки кошти будуть йти виключно на делеговані повноваження та забезпечення поточних потреб. Як наслідок, сфери благоустрою, ЖКГ, дорожня інфраструктура тощо залишаться без фінансування.

Видання ІзбірКом входить в число партнерів проекту VoxConnector. Матеріали отримані редакцією на правах ексклюзивності.

Підготовка цього матеріалу стала можливою завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз. Зміст матеріалів є винятково відповідальністю видання ІзбірКом та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.

 

Поділитися