31 серпня 2021 р. 10:30

Розстріляних на Овідіопольській дорозі закопували в сміття

Розстріляних на Овідіопольській дорозі закопували в сміття

Міжвідомча робоча група з питань увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, похованих в районі 6-го км Овідіопольської дороги поблизу Одеси, представила перші результати своєї роботи.

Як зазначила археолог та член-консультант робочої групи Тетяна Самойлова, площа дослідної ділянки - 5 га. На сьогодні обстежено трохи менше половини. Розкопки і пошук розстрільних ям триватиме і в вересні, поки дозволяє погода. 

«Сьогодні ми встановлюємо сам факт наявності тут останків. Скільки їх, ми не знаємо, тому що яму не розкриваємо, а просто маркуємо місце поховання і консервуємо останки до проведення наступного етапу досліджень. Ці роботи важливі не тільки для Одеси, а й всієї країни в цілому. Жахає те, що тут знаходилася територія міського сміттєзвалища. Це верх цинізму, який тоді відбувався: ями рили в сміттєвому шарі і трупи засипали цим же сміттям. Тобто люди після смерті опинилися похованими на сміттєзвалищі», - підкреслила Тетяна Самойлова.

Під час робіт вивезено понад 400 завантажених сміттям і землею самоскидів «КамАЗ».

Зазначимо, раніше археологи повідомляли про знахідку 29 могильників - окремих ям, де були поховані розстріляні одесити - жертви комуністичного терору.

Напочатку серпня фахівці Інституту національної пам'яті, археологи, волонтери, громадські організації, що спеціалізуються на пошукових роботах на місці поховання жертв політичних репресій 1938-1941 років, знайшли на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги перші рештки загиблих.

В липні Міністерство культури та інформаційної політики України надало дозвіл на проведення польових досліджень на місці поховання жертв політичних репресій 1938-1941 років.

Раніше одеський історик знайшов документи щодо масових розстрілів на Овідіопольській дорозі.

Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій рекомендувала Одеській міській раді утриматись від надання дозволів на проведення земляних та будівельних робіт на ділянці, де можуть бути масові поховання жертв політичних репресій в районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги.

Комісія порекомендувала продовжити пошуки поховань на цій території та відшукати матеріали досліджень, які проводилися у 2008 році.

Справа в тому, що в муніципалітеті розглядають можливість перенесення гаражів, розташованих біля місця масових розстрілів, що проводили на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги у 30-х роках минулого сторіччя. Наразі там проводяться дослідження силами краєзнавців та істориків. 

Раніше Інститут національної пам'яті звернувся до міської ради з проханням провести тут дослідження. 

Поділитися