Конституційний Суд розгляне справу пропорційної системи на виборах до Верховної Ради України

11 травня 2021 р. 18:22

вибори суд

Конституційний Суд України на засіданні 20 травня запланував розпочати розгляд конституційного подання 45 народних депутатів щодо конституційності низки положень Виборчого кодексу України, зокрема і в частині проведення виборів народних депутатів виключно за пропорційною системою.

Про це УНН повідомляє з посиланням на порядок денний КСУ та інформацію представниці Верховної Ради у суді, нардепа Ольги Совгирі.

Початок розгляду справи за конституційним поданням 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції України статей 133-191, підпункту 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Виборчого кодексу України у формі усного провадження заплановано у четвер, 20 травня, о 10 годині на пленарному засіданні Великої палати КСУ.

Народні депутати - автори подання вважають, що вилучення із законодавства можливості проведення виборів за мажоритарною системою обмежує конституційні виборчі права громадян.

Також в поданні оскаржено пункт прикінцевих і перехідних положень Кодексу, відповідно до яких втрачав чинність Закон України "Про вибори народних депутатів України".

Раніше представниця парламенту у КСУ вказувала з приводу цього подання, що його було подано до КСУ 12 лютого і провадження за ним було відкрито "в стислі та нетипові для Суду строки". З її слів, зазвичай питання про відкриття провадження може вирішуватись до одного місяця (як це передбачено законом), часто цей строк продовжується самим судом.

Також вона зауважувала, що "Конституційний Суд раніше вже неодноразово зазначав, що питання вибору виборчої системи народних депутатів є питанням політичної доцільності, а проведення виборів виключно за пропорційною виборчою системою не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина". Серед іншого, ця позиція була підтримана і у висновку КСУ від 16.12.2019 № 8-в/2019.

Совгиря зазначала також, що позиція щодо політичного характеру питання організації виборчих систем підтримується і Європейським судом з прав людини (зокрема в справі "Мельниченко проти України").

"Таким чином, у разі, якщо КСУ матиме намір відступити від своїх попередніх правових позицій, це, очевидно, вимагатиме особливого обґрунтування такого рішення", - наголошувала вона.

19 грудня 2019 року Верховна Рада України ухвалила новий Виборчий кодекс за результатами його повторного розгляду. 

Представники ОПОРИ, аналізуючи ухвалений документ, вказували, що у ньому модифікація пропорційної виборчої системи зберегла свої недоліки, окрім питання відкритості партійних списків. Кількість депутатських мандатів у кожному з регіонів залежить від активності виборців. Чим більша явка, тим більше представництво виборчого округу в парламенті. Такий підхід не відповідає практиці більшості демократичних країн із досвідом застосування пропорційної виборчої системи із відкритими списками, зазначали експерти.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Міністерство інфраструктури України планує у 2022 році передати в концесію три об'єкти, що належать державному підприємству "Морський торговельний порт «Чорноморськ»" у Одеській області. Про це заявив заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков під час офіційного візиту на державне підприємство "МТП «Чорноморськ»" для представлення нового керівника держстивідора. Перший об’єкт – це … читати далi

Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови опрацював у 2021 році 3 тисячі 574 звернення громадян щодо порушення законодавства про державну мову. Як зазначили у пресслужбі секретаріату, найбільше звернень надійшло: з міста Києва - 557, Харківської області - 339, Одеської області - 157, Дніпропетровської області -135, Запорізької області - 94, Донецької … читати далi

Виконуючий обов'язки міністра навколишнього середовища та природніх ресурсів Руслан Стрелець затвердив проєкт організації території Національного парку "Тузлівські лимани". Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив колишній директор Нацпарку Іван Русєв. Відповідно до затвердженого проєкту, 37,34% території Нацпарку є заповідною зоною, 16,37% – зоною регульованої рекреації, 0,02% – зоною стаціонарної … читати далi

Верховна Рада України 281 голосами підтримала у другому читанні законопроєкт №5490, який дає право суддям Вищого антикорупційного суду притягувати учасників судового процесу до адміністративної відповідальності за неповагу до суду. Законопроєкт, підготовлений Міністерством юстиції, надає суддям вищих спеціалізованих судів (у тому числі ВАКС) відповідні повноваження на розгляд таких справ у порядку, … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР