ІзбірКом визнали найбільш гендерночутливим виданням Одещини в червні

24 червня 2021 р. 20:24

ЗМІ медіа

Еспертки проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом з пресцентром Paritet запустили чергову хвиля гендерного моніторингу медіа 24 областей України. 

 Упродовж тижня (7-13 червня 2021 року) експертки аналізували п'ять друкованих видань (газет «Вечерняя Одесса», «Одесская жизнь», «Одеські вісті», «Прес Кур’єр», «Чорноморські новини») та п'ять новинних сайтів («Думская», ІзбірКом, «Одесса-Медиа», «УСИ», «048.ua-сайт Одессы»).

Серед десяти – три україномовних видання: сайт ІзбірКом, газети «Одеські вісті», «Чорноморські новини». Ще одна газета - «Прес Кур’єр» - друкує матеріали українською та російською мовами. За моніторинговий період проаналізовано 984 публікації: 187 газетних матеріалів (статті, новини, дайджести, інтерв’ю) та 797 інтернет-новини. 

25,6% всіх інтернет-матеріалів і 24% газетних були неперсоналізовані, тобто не мали ані героїв/героїнь, ані експертів/експерток. Переважно це були роз’яснення прийнятих законів та постанов з посиланням на відповідні структури, але не на конкретних осіб, повідомлення офіційних або оперативних структур, перероблені на новини. Хоча в останніх частіше (в порівнянні з попередніми моніторингами) почали з’являтися посилання на відповідальних осіб, які коментували оперативні новини. Всі інтернет-видання продовжили щоденно давати статистичні добові зведення про ситуацію з COVID-19 або інформації про перебіг вакцинації. Зазвичай такі повідомлення йшли неперсоналізованими. 

Найменша кількість не персоналізованих матеріалів була в газетах «Вечерняя Одесса» та «Одеські вісті» (по 16%) , а також на сайті ІзбірКом (19%). 

Під час червневого моніторингу найбільший відсоток експерток в політичних новинах був на сайтах ІзбірКом» (30%) та «048-сайт Одессы» (27%), а героїнь – на сайтах «УСИ» (26%) та ІзбірКом (24%). У новинах, що висвітлювали економічні теми, жінки частіше виступали експертками на сайті «Думская» (25%). Найбільший відсоток героїнь на цю ж тему був в новинах ІзбірКома (57%). 
На газетних шпальтах жінки частіше виступали експертками в матеріалах на культурно-релігійні теми - 67% випадків в публікаціях газет «Одеські вісті» та 43% - в газеті «Чорноморські новини». На теми освіти – 67% - в газеті «Одесская жизнь» та 60% випадків  - в газеті «Вечерняя Одесса».

Збережено гендерний баланс експерток/експертів (по 50%) в публікаціях, де йшлося про соцполітику/соцзахист – «Вечерняя Одесса» та «Одеські вісті», про культуру/релігію – газета «Прес-кур’єр» та екологію – «Чорноморські новини».   

За кількістю згадок героїнь в газетних матеріалах гендерно збалансованими (або такими, що наближались до балансу) були статті на теми екології та довкілля в газетах «Чорноморські новини» (50%) та «Вечерняя Одесса» (40%). Ці ж самі газети більше згадували про жінок в публікаціях на теми освіти та науки: 67% - «Чорноморські новини», 43% - «Вечерняя Одесса».      

Під час червневого моніторингу було дотримано гендерного балансу (по 50%) експерток/експертів в інтернет-новинах на теми освіти та науки на сайті «Одесса-Медиа». Великий відсоток жінок, які висловлювали думки та коментували новини на теми медицини та охорони здоров’я на сайті «048-сайт Одессы» (60%) та культури – на сайті «Думская» (43%).  

В онлайн-виданнях як героїні жінки здебільшого з’являлись в новинах на теми культури. 50% - на сайті «048» та 42% - на «УСИ-онлайн».  

Червневий моніторинг продемонстрував, що одеські журналісти почали більш розкуто почуватися з фемінітивами. І, якщо в газетах відсоток вживання назв професій, посад, занять в жіночому роді був більш-менш стабільний (54%- лютий, 54% - квітень, 58% - червень), то в Інтернет-виданнях спостерігалось поступове збільшення вживання фемінітивів (54%- лютий, 64%- квітень, 74% - червень). 

Найбільші послідовними у використовуванні фемінітивів протягом трьох хвиль гендерного моніторингу-2021 р. були сайти ІзбірКом та газети «Чорноморські новини» і «Одеські вісті». В публікаціях цих видань «прописалися» «лідерка», «директорка», «начальниця», «керівниця», підприємиця», «депутатка», «аналітикиня», «фахівчиня», «правниця», «доповідачка». 

Індекс гендерної чутлівості, за результатами моніторингу, складається з кількості експерток, героїнь та фемінітивів в публікаціях. Під час червневого моніторингу Інтернет-видання майже «дихали» в спину один одному: ІзбірКом - 46%, «Одеса-Медіа» та «УСІ» - по 42%, «Думська» - «40%,« 048 - сайт Одеси »- 39%.

Нагадаємо, у квітні 2021 року розпочалася чергова хвиля гендерного моніторингу медіа 24 областей України.

Експерти в березні констатували збільшення на 10% кількості політичних новин за участю жінок-експерток у матеріалах одеських медіа

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Господарський суд Одеської області планує 30 серпня почати підготовче засідання за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Одеса-рекрейшн" до Одеської міської ради щодо визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності загального користування рекреаційного призначення - парку Преображенського". Згідно матеріалів справи … читати далi

Київський районний суд міста Одеси ухвалив вирок відносно 66-річного чоловіка, якого обвинувачують у колабораційній діяльності – публічних закликах до підтримки рішень і дій держави-агресора. Як повідомляють в пресслужбі суду, чоловік з метою сприяння рф та її представникам в ослабленні національних інтересів України створював в суспільстві думки про виправданість та легітимність … читати далi

Проєкт - інсталяція "Дитинство. 2022" з'явиться перед будівлею Одеської обласної військової адміністрації.  Як повідомили у пресслужбі ОВА, за офіційними даними від початку бойових дій в Україні загинула 361 дитина, ще більше отримали поранення різного ступеню тяжкості.  "Новонароджені, ще не народжені, "діти Сонця”, малюки, які мріяли вирости та розфарбувати світ фарбами … читати далi

Негода, що останніми днями вирує територією Одеської області регулярно залишає без електропостачання населені пункти.  Наразі, станом на восьму ранку 19 серпня, за даними ДТЕК Одеські електромережі, без електроенергії залишалися шість населених пунктів в області. За ніч спеціалісти відновили електропостачання в шести населених пунктах області, відремонтували чотири повітряні лінії та 49 … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР