Одеські ОДА та облрада впровадили обмеження допуску медіа

26 січня 2021 р. 18:42

ЗМІ ОДА медіа

Доступ медіа до головного корпусу Одеської обласної ради на пр. Шевченка, 4 обмежили входом лише в супроводі пресслужби.

Як виявилося, документ з такими вимогами підписали ще 15 грудня минулого року голова Одеської обласної ради Григорій Діденко та голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький.

Зокрема, сьогодні журналіст ІзбірКому зміг відвідати засідання колегії Одеської обласної адміністрації лише після телефонного дзвінка та виходу представника пресслужби.

Зазначені правила зокрема визначають, що безперешкодно до будівлі ОДА пускатимуть:

  • президента, 
  • прем'єр-міністра,
  • спікера.  

З ними зможе пройти їхній супровід.

Також вільний доступ в:

  • Голови Одеської обладміністрації,
  • Голови Одеської обласної ради,
  • Їхніх заступників. 

А от працівники Офісу президента, апарату ВРУ та Кабміну, народні депутати та їхні помічники, голови ОТГ, депутати місцевих рад, а також голови адміністрацій мають показати посвідчення. 

Втім, якийсь супровід необхідний лише журналістам. Зазначимо, що під час брифінгу після колегії голова ОДА не прокоментував таке обмеження, але пообіцяв посприяти виправленню ситуації.

Нагадаємо, що стаття 25 закону України про інформацію визначає, що журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

«Положення правил ... на мою думку, суперечать гарантіям журналістської діяльності, передбаченим в статті 25 ЗУ "Про інформацію". Оскільки правила вводять додаткові умови потрапляння журналіста до приміщення Одеської обласної ради порівняно з законом. Правила ставлять в залежність вхід журналіста від наявності вільного часу представника пресслужби, знаходження його на робочому місці чи просто навіть його бажання. Натомість профільний закон говорить не просто про право журналіста входити в приміщення суб'єктів владних повноважень, а саме про право БЕЗПЕРЕШКОДНО входити. Таким чином, правила звужують гарантоване законом право. Треба мати на увазі, що відповідно до національного законодавства підзаконний нормативно-правовий акт (яким є правила) не може суперечити закону. У випадку, коли він таки суперечить, то має застосовуватись норма закону, а не норма підзаконного нормативного акту», - правова радниця "Громадського центру правосуддя", адвокатка Юлія Лісова.

«Стаття 25 ЗУ "Про інформацію" гарантує право журналісту безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

Аналізуючи правила пропускного режиму в адміністративний будинок № 1, необхідно зазначити, що вони прийняті всупереч ст. 25, адже прямо перешкоджають законній журналістській діяльності, а саме внесенню (ввезенню) на території установи аудіо -, відео -, радіо -, фотоапаратури, інших технічних засобів без відповідного дозволу.

Виникає питання, хто повинен надавати зазначений дозвіл і хто наділив суб’єкта такими повноваженнями? Адже жодним законом не передбачено таких дій, при цьому відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб`єктами владних повноважень, владними суб`єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень. 

Враховуючи, що вищу силу має Закон, а в нашому випадку ЗУ "Про інформацію" та ст. 25, яка регламентує право на безперешкодне відвідування приміщення суб’єктів владних повноважень, тим самим заборона журналісту перебувати у приміщенні та проводити зйомку на підставі Правил пропускного режиму в адміністративний будинок № 1 буде незаконною та такою, що обмежує права журналістів та громадян, які мають безперешкодне право звертатися до органів влади»,  - наполягає Член правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник «Human Right Clinic» Віталій Матвєєв.

Нагадаємо, раніше Головний редактор колись комунальної газети «Чорноморський маяк» Богдан Панас поскаржився в Національну спілку журналістів України на тиск з боку міської ради та міського голови Василя Гуляєва

Нагадаємо також, що  експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні протягом 2020 року станом на 28 грудня 229 випадків порушень свободи слова, 171 з яких стосувався фізичної агресії проти журналістів.

У вересні того ж року в Україні вони фіксували 15 порушень свободи слова. В червні порушення свободи слова в Одесі експерти зафіксували двічі.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

В столичному аеропорту "Бориспіль" заступник Міністра оборони України Олександр Носов і аташе з питань армії та оборони Посольства США в Україні полковник Бріттані Стюарт зустріли літак з третьою партією додаткової безпекової допомоги від США. Про це повідомила пресслужба Міністерства оборони України.  "Сьогодні ми отримали черговий борт допомоги від США за результатами … читати далi

За 22 жовтня мобільні групи провели майже 130 рейдів та перевірено понад 560 об’єктів на території Одеської області. Така інформація оприлюднена на веборталі Головного управління Національної поліції в Одеській області.  У складі груп, окрім поліціянтів, працювали представники Держспоживслужби, Укртрансбезпеки, муніципальної охорони та санітарні лікарі. Особливу увагу вони приділили дотриманню правил пасажирських … читати далi

Левова частка загальної суми, еквівалентної 3,3 мільйона гривень, вилучена співробітниками митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса». Дані опубліковані пресслужбою Одеської митниці.  Один із останніх таких випадків стався з громадянином США. Він прибув до Одеси зі Стамбулу. При проходженні митного контролю було з'ясовано, що американець не задекларував 3 300 доларів США. Саме на стільки загальна сума … читати далi

Обов’язкова вакцинація як загальнодержавна вимога може стати бар’єром для 41% працюючих українців. Про це свідчить жовтневе опитування на OLX Робота. При цьому третина людей не готова робити щеплення від коронавірусу. Роботодавці ж продовжують шукати кадри та готові підвищувати їм зарплати. Найбільший попит — на продавців, порівняно з початком року їм стали … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР