Одеські ОДА та облрада впровадили обмеження допуску медіа

26 січня 2021 р. 18:42

ЗМІ ОДА медіа

Доступ медіа до головного корпусу Одеської обласної ради на пр. Шевченка, 4 обмежили входом лише в супроводі пресслужби.

Як виявилося, документ з такими вимогами підписали ще 15 грудня минулого року голова Одеської обласної ради Григорій Діденко та голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький.

Зокрема, сьогодні журналіст ІзбірКому зміг відвідати засідання колегії Одеської обласної адміністрації лише після телефонного дзвінка та виходу представника пресслужби.

Зазначені правила зокрема визначають, що безперешкодно до будівлі ОДА пускатимуть:

  • президента, 
  • прем'єр-міністра,
  • спікера.  

З ними зможе пройти їхній супровід.

Також вільний доступ в:

  • Голови Одеської обладміністрації,
  • Голови Одеської обласної ради,
  • Їхніх заступників. 

А от працівники Офісу президента, апарату ВРУ та Кабміну, народні депутати та їхні помічники, голови ОТГ, депутати місцевих рад, а також голови адміністрацій мають показати посвідчення. 

Втім, якийсь супровід необхідний лише журналістам. Зазначимо, що під час брифінгу після колегії голова ОДА не прокоментував таке обмеження, але пообіцяв посприяти виправленню ситуації.

Нагадаємо, що стаття 25 закону України про інформацію визначає, що журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

«Положення правил ... на мою думку, суперечать гарантіям журналістської діяльності, передбаченим в статті 25 ЗУ "Про інформацію". Оскільки правила вводять додаткові умови потрапляння журналіста до приміщення Одеської обласної ради порівняно з законом. Правила ставлять в залежність вхід журналіста від наявності вільного часу представника пресслужби, знаходження його на робочому місці чи просто навіть його бажання. Натомість профільний закон говорить не просто про право журналіста входити в приміщення суб'єктів владних повноважень, а саме про право БЕЗПЕРЕШКОДНО входити. Таким чином, правила звужують гарантоване законом право. Треба мати на увазі, що відповідно до національного законодавства підзаконний нормативно-правовий акт (яким є правила) не може суперечити закону. У випадку, коли він таки суперечить, то має застосовуватись норма закону, а не норма підзаконного нормативного акту», - правова радниця "Громадського центру правосуддя", адвокатка Юлія Лісова.

«Стаття 25 ЗУ "Про інформацію" гарантує право журналісту безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.

Аналізуючи правила пропускного режиму в адміністративний будинок № 1, необхідно зазначити, що вони прийняті всупереч ст. 25, адже прямо перешкоджають законній журналістській діяльності, а саме внесенню (ввезенню) на території установи аудіо -, відео -, радіо -, фотоапаратури, інших технічних засобів без відповідного дозволу.

Виникає питання, хто повинен надавати зазначений дозвіл і хто наділив суб’єкта такими повноваженнями? Адже жодним законом не передбачено таких дій, при цьому відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб`єктами владних повноважень, владними суб`єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень. 

Враховуючи, що вищу силу має Закон, а в нашому випадку ЗУ "Про інформацію" та ст. 25, яка регламентує право на безперешкодне відвідування приміщення суб’єктів владних повноважень, тим самим заборона журналісту перебувати у приміщенні та проводити зйомку на підставі Правил пропускного режиму в адміністративний будинок № 1 буде незаконною та такою, що обмежує права журналістів та громадян, які мають безперешкодне право звертатися до органів влади»,  - наполягає Член правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник «Human Right Clinic» Віталій Матвєєв.

Нагадаємо, раніше Головний редактор колись комунальної газети «Чорноморський маяк» Богдан Панас поскаржився в Національну спілку журналістів України на тиск з боку міської ради та міського голови Василя Гуляєва

Нагадаємо також, що  експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні протягом 2020 року станом на 28 грудня 229 випадків порушень свободи слова, 171 з яких стосувався фізичної агресії проти журналістів.

У вересні того ж року в Україні вони фіксували 15 порушень свободи слова. В червні порушення свободи слова в Одесі експерти зафіксували двічі.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій наразі перевіряють чи не засипало грунтом людей на березі моря біля бази відпочинку "Перлина" в селі Лебедівка Білгород-Дністровського району Одеської області. Про це повідомили у пресслужбі ДСНС в Одеській області.  За попередньою інформацією під ґрунтом можливо знаходяться люди. До пошукових робіт на даний час … читати далi

Шостий флот ВМС США офіційно оголосив про участь у Sea Breeze-2021. В українсько-американських навчаннях у чорноморському регіоні візьме участь рекордна кількість країн. Про це повідомило посольство США в Україні у Твітер, повідомляє "Слово і діло". У посольстві США відзначили, що Sea Breeze-2021 мають найбільшу в історії навчань кількість країн-учасниць - … читати далi

Вибори ректора Державного університету «Одеська політехніка» відбудуться на підставі наказу Міністерства освіти та науки України від 15 квітня "Про оголошення конкурсу на заміщення посади ректора Державного університету «Одеська політехніка»". Як повідомили в пресслужбі вишу, вибори відбудуться 23 червня з єдиним кандидатом - Геннадієм Оборським. Брати участь у виборах мають право: кожен науковий, … читати далi

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру створили на публічній кадастровій карті інформаційний шар «Природно-заповідний фонд», що містить інформацію про 7 тисяч 108 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею понад 4,28 мільйонів гектарів. Про це повідомили у пресслужбі Держгеокадастру.  Шар створено з метою збереження та охорони об’єктів природно-заповідного фонду, відкриття … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР