Рейтинг шкіл Одеси: у спальних районах діти навчаються краще

Одеса за якістю шкільної освіти посідає 16 місце серед 22 обласних центрів України, а серед міст із населенням понад півмільйона — п'яте з шести.

Це спонукало аналітиків Інституту розвитку міст до аналізу причин відставання, а батьків — до пошуку школи, яка б давала достатні знання.

Після дослідження, вони уклали рейтинг шкіл міста за районами на підставі даних порталу Osvita.ua про середній бал ЗНО у 2020 році.

Cередній бал ЗНО в Одесі у 2020 році склав 128,5. Але якщо виключити вечірні школи, більшість вузькоспеціалізованих коледжів та ліцеїв, бал зросте до 134. 

Виходячи з цього, сформували п'ять розрядів за успішністю: 

  • Школи, що мають середній бал понад 150 визначили як «хороші». Таких у місті 25, але вони присутні не у кожному районі;
  • Заклади з балом 135-149, тобто вище середнього по місту — це «звичайні школи». Загалом їх 30. «Звичайними» назвали їх з огляду на рівень шкіл Києва, Харкова, Львова та інших провідних освітніх центрів;
  • «Такі собі школи» мають середній бал від 120-ти до 134-х. Саме їх в Одесі найбільше — 36;
  • «Проблемними»  назвали школи з середнім балом від 105 до 119. Це лише на 10-20% менше за середню успішність по місту, але у частині районів такі заклади або відсутні, або ж посідають останні місця. Тобто виділяються на загальному фоні. На щастя, «проблемних» шкіл в Одесі лише 15.
  • «Незадовільні» (до 104 балів) характеризуються значним відсотком дітей, які не склали ЗНО взагалі. У таких школах можна припустити проблеми з дисципліною серед дітей, недостатній рівень підготовки та/або низьку мотивацію педагогів. Тому навіть найстаранніші їх випускники мають менше шансів на успішне написання ЗНО. Таких — найгірших — шкіл у місті лише шість.

Найбільш благополучною є ситуація на Таїрова та Котовського. Тут абсолютно переважають «хороші» та «звичайні» школи і зовсім немає проблемних.

Цікава ситуація склалася у центрі Одеси. Хоча тут розташовується більшість з кращих закладів міста, тут же виявяється і чимала (7 з 25) кількість «проблемних шкіл».

На Молдаванці депресивне середовище і виражена сепарація призвели до дуже контрастних результатів за школами і невисокого (122) балу по району в цілому. На Слобідці, де умов для сепарації вже менше, середній бал становить 130.

«Невтішна ситуація з якістю шкільної освіти в Одесі має глибоке коріння. І справа не лише у недостатній кількості «хороших шкіл» (у топ-200 кращих шкіл України лише 7 шкіл Одеси проти 17 шкіл Львова), а й високій частці проблемних та незадовільних шкіл. Останнє свідчить про глибоке соціальне розшарування, яке усе більшою мірою перетворюється на територіальне (хоч у чомусь ми наближаємося до США).

Таким чином, ми рекомендуємо владі Одеси:
— приділити особливу увагу питанням кадрового та фінансового забезпечення невеликих шкіл у промислових та історичних районах міста; 
— утворити комісію для ретельного вивчення ситуації у найбільш проблемних школах міста, не опускаючись при цьому до покарання колективів чи далекосяжних «висновків» стосовно місцевого населення;
— при втіленні конкретних заходів і загальних концепцій соціально-економічного розвитку Одеси орієнтуватися на розвиток РІЗНИХ сфер економіки та створення РІЗНОМАНІТНИХ робочих місць, що у перспективі має підвищити освітні мотивації одеситів», - зазначають у Інституті.

Нагадаємо, у вересні інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав рейтинг областей України за результатами зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року, у якому Одеська область опинилася на 22 місті серед 24 регіонів. 

В Одесі серед шкіл кращими за результатами ЗНО стали: КЗ «Рішельєвський ліцей» - перше місце, Одеська спеціалізована школа №117 I-III ст. - друге, Одеський ліцей «Приморський» - третє, Одеська гімназія №5 - четверте та Одеський НВК «Гімназія № 2 - спеціалізована школа І ст. з поглибленим вивченням англійської мови» - п'яте. 

Водночас серед шкіл України у рейтингу «Рішельєвський ліцей» посів лише 37 місце.

Серед шкіл Одеської області першою стала Чорноморська гімназія №1. На другому місті - Загальноосвітній політехнічний ліцей ІІ-ІІІ ст. місто Ізмаїл, на третьому - Білгород - Дністровський НВК «ЗОШ ІІ ст. - ліцей», на четвертому Білгород-Дністровський районний ліцей, а на п'ятому Кілійський заклад ЗСО І-III ст. №2. 

Нагадаємо, дванадцять випускників шкіл Одещини отримали найвищу оцінку Зовнішнього незалежного оцінювання — 200 балів: по три випускники показали найкращий результат з англійської мови та хімії, по два — з математики та біології, по одному — з німецької мови та історії України.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Приморський суд Одеси під час засідання у справі Сергія Стерненка 9 липня планує допитати Віталія Посувайла та Олександра Подобєдова, яких активіст називає організаторами нападів на нього. Про це під час засідання 18 червня заявив прокурор Юрій Бачинський, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Також анонсований допит свідка Бойка. І Посувайло і Подобєдов – свідки обвинувачення. 18 … читати далi

Арцизька міська рада підтримала проєкт рішення про встановлення надбавки за вислугу років міському голові Сергію Парпуланському. Відповідне рішення депутати ухвалили на сесії 18 червня.  Йдеться про передбачену законом про місцеве самоврядування надбавку 15% за стаж в держслужбі понад п'яти років.  Зазначимо, що до цього посадовий оклад міського голови складав 12 тисяч гривень, надбавка за 7 … читати далi

Допомогу від держави в Одеській області отримають 1 тисяча 311 фермерських господарств, а взагалі регіон отримав 240 мільйонів гривень на ці цілі.  Про це 17 червня під час брифінгу повідомила директорка департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської обласної державної адміністрації Алла Стоянова, повідомляє Українська Служба Інформації. У минулому році через посуху фермерські … читати далi

Прокурори Одеської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно чоловіка, підозрюваного у злочинах проти основ національної безпеки держави та сприянні діяльності терористичної організації. Як повідомили у пресслужбі прокуратури, мешканець Одещини - колишній військовослужбовець та маючи велику кількість знайомих серед військовослужбовців ЗС України, сприяв діяльності терористичної організації «ДНР», зокрема проводив розвідувально-підривні акції на … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР