Одеські ЗМІ стали частіше користуватись фемінітивами

Упродовж тижня 11-17 червня експертками проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики» разом із пресцентром «Paritet» був проведений моніторинг гіперлокальних медіа Одеської області:  п'ять друкованих видань (газет «Арцизские вести», «Придунайские вести», «Сільські вісті», «Татарбунарський вісник», «Хлібороб») та п'ять новинних сайтів («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Измаил.City», «Лиманська Агенція Новин» (україномовна версія), та «04868.com.ua - сайт г. Черноморск»). 

За цей період експертки проаналізували 107 газетних матеріалів (статті, новини, інтерв’ю тощо) та 267 інтернет-новин. Офіційні повідомлення та приватні привітання, некрологи, оголошення, гороскопи до уваги не брались. 

Мета моніторингу – визначити рівень гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одеської області, а саме – кількість експерток/експертів (тих, хто коментує, чию думку процитовано), героїв/героїнь, фемінітивів, а також наявність стереотипного та сексистського контенту в журналістських матеріалах.

Якщо під час квітневого моніторингу темі СOVID-19 було присвячено 52% матеріалів у ЗМІ, то в червні цей показник знизився більш ніж вдвічі – до 23% . В інтернет-виданнях таких публікацій було більше – 26% проти 14% в друкованих ЗМІ. Це - новини та коментарі про кількість тих, хто захворіли,  видужали чи знаходились на самоізоляції, про ситуацію в лікарнях, послаблення і знову посилення деяких карантинних заходів. Найбільший відсоток інформаційних повідомлень про COVID-19 – на сайті «Измаил.Сity» – 65%. 

Чоловіки частіше за жінок виступали експертами в матеріалах про COVID-19 та карантин (78% - в друкованих, 67% - в Інтернет ЗМІ)  та героями матеріалів (63%- і  62% відповідно).  Це пояснюється тим, що зазвичай інформаційні матеріали на теми поширення вірусу та карантинних заходів коментували можновладці.  

Загалом 26% матеріалів були неперсоналізовані. Здебільше то були перероблені на новини офіційні повідомлення з посиланням на владні структури або ж просто матеріали без посилань на конкретних ньюзмейкерів. На сайтах таких матеріалів було менше, ніж в газетах (22% проти 34%). Найнижчий відсоток неперсоналізованих матеріалів – в Інтернет виданнях Лиманська Агенція Новин (17%), БіляївкаCity (18%) та в газеті Хлібороб (18%). Порівняно з попередніми моніторингами (в лютому і квітні) в друкованих ЗМІ поменшала кількість прізвищ, вживаних лише з ініціалами, з яких часто незрозуміло, про кого йдеться. Хоча випадки написання ФІО експерт/ів/ок та геро/їв/їнь ще нерідкі. 

Експерток та героїнь і в інтернет-виданнях, і в друкованих набагато менше, ніж експертів та героїв: 24% і 28%  та 28% і 47% відповідно.   
Найбільша присутність експерток в онлайн-медіа була зафіксована в новинах на освітню тему (100%) – чомусь тут загалом відсутні чоловіки – та  соцполітику (67%). Зовсім не було жінок ані як експерток, ані героїнь у новинах на теми «економіка/бізнес», «культура/релігія», «війна/армія».

Великий відсоток чоловіків (78% експертів і 89% героїв) у політичній тематиці пов’язана з публікацією новин про перебіг сесій місцевих рад, ситуації в ОТГ та коментарями щодо різних державних та місцевих рішень, де фігурували переважно чоловіки. 

Найчастіше жінки у ролі експерток були присутні в новинах видань «БіляївкаCity» (58%) та «Лиманська Агенція Новин» (49%). Хоча кількість героїнь публікацій у «БіляївкаCity» всього 28%, а в «Лиманської Агенції Новин» вони загалом відсутні.

Однак «БіляївкаCity» у 100% послуговується фемінітивами. Значною мірою - «04868.com.ua - сайт г. Черноморск», «Лиманська Агенція Новин» та «Измаил.City».

Відповідно до цих даних, найбільш гендерночутливим у червні стало інтернет-видання «БіляївкаCity» (62%) – із показником, дуже близьким до ідеального (66,7%). Це видання вже не вперше завойовує першість і є загалом гендернонайчутливішим виданням Одещини серед аналізованих медіа.

В газетних матеріалах абсолютно «жіночою» виявилася тема волонтерства/благодійності (100% експерток і героїнь), переважна більшість жінок у публікаціях на тему соцполітики/соцзахисту (60% експерток і 74 % героїнь) та статтях про різні життєві історії, які розповідали або коментували жінки («Інше», 61%). 

Експертки частіше зустрічалися на газетних шпальтах «Татарбунарського вісника» (42%), героїні – в газетах «Придунайские вести» (57%) і «Хлібороб»(52%).

Щодо фемінітивів, то спостерігається тенденція до зростання їх вживання в Інтернет ЗМІ: 39% (лютий), 57% (квітень), 72% (червень). Червневий показник майже вдвічі перевищує відсоток вживання фемінітивів в друкованих ЗМІ – 39%.

У газетах найбільший відсоток фемінітивів – в газеті «Арцизские вести» (58%), трохи менше – у публікаціях «Хлібороба» (47%).
З огляду на ці дані набільш гендерночутливим виданням у червні стала газета «Арцизские вести» (41,7%). На другій позиції – «Татарбунарський вісник (39,7%) і на третьому з незначним відривом – «Хлібороб» (39%).

Під час моніторингового періоду були зафіксовані публікації з елементами стереотипів. В деяких виданнях («Арцизские вести», «Бессарабия информ») опубліковані новини про нагородження місцевих жительок званням «Мати-героїня». Але видання, які писали на цю тему, жодним словом не обмовились про чоловіків цих жінок – багатодітних батьків. 

Під час моніторингового періоду були зафіксовані тематичні гендерні публікації. Так, сайт «Біляївка.City» задався питанням, чому медсестрами у Біляївці працюють одні жінки. Не обминули ЗМІ і теми насильства: домашнє (сайти «Бессарабия информ», «04868.com.ua - сайт г. Черноморск») та в установі соціально-психологічної реабілітації дітей (газета «Арцизские вести»). 

Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одещиниу червні – 40% (у квітні він становив – 42%, у лютому – 34%). Це – один із найвищих показників по Україні. 
 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Оперативники Одеського загону викрили та затримали групу нелегальних мігрантів, які планували потрапити до однієї з країн Європейського союзу. Як повідомили у пресцентрі Державної прикордонної служби, правоохоронці заздалегідь володіли оперативною інформацією про можливе переміщення групи осіб у вантажівці, що прямує поромним сполученням Карасу (Туреччина) – Чорноморськ. Щойно транспортний засіб прибув для … читати далi

Колегія суддів Приморського районного суду Одеси продовжила запобіжний захід обвинувачуваним у справі замаху на вбивство очільника ВО «Автомайдан» Віталія Устименка.  Вони перебуватимуть під вартою до 10 грудня, повідомляє «Суспільне». Під час судового засідання Станіслав Руденко заявив, що раніше не бачив потерпілого Віталія Устименка. За словами фігуранта справи, затримання було «необґрунтованим, оскільки прокуратура … читати далi

Управление капитального строительства Одесского городского совета провело тендер для выбора подрядчика, которому заплатят за капитальный ремонт помещений медицинского учреждения для размещения КУ «Центр неотложной медицинской помощи» на улице Болгарской. По данным системы электронных закупок Prozorro, аукцион состоялся 26 ноября и в нем участвовали пять обществ с ограниченной ответственностью: «Олимп Строй Девелопмент», «Строительная … читати далi

Рішенням суду задоволено позовні вимоги Комінтернівської місцевої прокуратури про розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 33,4 га, що розташована в межах території Степанівської селищної ради. Про це повідомили у пресслужбі прокуратури Одеської області.  Прокуратурою доведено у суді, що ділянка використовувалася фермерським господарством не за цільовим … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР