Ренійські депутати більше години розглядали звіт про роботу «Водоканалу»

В ході затвердження порядку денного пленарного засідання чергової десятої сесії Ренійської міської ради VIII скликання 27 травня 2021 року міський голова, посилаючись на рішення постійних депутатських комісій, запропонував виключити два «земельних» проєктів рішення. Замість виключених тут же були внесені з голосу два інших проєкти: про внесення змін до контракту з директором КП «Об'єднаний трудовий архів» і про взяття до відома звіту про фінансово-господарську діяльність КП «Водоканал» за 2020 рік.

Таким чином, всього на розгляд депутатів на десятій сесії Ренійської міськради було винесено сорок вісім проєктів рішень, але саме на останньому, про звіт «Водоканалу», було зосереджено всю увагу. Розгляд і прийняття попередніх сорока семи проєктів рішення, разом з процедурними питаннями, зайняло близько півгодини. А навколо обговорення роботи «Водоканалу» пристрасті кипіли більше години.

Витрата такої кількості часу обумовлена, по-перше, веденням дискусії в тому ж форматі, що і при затвердженні умов конкурсу з вибору опорної школи в Ренійської громаді, коли періодично в сесійній залі починали говорити відразу кілька людей, при цьому опоненти не слухали і не чули один одного, в результаті чого переходили на підвищений тон. По-друге, учасники обговорення постійно відволікалися на теми, що до роботи «Водоканалу» відношення не мають.

Були обговорені: санітарний стан міста Рені, проблема міського звалища, ситуація з вивезенням сміття з пароплавів, що заходять в Ренійський порт, організація сортування сміття, відповідність займаній посаді директора однієї зі шкіл. Не обійшлося і без з'ясування особистих стосунків.

Крім того, це вже далеко не перша суперечка, що стосується роботи «Водоканалу». По суті, звіт про роботу «Водоканалу» став виконанням обіцянки даного депутатам міським головою Ігорем Плєховим під час такого ж скандалу, що виник в ході роботи чергової восьмої сесії міськради навколо питання про виділення трьох мільйонів фінансової допомоги «Водоканалу» з бюджету громади.

Про роботу підприємства звітував директор «Водоканалу» Валерій Онищенко. Проєкт був внесений з голосу, то з повною версією звіту змогли ознайомитися лише депутати міськради. Для початку доповідач докладно перерахував всі роботи, виконані його підприємством в 2020 році, починаючи від скошування трави та ремонту засувок, і закінчуючи усуненням аварій на водопровідних та каналізаційних мережах і замивання всіх резервуарів чистої води на двох насосних станціях водопроводу. 

Валерій Онищенко

Перша область діяльності «Водоканалу» - водопостачання міста. Як зауважив Онищенко: «Водопровід у нас плаває на рівні окупності». Така ситуація склалася завдяки тому, що в останні два роки Ренійська міськрада стала вкладати кошти в капітальний ремонт. У 2020-му році були замінені 9 кілометрів 75 метрів водопровідних труб. Паралельно в приватному секторі прилади обліку виносилися на вулицю. Ці роботи дозволили, по-перше, збільшити збір оплати за спожиту воду, а, по-друге, скоротити кількість аварій. Доповідач вказав на те, що усунення однієї аварії на водопроводі обходиться в середньому в 10 тисяч гривень. У 2020-му році довелося усувати 109 аварій на водопроводі. Не важко підрахувати, що на ці роботи за рік пішов 1 мільйон і майже 100 тисяч гривень.

На роботі «Водоканалу» в 2020-му році негативно позначилася пандемія. Через введених карантинних обмежень працівникам підприємства було заборонено входити в будинки і квартири громадян для контролю показань водомірів і нараховувати пеню до неплатників. Крім того, в результаті карантину погіршилася платоспроможність громадян. Ще одним фактором негативного впливу стало виконання «Водоканалом» не властивих йому робіт. А саме заміни водопровідних вводів у багатоквартирні будинки. За ідеєю такі роботи повинні виконуватися за рахунок ОСББ або керуючої кампанії, але, в результаті, щоб не залишити в карантин людей без води водопровідні вводи в 12 будинків були замінені за рахунок «Водоканалу». На ці цілі було взято 335 тисяч 800 гривень з фонду заробітної плати підприємства.

Системним фактором, який негативно впливає на ситуацію з водопостачанням в Рені, є практично повна відсутність в місті великих підприємств. Валерій Онищенко підкреслив, що в містах, де такі підприємства є, наприклад, в Ізмаїлі, основний дохід «Водоканали» отримують саме за їх рахунок. Підприємства споживають воду стабільно, у великих кількостях, але, найголовніше, тариф для них в півтора рази більше ніж для населення. А в Рені майже всі доходи «Водоканал» отримує з населення.

Основна витрата води, і відповідно дохід «Водоканалу», доводиться на літо, коли городяни споживають більше води, поливають городи. А взимку споживання води різко падає і підприємство живе на тих запасах, що зробило влітку. Іронія моменту полягає в тому, що в цій ситуації «Водоканалу» вигідно, щоб літо було посушливим.

Катерина Куртєва

І, нарешті, горезвісне питання тарифів. Після довгих дискусій, наприклад, з депутатом Катериною Куртєвою, професійним бухгалтером, Валерій Онищенко зробив резюме - існуючий тариф на водоспоживання не покриває витрати його підприємства. На це впливають всі наведені вище причини, але основне, це підвищення мінімальної заробітної плати. Як підкреслив доповідач, існуючий тариф був прийнятий в 2019-му році з розрахунку мінімальної зарплати 4 тисячі гривень, а сьогодні мінімальна зарплата - 6 тисяч гривень.

Друга сфера діяльності «Водоканалу» - водовідведення, нерозривно пов'язана з першою - водопостачанням. Але якщо водопостачання хоча б «плаває на рівні окупності», то водовідведення міцно лежить на дні. Причини ті ж, що і у водопостачанні. Починаючи з того, що система міської каналізації будувалася в минулому столітті і з розрахунком на розвиток міста. Наприклад, напірний колектор, по якому відкачуються стоки на очисні споруди, укладений з труб великого діаметру, відповідно на насосних станціях встановлено насоси великої потужності. Але з тих пір кількість вступників в систему стоків не збільшилася, а значно зменшилася. В результаті доводиться перекачувати потужними насосами кількість стоків, на яку вони не розраховані. Це призводить до величезної перевитрати електроенергії. А насоси замінити не можна не помінявши труби, а це повна реконструкція всієї системи і відповідні величезні грошові витрати. Ситуація була ще терпимою поки хоч якось працював морський порт, обсяги надходили від нього стоків, і відповідна плата за них пом'якшували ситуацію. Але сьогодні щомісячна сума, що надходить від цього підприємства «Водоканалу» не перевищує 5 тисяч гривень.

Співробітники «Водоканалу» довго не могли зрозуміти причин частих засмічень каналізаційних труб, через які їм доводилося постійно їх промивати. Після покупки спеціальних камер і обстеження труб зсередини вони виявили, що не менше 50% каналізаційних труб зруйновані корінням дерев. Усунути коріння, пророслі в труби, не представляється можливим. Вихід один - капітальний ремонт каналізаційних мереж за прикладом водопровідних. Ну, і все сказане про тариф на водопостачання, в повній мірі відноситься до тарифу на водовідведення.

Депутат Валентина Епітроп запитала директора «Водоканалу», чи працюють міські каналізаційні очисні споруди. Валерій Онищенко відповів ствердно і в обґрунтування своїх слів послався на те, що за період 2019-2020 років роботу його підприємства і очисних споруд, в тому числі, перевірили 11 комісій. Єдине порушення знайдено під час перевірки екологів, це відсутність над очисними спорудами спеціального захисного купола, який запобігав би попаданню в атмосферу випарів від цього об'єкта. За що директору «Водоканалу» був виписаний штраф в 51 тисяч гривень. Депутати вирішили, що це розіграш. Але Валерій Онищенко послався на відповідний акт перевірки, а Ігор Плєхов підтвердив його слова.

І, нарешті, третя область діяльності «Водоканалу» - вивезення твердих побутових відходів. В місяць «Водоканал» витрачає на надання цього виду послуг 250 тисяч гривень, а плати за нього надходить 90 тисяч гривень. Причина все та ж - низький тариф. Але якщо тариф на водопостачання - водовідведення встановлювався в 2019-му році, то тариф на вивезення ТПВ був затверджений в 2015-му. Мінімальна зарплата, закладена в нього - 1 тис. 370 гривень, а нинішня «мінімалка» - 6 тисяч.

Валерій Онищенко поставив депутатів перед дилемою, для подальшого існування «Водоканалу» треба або переглядати існуючі тарифи у бік їх збільшення, або дотувати його роботу з бюджету громади. Ігор Плєхов, від себе, додав, що така ж ситуація по комунальним підприємствам в селах. «Там взагалі катастрофа», - охарактеризував стан справ міський голова. 

Нагадаємо, пленарне засідання позачергової дев'ятої сесії Ренійського міської ради VIII скликання почалося з інформації про те, що депутат Валентин Котляренко, обраний в раду  за списками партії «За Майбутнє», відповідно до його заяви, припиняє свої повноваження.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Прокурори Білгород-Дністровської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно одеситки за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України з використанням неповнолітнього, над яким у неї встановлене піклування. Про це повідомили в Одеській обласній прокуратурі. Слідством встановлено, що підприємлива громадянка налагодила схему протиправного перетину кордону військовозобов’язаними особами. За 1,5 … читати далi

Депутати Одеської міської ради проголосували за підвищення вартості харчування учнів та вихованців у закладах освіти Одеси майже на 80%. Відповідне рішення обранці ухвалили 28 вересня. Як пояснила під час засідання директорка Департаменту освіти та науки Олена Буйневич, це необхідно для того, щоб почати тендерні процедури з обрання компаній, які надаватимуть харчування й … читати далi

Працівники Державного бюро розслідувань затримали двох працівників Державного агентства рибного господарства, за підозрою у сприянні незаконному вилову риби в акваторії річки Дунаю на Одещині. Як стверджують у ДБР, посадовці вимагали у підприємців, які займаються виловом риби, щомісяця сплачувати "данину" за безперешкодну діяльність. Також вони "дозволяли" рибалкам робити понаднормові вилови риби, … читати далi

Депутати Одеської міської ради відмовилися підтримати рішення щодо пам'ятника "Засновникам міста", який згідно з проєктом передбачалося демонтувати та перенести до історико-краєзнавчого музею. Рішення підтримали лише 17 депутатів.  Як зазначив депутат Андрій Вагапов, пам'ятник Катерині ІІ - це маркер "руського світу", який російські окупанти намагаються встановлювати усюди, куди приходять. Також він … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР