Сайт Одеської міської ради створений «для галочки», - Офіс Регіонального Розвитку

29 січня 2019 р. 13:20

Експерти громадської організації  «Офіс Регіонального Розвитку» проаналізували контент сайта Одеської міської ради та дійшли висновку, що цей ресурс не надає змоги легко отримувати важливу інформацію про роботу депутатів та посадовців Одеси.

Експерти оцінили сайт як досить красивий з естетичної точки зору. Проте вказують на те, що мова ресурсу за замовчуванням – російська.

«Українська версія існує, однак вона актуальна лише для частини розділів сайту. Це пряме порушення українського мовного законодавства, зокрема Конституції. І це, на жаль, ще далеко не найбільше і не найголовніше порушення, яке ми виявили», - заявляють в Офісі. 

Наприклад експертам довелося витратити багато часу, щоб знайти Статут одеської територіальної громади

«Документ, який по суті є головним для міста, можна сказати, його Конституцією. Так от, щоб знайти одеський Статут, треба витратити достатньо багато часу. І то, знайдеться він не через пошук на сайті, а через пошуковик Google. А хотілося б, щоб кожен одесит мав можливість швидко відкрити Статут і прочитати про ті процедури місцевої демократії, які гарантовані йому Законом, про те, як їх використати, чи про те, яким чином здійснюється бюджетна політика міста, розподіл комунального майна, тощо. Складається враження, що Одеська міська влада банально зацікавлена в тому, щоб громадяни не знали своїх прав», - кажуть експерти.

Така ж сама ситуація складається з можливістю для одеситів ознайомитися з Регламентом роботи міськради. Городяни не мають вільного доступу до цього документу. Крім того в Регламенті не передбачене вільне відвідування громадянами сесійних засідань, засідань виконавчого комітету та депутатських комісій, що повністю суперечить чинному законодавству і стає приводом для незаконних дій не лише чиновників, але й одеських правоохоронців, які виливаються у силові протистояння та тілесні ушкодження.   

«Регламент міської ради, - це той документ, який встановлює перелік чітких і єдино можливих правил для місцевих депутатів і міського голови. Саме ним вони зобов’язані послуговуватись в своїй роботі і саме в ньому мають бути прописані норми про оприлюднення проектів рішень, доступу громадян на сесії, право на виступ, тощо. Окрім того, у регламенті зазвичай зазначається все, що має бути оприлюдненим на сайті міської ради. А якщо для простого громадянина такий документ не доступний, якщо одесит не може прочитати, що, як і в які терміни повинні робити депутати, то і робити це зовсім не обов’язково.
Зауважимо, що і Статут, і Регламент не мають суперечити Законодавству України. Однак, у Регламенті Одеської міської ради, всупереч ЗУ «Про доступ до публічної інформації», є можливість голосувати за проекти рішень, які не були завчасно оприлюднені за 20 робочих днів. Окрім того, в Регламенті не передбачене вільне відвідування громадянами сесійних засідань, засідань виконавчого комітету та депутатських комісій, що повністю суперечить чинному законодавству і стає приводом для незаконних дій не лише чиновників, але й одеських правоохоронців, які виливаються у силові протистояння та тілесні ушкодження», - вказується в дослідженні.

На сайті міської ради відсутній розділ «електронні петиції». Також відсутнє посилання на ресурс, де оприлюднюються петиції і йде збір підписів.

«А така можливість, як виявляється, є. На сайті «Соціально активний громадянин» можна зареєструвати петицію, можна за неї проголосувати, але от розглянутою вона ймовірно не буде. Бо за два роки роботи ресурсу на ньому є лише одна петиція з відповіддю.  Окрім того, при зборі підписів порушується Законодавство України, адже ніде в Законі «Про звернення громадян» не йде мова, що підписувати петицію до одеської міської ради не має права мешканець іншого населеного пункту. А на ресурсі такі голоси не зараховуються. Окрім того, можемо стверджувати, що Закон порушується ще в одному нюансі. Адже навіть та петиція, яка не зібрала достатньої кількості голосів на свою підтримку, має бути розглянута, як звичайне колективне звернення громадян і на неї має бути дана відповідь ініціаторам. Тож, висновок не втішний, інструмент електронних петицій в Одесі свідомо зробили непрацюючим», - повідомляють експерти.

Також невдоволенність екпертів викликає робота з оприлюдненням проектів рішень міської ради та виконавчого комітету

«Найважливіше питання для нас, як для громадських активістів – оприлюднення проектів рішень міської ради та виконавчого комітету. Згідно Закону кожне рішення перед тим, як бути винесеним на голосування, має бути оприлюдненим на офіційному сайті органу місцевого самоврядування не менше ніж 20 робочих днів. Що ж ми бачимо на сайті Одеської міської ради? Проекти , які виносились на сесію 12 грудня, були оприлюднені 10 грудня. Тобто у пересічного громадянина, журналіста, експерта чи громадського активіста банально не було часу ознайомитись з даним проектом рішення, внести свої пропозиції або ж заперечення чи будь-яким іншим чином вплинути на його прийняття. 

Наголошуємо на тому, що всі рішення, які були прийняті без дотримання вимог Закону, можуть бути оскаржені у Уповноваженого ВР з прав людини або в суді, і скасовані. Це означає, що міська рада свідомо чи ні закладає міну сповільненої дії, яка може вибухнути в будь-який момент. Нагадаємо, що відповідальними за неоприлюднення рішень і голосування без дотримання законодавства є міський голова та секретар міської ради», - відмічається в дослідженні.

Протоколи засідань сесії міської ради, на думку екпертів, більше схожі на протоколи партійних зборів: «слухали, голосували, підтримали».

«Протоколи засідань сесії міської ради – документи, які мали б допомогти громадянам зрозуміти як і хто голосує за важливі для міста питання. Чи виконується законодавство про запобігання конфлікту інтересів? Які фракції голосували за суперечливі і відверто неправомірні рішення? Які ситуативні коаліції утворюються під час голосувань? Чиї картки голосують за відсутності власника? Це все ті питання, на які мали б давати відповіді протоколи засідань. Але ж ні, це не про ті протоколи, які оприлюднюються на сайті одеської міської ради. Це більше схоже на протоколи партійних зборів: «слухали, голосували, підтримали». А хто голосував – не ясно. Скільки голосів отримало те чи інше питання – не ясно. Протоколи з результатами голосувань повинні були б оприлюднюватись у той же день, коли відбувалось голосування. Наразі маємо пряме порушення ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та «Про місцеве самоврядування»», - кажуть дослідники.

Оприлюднення наборів даних комунальних підприємств.

«Ми вже писали про те, як керівництво комунальних підприємств порушує законодавство про запобігання конфлікту інтересів, преміюючи самих себе. Варто відмітити, що після виходу статті ми отримали дзвінки від фігурантів нашої статті, які вимагали «прибрати їх зі списку корупціонерів, оскільки їм так діяти дозволила міська рада». Але виявляється, що керівництво комунальних підприємств, спільно з міською радою, порушують ще одні вимоги чинного законодавства, які стосуються оприлюднення інформації. Так згідно діючих сьогодні норм має бути оприлюднений цілий список документів та інформації: це і Статут, і фінансова звітність починаючи з 2014 року, і висновки аудиторів, і плани закупівель, і формування винагороди керівника, і звіти керівника, і ще багато різної важливої інформації. Проте, переважна більшість КП міста Одеси не оприлюднюють такої інформації. Очевидно, це стане однією з наступних тем наших розслідувань та аналітики», - йдеться в повідомленні.

Єдиним промінчиком світла на сайті Одеської міської ради екперти назвали розділ з профілями депутатів.

«Він напрочуд зручний і повний. Тут можна знайти все, від біографії до звітів та декларацій. Тут можна записатись на прийом і дізнатись адресу приймальні. Цей розділ, власне, демонструє те, яким мав би бути весь сайт Одеської міської ради. А мав би він бути зрозумілим, простим в користуванні і доступним для кожного громадянина, який забажає зайти на нього і знайти те, що йому необхідно», - кажуть вони.

Нагадаємо, новий сайт Одеської міської ради планують відкрити вже скоро.

Ця публікація була створена за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальна ГО «Офіс Регіонального Розвитку». Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

В номере газеты «Ренийский вестник» за 7 августа 2020 года на первой полосе от имени аппарата районного совета размещена информация Ренийского районного совета по финансовым средствам, выделенным на COVID-19. В публикации говорится, что по состоянию на 1 августа 2020 года, на предотвращение угрозы COVID-19 в Ренийском районе в общей сложности … читати далi

Светофоры появятся на перекрестке улиц Шевченко – Репина и пересечении проспекта Суворова с улицей Репина.  Вместе со светофорами будут оборудуют и пешеходные узлы, установка которых  начнется уже в следующем году, а пока идет проектирование данных объектов.  Кроме того, город планирует закрыть один из городских маршрутов № 11А. (музей Суворова ул. Запорожская). … читати далi

Комунальне підприємство електричних мереж зовнішнього освітлення "Одесміськсвітло" оголосило 18 тендерів для обрання компанії якій заплатять за капітальний ремонт систем зовнішнього освітлення вулиць міста Одеси. Про це йдеться в системі електронних закупівель Prozorro. Найдорожчий з них - капітальний ремонт систем зовнішнього освітлення проспекту Добровольського з очікуваною вартістю закупівлі в 5 мільйонів 239,4 тисяч … читати далi

Измаильская комиссия по вопросам техногенно-экологической безопасности и чрезвычайным ситуациям 3 августа разрешила работу ночных клубов и ресторанов города после 23:00.  Такие смягчения приняты поскольку на территории города установлен «зеленый уровень» опасности и пока деятельность данных учреждений можно разрешить.  При этом, не зависимо от того, какой уровень опасности установлен, все другие … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР