За три місяці у публікаціях газет та онлайн-видань Одещини побільшало героїнь

08 липня 2022 р. 19:19

ЗМІ Одеса війна гендер медіа

Кількість героїнь, тобто жінок, про яких йшлося в новинах та публікаціях про війну, зросла в червні в порівнянні з квітнем: в газетах з 13% до 34% та на сайтах з 12 до 19%. 

Про це йдеться в результатах дослідження індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Одеської області, яке проводили впродовж першого півріччя 2022 року експертки та експерти проєкту "Гендерночутливий простір сучасної журналістики" разом із пресцентром "Paritet.

Аналітики зазначають при цьому, що в газетних публікаціях жінок, які давали роз’яснення або коментували теми, пов’язані з війною, стало більше в червні в порівнянні з квітнем: з 23% до 39%. Це можна пояснити тим, що на газетних шпальтах в червні з’явилось більше коментарів та розповідей експерток з різних тем: військовослужбовиць, волонтерок. міністерок, вчених, переселенок. 

Натомість онлайн-видання, які оперативніші щодо подання новин, в червні частіше посилалися на інформацію, надану чоловіками. Відсоток жінок як експерток трохи зменшився: з 22% до 19%.

Як зазначають аналітики, якщо в лютому, як і під час моніторингів попередніх років, топовою темою в ЗМІ був COVID-19 (моніторинг проходив в першій декаді місяця), то квітні і червні медіа вже працювали під сигнали повітряної тривоги. 

В квітні три чверті загальної кількості проаналізованих інтернет-новин та газетних публікацій були пов’язані з темою війни (75% - в друкованих ЗМІ, 73% - в інтернет-виданнях). В червні цей відсоток знизився до 57,6% (інтернет-видання писали про війну вдвічі частіше – 70%, ніж у друкованих ЗМІ – 32%). Пояснити деякий спад публікацій, в яких йшлося про війну, можна тим, що Одеська область не знаходиться в зоні активних бойових дій. 

Якщо в лютому кількість експерток в інтернет-медіа та друкованих виданнях була майже однаковою (43% та 41% відповідно) та більш-менш наближалась до гендерного балансу (50%), то в квітні та червні ситуація змінилась не на користь жінок. Вони рідше про щось розповідали або коментували події в новинах та статтях: 22%, 20% - в інтернет-медіа, 26%, 34% - в друкованих. 

Такий спад в онлайн-новинах відбувся через зменшення кількості експерток в матеріалах про політику та місцеву владу, медицину, спорт, екологію, розваги. Водночас у новинах про війну, волонтерство, кримінал чи надзвичайні ситуації жінок стало більше.
Щодо газет, то рідше жінки як експертки траплялися в статтях про економіку, освіту, соцполітику, спорт, війну та життєвих історіях. 

До теми про війну відносились повідомлення про хід бойових дій, розповіді про захисників і захисниць України, волонтерок та волонтерів, про внутрішньо переміщених осіб, інформації про міжнародні санкції для росії, коментарі щодо нормативно-правової бази, яка стосується допомоги українцям під час війни, роз’яснення спеціалістів про загрози та захист від небезпеки для громадянського населення.

"Також приємно відзначити, що, починаючи з лютого, в жодній газеті, які підлягали моніторингу (на відміну від минулих років), в новинах та статтях не було незрозумілих Бойко О.І, Склярук В.Я, Галайда П.Т. і т.і. Коли неможливо здогадатися за контекстом, і тим паче за прізвищем – іде мова про жінку чи чоловіка. В попередніх аналітиках ми звертали на це увагу. І, нарешті, нас почули! Так, навіть, читати, приємніше, бо ти розумієш, що, наприклад, Олену Бойко призначено головою держадміністрації, чи Вікторію Склярук нагороджено премією, чи Петра Галайду обрано старостою (прізвища несправжні, наведені для прикладу)", - зазначили аналітики.

Нагадаємо, проросійська пропаганда, дезінформація та приховані спроби маніпулювання громадською думкою вже набагато рідше зустрічаються на сайтах українських медіаресурсів взагалі та одеських сайтах, зокрема.

Такого висновку дійшли експерти за результатом дослідження регіональних ЗМІ, соціальних мереж Одещини, окремих ЗМІ рф, яке проводили протягом січня-червня 2022 р. експертна група спільно із виданням ІзбірКом та Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України" з метою виявлення ворожих інформаційних операцій, дезінформації, прихованих спроб маніпулювання громадською думкою.

Втім експерти зазначають Одеська область залишається в орбіті інформаційних атак кремля, які не є поки що інтенсивними, але все ж вплив здійснюється постійно. 

Також ІзбірКом презентував програму з автоматизації медіамоніторингу "Краля".

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради України із проханням продовжити дію воєнного часу та загальної мобілізації.  Відповідні проєкти постанов голова держави зареєстрував у канцелярії парламенту.  Справа в тому, що наприкінці травня Верховна Рада України затвердила указ президента Володимира Зеленського щодо продовження дії военного часу до 23 серпня, а також акт … читати далi

Американська історикиня, письменниця та журналістка, лауреатка багатьох міжнародних літературних премій Енн Епплбаум, яка в липні відвідала Одесу написала велике есе про волонтерів та волонтерок. У публікації в одному з найстаріших і найбільш респектабельних літературних журналів США The Atlantic, письменниця назвала волонтерів "другою українською армією". "В історії є поворотні моменти, моменти, … читати далi

Білгород-Дністровський прикордонний загін, що на Одещині, отримав чотири нових патрульних катери UMS – 425CC загальною вартістю 2,2 мільйони гривень. Про це повідомили у пресцентрі Державної прикордонної служби України. Ці катери надані прикордонникам в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Разом з ЄС до безпеки кордонів», який фінансується Європейським Союзом та впроваджується … читати далi

У 2021 році в Одеській області зареєстровані 15,9 тисяч шлюбів, що порівняно з 2020 роком більше на 29,3%. Найбільша кількість шлюбів (27,3% від загальної кількості) зареєстрована у віковій групі 25–29 років. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління статистики в Одеській області. За останніми даними чисельність молоді Одеської області у … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР