За 5 місяців фактчек-бот «Перевірка» виявив 8 тисяч фейків

Команда онлайн-медіа Gwara Media з Харкова 28 лютого запустили безплатний бот «Перевірка» у Telegram, а з липня бот став доступним і у Viber.

За весь час роботи бота його користувачі надіслали понад 47 тисяч запитів: новин, фото, відео українською та англійською. З цих запитів 8 тисяч виявилися фейками. 

Людина, що засумнівалася у правдивості новини, яку побачила у Telegram чи Viber, надсилає інформацію боту. Він перевіряє новину спочатку автоматично через білі та чорні списки медіа, а потім передає на ручну перевірку волонтерам. 

Команда фактчекерів спростовує неправдиві повідомлення, вказує на маніпулятивні твердження та бездоказові новини протягом доби та працює сім днів на тиждень. Найбільш резонансні вкиди за день потрапляють у розсилку «Щоденної фейкотні», на яку можуть підписатися користувачі бота. 

Завдяки аналізу великої кількості інформації, Gwara Media зібрала власний сірий список каналів, що частіше за інших поширюють неправдиві або неперевірені новини

Географія користувачів різноманітна, але команда концентрує зусилля, аби люди на окупованих територіях та у зонах бойових дій знали про таку можливість. Серед користувачів – люди з Нової Каховки, Херсону, Харківщини, Одеси, Краматорську, біженці у країнах ЄС та Молдові. 

Як люди використовують «Перевірку» у повсякденному житті? Серед поширених способів:

  • Допомогти близьким підтвердити або спростувати життєво важливу інформацію. Зокрема через бот можна перевірити шахрайські повідомлення, несправжню гуманітарну допомогу, навести аргумент наданий незалежною стороною. 
  • Тренувати свою медіаграмотність. Після користування ботом та щоденного перегляду розсилки фейків 85% користувачів засвідчили, що стали краще розрізняти недостовірну інформацію та привчили себе перевіряти новини.
  • Знизити градус тривоги собі та близьким. Завдяки можливості швидко спростувати тривожну новину 82% людей підтвердили, що відчувають менший стрес у повсякденному житті.
  • Не розповсюджувати фейки. Імпульс одразу поширити важливі новини дуже важко перебороти, але тепер інформацію спочатку закидують у бот. 
Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради України із проханням продовжити дію воєнного часу та загальної мобілізації.  Відповідні проєкти постанов голова держави зареєстрував у канцелярії парламенту.  Справа в тому, що наприкінці травня Верховна Рада України затвердила указ президента Володимира Зеленського щодо продовження дії военного часу до 23 серпня, а також акт … читати далi

Американська історикиня, письменниця та журналістка, лауреатка багатьох міжнародних літературних премій Енн Епплбаум, яка в липні відвідала Одесу написала велике есе про волонтерів та волонтерок. У публікації в одному з найстаріших і найбільш респектабельних літературних журналів США The Atlantic, письменниця назвала волонтерів "другою українською армією". "В історії є поворотні моменти, моменти, … читати далi

Білгород-Дністровський прикордонний загін, що на Одещині, отримав чотири нових патрульних катери UMS – 425CC загальною вартістю 2,2 мільйони гривень. Про це повідомили у пресцентрі Державної прикордонної служби України. Ці катери надані прикордонникам в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Разом з ЄС до безпеки кордонів», який фінансується Європейським Союзом та впроваджується … читати далi

У 2021 році в Одеській області зареєстровані 15,9 тисяч шлюбів, що порівняно з 2020 роком більше на 29,3%. Найбільша кількість шлюбів (27,3% від загальної кількості) зареєстрована у віковій групі 25–29 років. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління статистики в Одеській області. За останніми даними чисельність молоді Одеської області у … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР