"Командир здивувався, що жінка вміє розбирати автомат": чи є сексизм у локальних ЗМІ Одещини?

25 червня 2022 р. 16:57

ЗМІ гендер

Згідно з даними гендерного моніторингу гіперлокальних ЗМІ, який проводився в 24-х областях України протягом тижня з 6 по 12 червня 2022 року, жодного матеріалу з ознаками сексизму в гіперлокальних ЗМІ зафіксовано не було. Щодо стереотипів, то його «дозволив» собі лише герой публікації в одному з видань: військовий командир виказав здивування, побачивши, як одеситка-доброволиця ТрО ЗСУ розбирає та чистить автомат.

Моніторингу підлягали 10 гіперлокальних медіа Одеської області:  5 друкованих видань (газети «Арцизские вести», «Придунайские вести», «НоивинаР», «Татарбунарський вісник», «Хлібороб») та 5 новинних сайтів («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Измаил.City», «Лиманська Агенція Новин» (україномовна версія), та «04868.com.ua - сайт Черноморска»).

Жодне з 10 ЗМІ, які підлягали моніторингу, не закрилося за три з половиною місяці війни. Хоча проблем залишається багато. Всі газети перейшли у формат щотижневих (раніше деякі з них виходили двічі на тиждень). Частина  друкованих ЗМІ мають лише чотири шпальти, на яких треба розмістити і важливу для громад інформацію, і тлумачення офіційних документів, і розповіді про односельців, і приватні та офіційні оголошення. Деякі Інтернет-видання («Измаил.CITY», «Лиманська агенція новин», «04868 – сайт Черноморска») підлягали моніторингу не з 6-го, а з 1 по 12 червня через недостатню кількість новин, яка, скоріш за все,  пов’язана зі зміною в роботі редакцій під час воєнного стану.

<meta charset="UTF-8" />Більше половини  новин в одеських гіперлокальних ЗМІ так чи інакше були «про війну» – 57,6%. Новини, пов’язані з війною в будь-якому контексті, в Інтернет-виданнях зустрічались вдвічі частіше – 70%, ніж у друкованих ЗМІ – 32%. Найбільший відсоток новин, в яких так чи інакше йшлося про війну, був в онлайн виданнях «Бессарабия ИНФОРМ» (76%) - та «04868-сайт Черноморска» (78%). В друкованих ЗМІ – в «Придунайских вестях» - 45% и «Арцизских вестях» - 41%.

Під час червневої моніторингової хвилі жінки в якості експерток виступали в новинах та публікаціях з різних тем, хоча багато з них мали воєнне підгрунтя. «Бессарабия ИНФОРМ» та «Арцизские вести» надрукували інтерв’ю з директоркою  Інституту демографії та соціальних досліджень Еллою Лібановою, яка спрогнозувала демографічні наслідки війни. Заступниця голови парламентського Комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа розповіла про наявність двох варіантів розблокування портів («Бессарабия ИНФОРМ»). Психологиня Світлана Шелест в інтерв’ю газеті «НовинаР» пояснила, як справлятися із «синдром вцілілого», який сьогодні відчувають дуже багато українців та українок, що опинилися  в більш безпечному місці. Газета «Придунайские вести» надала коментар міністерки у справах ветеранів Юлії Лапутіної про статус ветерана УБД, та хто його може отримати. Інтернет-видання «04868 – сайт Черноморска» надрукував повідомлення заступниці міністра оборони Ганни Маляр про "Гарячу лінію" МОУ для пошуку родичів, які потрапили в полон або зникли під час війни. Керуюча справами виконкому Южненської міськради Лариса Шегіда розповіла в інтерв’ю сайту «Лиманська агенція новин» про запис в Южному нового аудіофайлу, який оперативно інформуватиме населення громади у разі витоку аміаку. До речі, жіночий голос, який попереджатиме про хімічну загрозу, належить самій пані Ларисі.

Більшість видань, які підлягали моніторингу, використовували фемінітиви. В друкованих та онлайн ЗМІ відсоток вживання назв посад, професій, занять майже однаковий: 75% - в газетах, 74% - в Інтернет-виданнях. Але дивним здається невикористання деякими ЗМІ  жіночих форм від слів «директор», «руководитель», «начальник». В той самий час «пациентка», «санітарка», «злоумышленница», «працівниця» вживаються легко. Найчастіше послуговувалися фемінітивами журналістки та журналісти газет «Хлібороб» (92%), «НовинаР» (75%), «Татарбунарський вісник» (74%). Найбільш чутливими до вживання фемінітивів серед онлайн ЗМІ були «Біляївка.City» та «Лиманська агенція новин» - по 89%.

За результатами червневої хвилі гендерного моніторингу найбільші  індекси гендерної чутливості (щодо дотримання гендерного балансу і кількості фемінітивів) мають: серед онлайн-медіа - видання «Лиманська агенція новин» - 60%, серед друкованих ЗМІ -  газета «Хлібороб» - 57%.

Минулого року ІзбірКом визнали найбільш гендерночутливим виданням Одещини. А а попереднім моніторингом можна ознайомитися за посиланням.

Авторка: Юлія Сібір

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради України із проханням продовжити дію воєнного часу та загальної мобілізації.  Відповідні проєкти постанов голова держави зареєстрував у канцелярії парламенту.  Справа в тому, що наприкінці травня Верховна Рада України затвердила указ президента Володимира Зеленського щодо продовження дії военного часу до 23 серпня, а також акт … читати далi

Американська історикиня, письменниця та журналістка, лауреатка багатьох міжнародних літературних премій Енн Епплбаум, яка в липні відвідала Одесу написала велике есе про волонтерів та волонтерок. У публікації в одному з найстаріших і найбільш респектабельних літературних журналів США The Atlantic, письменниця назвала волонтерів "другою українською армією". "В історії є поворотні моменти, моменти, … читати далi

Білгород-Дністровський прикордонний загін, що на Одещині, отримав чотири нових патрульних катери UMS – 425CC загальною вартістю 2,2 мільйони гривень. Про це повідомили у пресцентрі Державної прикордонної служби України. Ці катери надані прикордонникам в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Разом з ЄС до безпеки кордонів», який фінансується Європейським Союзом та впроваджується … читати далi

У 2021 році в Одеській області зареєстровані 15,9 тисяч шлюбів, що порівняно з 2020 роком більше на 29,3%. Найбільша кількість шлюбів (27,3% від загальної кількості) зареєстрована у віковій групі 25–29 років. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління статистики в Одеській області. За останніми даними чисельність молоді Одеської області у … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР