"Командир здивувався, що жінка вміє розбирати автомат": чи є сексизм у локальних ЗМІ Одещини?

25 червня 2022 р. 16:57

гендер ЗМІ

Згідно з даними гендерного моніторингу гіперлокальних ЗМІ, який проводився в 24-х областях України протягом тижня з 6 по 12 червня 2022 року, жодного матеріалу з ознаками сексизму в гіперлокальних ЗМІ зафіксовано не було. Щодо стереотипів, то його «дозволив» собі лише герой публікації в одному з видань: військовий командир виказав здивування, побачивши, як одеситка-доброволиця ТрО ЗСУ розбирає та чистить автомат.

Моніторингу підлягали 10 гіперлокальних медіа Одеської області:  5 друкованих видань (газети «Арцизские вести», «Придунайские вести», «НоивинаР», «Татарбунарський вісник», «Хлібороб») та 5 новинних сайтів («Бессарабия ИНФОРМ», «Біляївка.City», «Измаил.City», «Лиманська Агенція Новин» (україномовна версія), та «04868.com.ua - сайт Черноморска»).

Жодне з 10 ЗМІ, які підлягали моніторингу, не закрилося за три з половиною місяці війни. Хоча проблем залишається багато. Всі газети перейшли у формат щотижневих (раніше деякі з них виходили двічі на тиждень). Частина  друкованих ЗМІ мають лише чотири шпальти, на яких треба розмістити і важливу для громад інформацію, і тлумачення офіційних документів, і розповіді про односельців, і приватні та офіційні оголошення. Деякі Інтернет-видання («Измаил.CITY», «Лиманська агенція новин», «04868 – сайт Черноморска») підлягали моніторингу не з 6-го, а з 1 по 12 червня через недостатню кількість новин, яка, скоріш за все,  пов’язана зі зміною в роботі редакцій під час воєнного стану.

<meta charset="UTF-8" />Більше половини  новин в одеських гіперлокальних ЗМІ так чи інакше були «про війну» – 57,6%. Новини, пов’язані з війною в будь-якому контексті, в Інтернет-виданнях зустрічались вдвічі частіше – 70%, ніж у друкованих ЗМІ – 32%. Найбільший відсоток новин, в яких так чи інакше йшлося про війну, був в онлайн виданнях «Бессарабия ИНФОРМ» (76%) - та «04868-сайт Черноморска» (78%). В друкованих ЗМІ – в «Придунайских вестях» - 45% и «Арцизских вестях» - 41%.

Під час червневої моніторингової хвилі жінки в якості експерток виступали в новинах та публікаціях з різних тем, хоча багато з них мали воєнне підгрунтя. «Бессарабия ИНФОРМ» та «Арцизские вести» надрукували інтерв’ю з директоркою  Інституту демографії та соціальних досліджень Еллою Лібановою, яка спрогнозувала демографічні наслідки війни. Заступниця голови парламентського Комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа розповіла про наявність двох варіантів розблокування портів («Бессарабия ИНФОРМ»). Психологиня Світлана Шелест в інтерв’ю газеті «НовинаР» пояснила, як справлятися із «синдром вцілілого», який сьогодні відчувають дуже багато українців та українок, що опинилися  в більш безпечному місці. Газета «Придунайские вести» надала коментар міністерки у справах ветеранів Юлії Лапутіної про статус ветерана УБД, та хто його може отримати. Інтернет-видання «04868 – сайт Черноморска» надрукував повідомлення заступниці міністра оборони Ганни Маляр про "Гарячу лінію" МОУ для пошуку родичів, які потрапили в полон або зникли під час війни. Керуюча справами виконкому Южненської міськради Лариса Шегіда розповіла в інтерв’ю сайту «Лиманська агенція новин» про запис в Южному нового аудіофайлу, який оперативно інформуватиме населення громади у разі витоку аміаку. До речі, жіночий голос, який попереджатиме про хімічну загрозу, належить самій пані Ларисі.

Більшість видань, які підлягали моніторингу, використовували фемінітиви. В друкованих та онлайн ЗМІ відсоток вживання назв посад, професій, занять майже однаковий: 75% - в газетах, 74% - в Інтернет-виданнях. Але дивним здається невикористання деякими ЗМІ  жіночих форм від слів «директор», «руководитель», «начальник». В той самий час «пациентка», «санітарка», «злоумышленница», «працівниця» вживаються легко. Найчастіше послуговувалися фемінітивами журналістки та журналісти газет «Хлібороб» (92%), «НовинаР» (75%), «Татарбунарський вісник» (74%). Найбільш чутливими до вживання фемінітивів серед онлайн ЗМІ були «Біляївка.City» та «Лиманська агенція новин» - по 89%.

За результатами червневої хвилі гендерного моніторингу найбільші  індекси гендерної чутливості (щодо дотримання гендерного балансу і кількості фемінітивів) мають: серед онлайн-медіа - видання «Лиманська агенція новин» - 60%, серед друкованих ЗМІ -  газета «Хлібороб» - 57%.

Минулого року ІзбірКом визнали найбільш гендерночутливим виданням Одещини. А а попереднім моніторингом можна ознайомитися за посиланням.

Авторка: Юлія Сібір

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

В Австралії випустили джин на честь визволення Херсона від російських окупантів. Це буде унікальна лімітована колекція. Про це повідомили на сайті виробника. Цей лімітований джин Sunshine & Sons Pineapple Parfait Gin було випущено на честь визволення українського міста Херсон, де, мабуть, вирощують найсолодші кавуни у світі! Підніміть, будь ласка, келих за Херсон і героїчні зусилля багатьох, — інформують … читати далi

У Миколаєві, від початку повномасштабного вторгнення, через російські обстріли загинуло 156 людей. Серед них 2 дитини. Про це розказав міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич під час брифінгу в «Медіацентрі Україна — Укрінформ». Він підкреслив, що зі звільненням Херсону, у Миколаєві зменшилась кількість обстрілів й місто перетворилося на гуманітарний фронт. До … читати далi

На Херсонщині проводиться евакуація з лівобережжя регіону. Вона буде діяти до 5 грудня включно. Про це повідомляє голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич у своєму Телеграм-каналі. На цей час знімається заборона на перетин Дніпра, на ділянці Річковий вокзал у світлий час доби. Янушевич зауважив, що це робиться для того, щоб люди, які знаходяться … читати далi

Одеська обласна організація ВГО "Комітет виборців України" спільно з громадською організацією "Агентство економічного розвитку", в рамках глобальної ініціативи "Трибунал для путіна" нарахували більше тисячі нових епізодів ймовірно скоєних міжнародних злочинів за дев'ять місяців повномасштабної російсько-української війни. Загалом, у Миколаєві вже зафіксовано 255 злочинів російської армії проти цивільного населення. З них 47 сталися за … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР