За що партійні осередки Одещини платили Facebook

29 листопада 2021 р. 21:08

ЗМІ Одеса

Інтереси мешканців Одеської області в облраді представляють сім партій: “Опозиційна платформа – за життя”, “Слуга народу”, “Довіряй ділам”, “Європейська Солідарність”, “За майбутнє”, ВО “Батьківщина” та партія Шарія.

При чому деякі партії мають по кілька сторінок на регіон. Наприклад, у “Довіряй ділам” та “За майбутнє” по три сторінки, а в “Батьківщини” та в ОПЗЖ – по дві, зазначило видання bihus.info

Найактивніше за рекламу партії платили напередодні виборів, але й зараз дехто з них вкладається в піар. Розслідувачі підрахували, що з 2019 року по жовтень 2021-го сукупні витрати політсил області на сторінках в Facebook за рекламу склали 837,4 тис. грн. Також досліджено, наскільки сторінки активні не перед виборами і про що на них розповідають в цей період.

Політична сила “За майбутнє” виявилась, за підрахунками журналістів, лідером серед регіональних осередків партій, які розповсюджували рекламу по регіону. Три її сторінки – “Одещина ЗА Майбутнє”“Бессарабія ЗА майбутнє” та “За майбутнє – Одеса” сукупно витратили 197,9 тис. грн.

Найбільше серед зазначених на рекламу витратили на сторінці “Одещина ЗА Майбутнє” – 164,8 тис. грн. Причому основний потік платних дописів прийшовся на жовтень 2020 року, тоді за рекламу заплатили 98 тис. грн. 

За гроші одеситам розповідали, як представники партії зустрічаються з виборцями та що їм обіцяють, піарили кандидатів у депутати до місцевих рад та лідера партії Ігоря Палицю

У 2021 році на рекламу витрачають значно менше – 3,5 тис. грн. Розповідають, як можна вийти з тарифної кризи, та публікують ролики, в яких Палиця критикує владу.

За рекламу на сторінці “Бессарабія ЗА майбутнє” заплатили 28,6 тис. грн. Найбільше – 22,5 тис. грн – витратили напередодні виборів 2020 року. Піарили лідера осередку Анатолія Урбанського та його команду.

Цього року за дописи про ініціативи фонду Палиці заплатили – 3 тис. грн. Загалом сторінка досить активно розповідає про досягнення партії, про думки та досягнення Урбанського.

Сторінка “За майбутнє – Одеса” зараз недоступна, але завдяки "Руху Чесно" журналісти дізнались, що на ній був платний контент на суму 4,4 тис. грн, які сплатили у вересні 2020 року. 

На другому місці по витратах на рекламу серед одеських осередків – “Слуга Народу – Одеса”. Сторінка створена у грудні 2018 року. Першу рекламу запустили у лютому 2019-го. На кінець жовтня 2019 року плата за рекламу, згідно з даними "Чесно", складала 11,7 тис. грн, а на кінець листопада вже сягнула 90,5 тис. грн. В той період сторінка рекламувала Володимира Зеленського як кандидата на пост президента та кандидатів у нардепи. 

У жовтні 2020 року “Слуга народу – Одеса” заплатила за рекламу перед місцевими виборами 40,9 тис. грн. Тоді розповідали про кандидатів у депутати в місцеві ради, про мету партії та закликали йти на вибори. 

У період з червня-липня цього року партія, за підрахунками експертів, оплатила рекламу закону про деолігархізацію, заборону пластикових пакетів та власне піар сторінки у соцмережі - на суму 31,5 тис. грн. Більше платних текстів на сторінці не було, хоча сторінка активна і практично щодня там публікують іміджеві тексти про діяльність народних або місцевих депутатів.

За три роки на рекламу на сторінці “Слуга Народу – Одеса” витратили 174,7 тис. грн.

Довіряй ділам” за рекламу сплатила 155,5 тис. грн. Основний внесок був у жовтні 2020 року – 130,4 тис. грн. За гроші партії розповідали, що зроблено за бюджетні кошти: оновлено міській транспорт, відремонтовані дороги, дитсадки та будинки творчості, встановлені дитячі та спортивні майданчики. 

Хоча зараз сторінка досить активно публікує пости про діяльність членів партії, їх ініціативи, розповідає про досягнення місцевої влади, однак, гроші за це не платить, стверджують автори статті. 

Сторінки цієї політсили “Довіряй ділам. Чорноморськ” та “Довіряй ділам. Таїрове” платні дописи розміщували лише в жовтні 2020 року. Витратили на них 10 тис. та 9 тис. грн відповідно. Загалом розповідали, чому треба йти на вибори, та піарили своїх кандидатів до місцевих рад, зазначили журналісти.

У 2021 році сторінки активно, але безоплатно, публікують іміджеві дописи про діяльність членів партії. 

Трохи меньше на піар витратила сторінка “Європейська Солідарність – Одеська область", а саме 103 тис грн. За гроші у 2019 році на сторінці розповідали про досягнення 5-го президента Петра Порошенка – витратили 11 тис. грн. У 2020-му за 67 тис. грн розповідали про кандидатів від партії в місцеві ради та про рейтинг самої політсили.

Цього року на сторінці також публікували платні дописи про досягнення партії, про діяльність місцевих депутатів та про ремонтні роботи, які відбулись за ініціативи цих депутатів – витратили 25 тис. грн.

"Батьківщина", яка мала дві сторінки, що писали для мешканців на піар витратила 80 тис. грн.

Сторінка "Одеська обласна партійна організація ВО “Батьківщина” сторінка була створена ще в травні 2014 року, але платні тексти на ній розміщували лише в липні-жовтні 2020 року. Напередодні виборів у місцеві ради партія здебільшого розповідала про діяльність голови регіонального осередку Олега Радковського і піарила саму партію. Витратили на рекламу 76,8 тис. грн.

Батьківщина Одеса” витратила менше – 3,2 тис. грн. За гроші осередок вітав лідера партії Юлію Тимошенко з днем народження, розміщував рейтинг партії та розповідав про діяльність членів "Батьківщини". 

Зараз на сторінці публікують безоплатні дописи про діяльність членів партії, поздоровлення з державними святами та критикують владу. 

Сторінка “Партия Шарія. Одесса” витратила на піар 61 тис. грн. 

Першу рекламу – піар Анатолія Шарія – партія запустила у грудні 2019 року. За період з грудня 2019 по лютий 2020 за рекламу на цій сторінці заплатили 17,8 тис. грн. За гроші розповідали про лідера партії та обіцяли краще майбутнє.

Наступні платні пости “Партія Шарія.Одеса” розміщувала вже у жовтні 2020 року. За 43,2 тис. грн електорату розповіли про партію, про кандидатів в депутати до місцевих рад, про дитячі майданчики від прихильників цієї політсили.

Сторінка зараз досить активна, на ній публікують безоплатні дописи про продуктивну діяльність депутатів в міській раді та критикують дії мерії.

"ОПЗЖ" на розміщення реклами на регіональних сторінках витратила 74,9 тис. грн. “ОП-ЗЖ Одесса” була створена в травні 2020 року. Сторінка активно використовувалась для поширення меседжів партії, на кшталт “через діяльність влади все погано, але ми зробимо все для того, щоб стало краще”. 

За піар платили лише у жовтні минулого року. За 59,3 тис. грн розповідали про кандидатів, про бездіяльність влади і про те, як завдяки "ОПЗЖ" стане краще.

"Судячи з активності, сторінка “Оппозиционная платформа – за жизнь. Одесса” була створена саме під місцеві вибори – дописи розміщували лише в серпні-жовтні 2020 року. Розповідали про кандидатів в депутати до місцевих рад, про досягнення лідерів партії та закликали йти на вибори. Витратили загалом 15,6 тис. грн.

Тож розміщувати піар та передвиборчу агітацію в інтернеті порівняно дешево, нічим не загрожує й дає велику свободу дій – в соцмережі де-факто не діє більшість обмежень, які встановлює законодавство для ЗМІ. Тобто не треба маркувати рекламу чи агітацію, публікуючи новину, можна не дотримуватись стандартів. До того ж Facebook в Україні не зобов’язаний дотримуватися “дня тиші” напередодні дня виборів.

Ще один момент, всі витрати кандидат чи партії мають проводити за рахунок виборчого фонду, жодні інші кошти не можуть бути використані. Однак законодавство детально не розписує, як звітувати про витрати на передвиборну агітацію у соціальних мережах. Тож це дозволяє піар в мережі вести непрозоро через посередників, зазначили автори дослідження.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Так звані "вишки Бойка", тобто бурові платформи «Чорноморнафтогазу» у Чорному морі використовувалися російськими віськовими для захисту їхнього флоту від українських комплексів "Нептун". Про це міністр оборони Олексій Резніков в інтерв'ю. За словами політика, військові російської федерації розмістити на платформах станції радіоелектронної боротьби. Вони повинні були захищати російські кораблі від обстрілів українськими ракетними … читати далi

В Одесі планують створити резервне джерело водопостачання. Про це повідомив міський голова Геннадій Труханов в інтерв'ю ЗМІ, - інформує пресслужба міської ради. За словами мера, на найближчій сесії Одеської міської ради (запланована на 29 червня) буде розглянуто "Програму охорони та покращення стану навколишнього природного середовища міста Одеси на 2022 - 2027 … читати далi

Згідно з даними гендерного моніторингу гіперлокальних ЗМІ, який проводився в 24-х областях України протягом тижня з 6 по 12 червня 2022 року, жодного матеріалу з ознаками сексизму в гіперлокальних ЗМІ зафіксовано не було. Щодо стереотипів, то його «дозволив» собі лише герой публікації в одному з видань: військовий командир виказав здивування, побачивши, як … читати далi

Служба безпеки України викрила корупційну схему реалізації майже 3 тис. кв. м приміщень держпідприємства «Чоразморшлях» на суму понад 59 мільйонів гривень, який перебуває в державній власності Міністерства інфраструктури України. За даними слідства, посадовці державної виконавчої служби Одеського управління юстиції скористувалися тим, що стосовно підприємства розпочато виконавче провадження за несплату деяких … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР