Моніторинг одеського інфопростору: 70% фейків за пів року стосувалися політики

27 листопада 2021 р. 15:27

Одеса медіа

З 17 травня по 12 листопада 2021 року командою проєкту Infocrime Одеса за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації було проаналізовано 41 тис. 697 публікацій: 33 тис. 943 повідомлення в 14 місцевих медіа, 6 тис. 884 дописів у їхніх Телеграм-каналах та 870 постів у Фейсбуці 6 місцевих політиків, активних у соціальних мережах.

За результатами моніторингу встановлено, що практично 3% новин в одеському інформаційному просторі містять маніпуляції. При цьому 20% порушень були присутні в новинах про політику (включаючи політичну джинсу), 8,2% маніпуляцій наявні в повідомленнях про пандемію, Практично 10% містили мову ворожнечі та сексизми. 70% виявлених фейків стосувалися політики.

Найбільше порушень стосувалися відсутності маркування або його неналежного оформлення у матеріалах з комерційною рекламою — 49% від усіх порушень. Значною видалась й чисельність політичної джинси — 13% від усіх порушень. Відзначимо, що найбільше матеріалів з ознаками прихованої політичної реклами зафіксовано в інтересах політичної партії “Наш край”, “ОПЗЖ”, “Слуга народу” та “ЄС”. Присутні поодинокі приклади прихованого піару місцевих політиків та бізнесменів з політичними інтересами. У жовтні та листопаді одномоментно зросла кількість цих новин в інтересах чинного міського голови Одеси Геннадія Труханова, через відкриту кримінальну справу НАБУ проти нього та його команди у міській раді.

Зазначимо, що протягом моніторингового періоду спостерігаються поступові позитивні зміни в роботі місцевих редакцій. 

Політичні фейки та російська пропаганда

Великого резонансу цього року набула новина про проходження есмінця Defender поблизу Кримського півострова та реакції Російської Федерації на цей інцидент. Наприклад, у статті "У британському Міноборони спростували бомбардування курсу есмінця, що йде з Одеси до Грузії, а МЗС України обурюється" вказується, що есмінець після інциденту знаходиться у Перській затоці. Але, дані ресурсу Marinetraffic вказують на те, що була використана технологія GPS-спуфінгу. Тому реальне місцеперебування судна у Перській затоці неможливе. На опублікованій у новині мапі видно, що подібний маршрут подолати просто нереально.

Чергову публікацію з ознаками російської пропаганди було розміщено в одному з одеських видань у статті «Курди на кордоні з Польщею одержують зброю з Донбасу — Лукашенко». Навіть якщо припустити, що українцям треба бути в курсі усіх заяв самопроголошеного Президента Білорусі Олександра Лукашенка, то матеріал як мінімум виглядає не об'єктивним, оскільки в ньому взагалі відсутня позиція України з цього питання.

Протягом кількох місяців у інформаційному просторі регіону з’являлися тези про те, що міжнародна підтримка України спадає. Однією із найгучніших новин стало повідомлення про нібито позбавлення України безвізу з ЄС. Про це написали й одеські ЗМІ: "Безвіз України з ЄС можуть скасувати: що зараз відбувається". І хоч ці новини й містять посилання на першоджерело Радіо Свобода, вони виявилися фейковими, і припинення безвізового режиму з ЄС наразі чекати не слід. Однак навіть після того, як новина офіційно була оголошена помилковою, одеські видання, на жаль, не зробили спростувань чи оновлень цих публікацій. Замість цього згодом у інших новинах була подана заява Президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра, в якій він із подивом спростував це повідомлення: «Це фейкова новина»: президент Німеччини спростував чутки про скасування безвізу". 

У статті "Газ буде: Гриневецький пообіцяв, що проблеми української труби Одеси не торкнуться" у самому заголовку йдеться про протиставлення Одеси та України. Ця ж теза підкреслюється і в тексті статті, де говориться, що Одеська область "є свого роду глухим кутом у газовій системі, а тому однією з найбільш вразливих при зменшенні напору". Відчувається спроба авторів статті звинуватити Україну у проблемах, які можуть спіткати Одесу, попри те, що Одеса та одесити відіграють рівноправну роль у житті усієї країни.

Вакцинація та маніпуляції з Ковід

На початку осені 2021 року одне з одеських видань ретранслювало новину, яка набула широкого розголосу у російських ЗМІ. На широкий загал була винесена цитата Голови Американської торговельної палати в Росії (AmCham) Алексіса Родзянко про те, що компанії з США "в тому числі" є серед тих, з якими Російський фонд прямих інвестицій нібито веде перемовини щодо розміщення виробництва вакцини Супутник V. Ніякої конкретики Родзянко не назвав. Але російським ЗМІ було досить і його неоднозначної відповіді, яка ще й ґрунтується на інформації від урядової інституції, для роздмухування інфоприводу. Подібні публікації не мають перевірених джерел інформації, не містять об'єктивності у висвітленні новин, адже ніяких коментарів від зацікавлених у такій співпраці американських фармкомпаній наведено не було, незрозумілим є і статус таких переговорів. Крім того, заголовок новини одеського медіа містить маніпуляцію (узагальнення) через використання назви країни без згадки того, що можлива зацікавленість стосується приватних компаній з США, а не їх державних органів.

Зафіксовані в ході моніторингу кілька маніпуляцій, пов'язаних із вакцинацією. В новині "Одесити бояться індійської вакцини від коронавіруса і вважають за краще південнокорейську" не надається конкретна цитата будь-кого, де йшла б мова саме про відчуття страху стосовно індійської вакцини. Присутня думка директорки одеського центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяни Черненко, що "одесити не вважають Covishield і AstraZeneca-SKBio однаковими та в рівній мірі безпечними".

Емоційна лексика та оціночні судження

Крім політики та вакцинації, достатньо зафіксовано випадків маніпуляцій і на соціальні теми. Більшість з них пов’язані з надмірною емоційністю. Наприклад, назви новин "За тиждень в Одеській області зникло 20 дітей" (новина від 24 травня 2021 року), Минулого тижня на Одещині зникли 16 дітей (новина від 4 жовтня 2021 року) та “Всього за тиждень на Одещині зникли два десятки неповнолітніх” (новина від 11 листопада 2021 року). Проте вже у самих новинах йдеться про те, що всі крім однієї дитини зниклі діти були знайдені у короткий проміжок часу. Подібна маніпуляція з метою викликати емоційну реакцію у читача — один із найтиповіших прикладів порушення журналістських стандартів. 

Прикладом використання емоційної лексики у заголовках статей, є новина "Через примхи міністерства освіти одеським учням доступна тільки спрощена версія електронних підручників". Автори використовують обурливий зворот "через примхи", який не є прямою мовою ні одного з героїв/героїнь цієї новини. Тому це твердження є суто проявом емоційності самих авторів матеріалу. Лише на одному дописі у Фейсбуці ґрунтується повідомлення "Долар по 30: в Україні прогнозують стрімке знецінення гривні". В новинах з такими суспільно важливими темами необхідні позиції різних експертів. Те саме порушення журналістських стандартів виявлено і в новині «Закони економіки не працюють: ціни на хліб в Україні будуть зростати кожен місяць», оскільки у повідомленні присутня лише одна думка експерта й відбувається змішування фактів і оціночних суджень ("ціни живуть самостійним "життям""). Судження редакції подаються як факти у частині новини з назвою "Продовження пригод Міхо в Грузії". Такі фрази, як "ланцюгові пси режиму" та "голодування піде на користь політику", виглядають маніпулятивно.

Мова ворожнечі у інтернаціональній Одесі

Під час даного моніторингу ми неодноразово помічали упереджене ставлення до гостей міста з боку певних редакцій. Особливо це використовується, якщо туристи вчиняють якісь протиправні дії. Так, у новині "У Київському районі гість міста з Дніпропетровської області намагався продавати наркотики" увага занадто фокусується на тому, що герой новини — не місцевий мешканець. Через це створюється помилкове судження, що одесити такими речами не займаються, і наркоманія у місті відбувається саме через приїжджих.

Такі публікації виявилися досить поширеними в одеському медіа просторі (6,7% від усіх порушень). Так, у трьох публікаціях одного і того ж ЗМІ "Троє харків'ян вкрали з автомобіля одесита більше трьох тисяч гривень (фото, відео)", "Житель Тернополя заліз у вікно до сплячої одеситки, зачинив її у кімнаті та пограбував", "Житель Луганської області наніс 21-річному одеситу тяжкі ножові поранення в живіт заради кишенькових грошей та телефону (фото, відео)" особливо акцентується увага на походженні героїв цих новин, що, як мінімум, не має особливого значення при подібних обставинах. Те саме порушення журналістських стандартів наявне й у новині "В Аркадії грабіжник із Закавказзя напав на туриста".

В іншій новині вже йдеться про те, що "Міський голова Рівного збирається «упакувати в автобус» циган і вивезти з міста", при цьому міський голова Рівного, називає "циган" саме "ромами". Тож на додачу до дискримінаційної риторики, подібне використання емоційно забарвленої лексики у заголовках є маніпуляцією.

Але крім ромів дискримінації піддавалися й інші групи населення та національності. Наприклад, у статтях "У Затоці 23-річний житель Сум зарізав «заробітчанина»", "В Одесі виходець з Африки намагався зарізати азіата" та "У центрі Одеси зносять незаконну мансарду громадянина США і ізраїльтянина" беззмістовно у контексті подій використовуються факти походження героїв, які переносять на задній план головний меседж та суть повідомлення і які здатні вплинути на ставлення читачів до цих публікацій. Подібні маніпуляції є порушенням журналістських стандартів з метою вплинути на зацікавленість аудиторії, шкодячи при цьому якості публікацій та точності передачі інформації.

“Особливі” одесити

Протягом всього моніторингового періоду зафіксовано значну кількість новинних матеріалів, які штучно виокремлюють одеситів та присвячують їм новини, які стосуються усіх мешканців України.

Пресрелізи, які стосуються усієї країни, адресовані виключно одеситам у публікаціях "Митне оформлення легкових авто одесити можуть зробити онлайн", "У Єгипті одеським туристам потрібно надавати QR-код про вакцинацію" тощо. Інколи деякі заголовки через регіональне "переформатування" виглядали досить комічно, як от у статті "Наближається руйнівний шторм Ельза. Мешканцям Одеси краще відкласти поїздку до Флориди". У новині «Проливні дощі та холод погубили в садах одеситів близько 80% врожаю черешень» згадується експертна думка, яка описує ситуацію по всій країні, а не лише в Одеській області. Використання загальноукраїнських усереднених даних щодо окремого регіону спотворює статистику та розуміння реальної ситуації в конкретному місці. Річ у тому, що новини, які розраховані на широкий загал, подаються як ті, що стосуються виключно одеситів. Через це самі новини та їх заголовки інколи втрачають сенс або він суттєво змінюється. Так у повідомленні "На двох грецьких островах одеситам доведеться відпочивати без музики в закладах і тільки вдень" взагалі йдеться про обмеження які стосуються місцевих мешканців та туристів з усього світу. Ніхто лише для одеситів не вносив жодних обмежень.

Подібна маніпуляція криється й у новині "Одеситів закликаються покинути Афганістан", оскільки воно засновується на офіційному документі МЗС України, де окремо про одеситів нічого не пишеться.

Сексизми заполонили місцеві медіа

Декілька місцевих ЗМІ продовжують використовувати терміни "нічні метелики" та "проститутки" у своїх кримінальних хроніках. Ці вислови є недоречними та містять дискримінаційну термінологію. "Нічні метелики" - це комахи, а не секс-робітниці. Тому замість них простіше та правильніше за необхідності було б написати про "секс-послуги", що відповідає сучасним журналістським стандартам.

Також новина про нещодавно призначену директорку Білгород-Дністровського морського порту також містила сексизм у заголовку. Напевно редакція ЗМІ була занадто здивована статтю очільниці, про що й прямо повідомила: "Білгород-Дністровський морський торговельний порт очолила жінка". З елементами сексизму опублікована новина "У райвідділку на Грецькій безхатько напав на жінку-поліцейську", оскільки зайве виглядає уточнення статі поліцейської. Все ж таки, ніхто не пише, що "чоловік-поліцейський" затримав злодія.

Маніпуляція із заголовком використовується й у статті "Противникам ЛГБТ-маршу в Одесі обрали покарання", адже, по-перше, суддею був обраний запобіжний захід — домашній арешт, який не є видом покарання. По-друге, акцент у заголовку вказує на те, що "противники" нібито були затримані саме через свою громадську позицію стосовно ЛГБТ-маршу у день його проведення. Хоча насправді затримання відбулося через те, що герої статті напали на поліцейських вже після проведення маршу за що й були притягнуті до відповідальності.

Зміни відбуваються

Протягом моніторингового періоду траплялися випадки використання сексистських висловлювань у заголовках деяких новин ("проститутка" тощо). Але після оприлюднення подібних порушень і надання наших рекомендацій редакціям відповідних ЗМІ, одразу кілька ЗМІ почали використовувати більш етичні терміни, відповідно до сучасних стандартів ("секс послуги", "секс працівниці"). Така ж ситуація склалася з використанням некоректного терміну “цигани”, який згодом ряд одеських ЗМІ замінили на “ромів” та “ромську національність”.

Також протягом цих місяців спостерігалося поступове зменшення акцентування на походженні і національній приналежності героїв та героїнь кримінальних хронік. Існує також тенденція до збільшення вірного маркування комерційної реклами.

Рекомендації

  • Перевіряти заяви політиків у соціальних мережах перед їхньою публікацією в медіа. Такі заяви можуть містити неправдиві факти, перекручені цифри. Потрібно додавати бекграунд з підтвердженням або спростуванням такої інформації.
  • Шукати першоджерела цитат та робити власний переклад з мови оригіналу.
  • Більш відповідально ставитися до написання заголовків та змісту новин.
  • Уважно опрацьовувати статистику, особливо показники кількості інфікованих на коронавірус. Інформацію про показники варто перевіряти в таких джерелах: Міністерство охорони здоров'я України та Офіційний інформаційний портал Уряду
  • Маркувати політичну рекламу зрозумілим для аудиторії способом.
  • Уникати мови ворожнечі
  • Формувати більш згуртовану регіональну спільноту журналістів, які могли б самостійно виявляти «джинсу» та фейки на місцевому рівні та контролювати одне одного.

Дослідження охопило період з 17 травня по 12 листопада 2021 року. Загалом було проаналізовано 41 тис. 697 повідомлень в стрічках новин та Телеграм каналах 10 медіа «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Таймер», «Бессарабія інформ», «Пушкінська», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор» та 4 телеканалів (підсумкові випуски за тиждень) – «Думська ТВ», «Odesa.Live», «7 канал», «Перший міський». До моніторингу також потрапили дописи у Фейсбуці 6 місцевих політиків.

З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Проєкт реалізується ГО "Інституту масової інформації" і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Російські військові знову вкотре атакували Одещину крилатою ракетою  типу "Онікс" з берегового ракетного комплексу "Бастіон". Як повідомили в оперативному командуванні "Південь, ракеті знов випустили з тимчасово окупованого Криму. Ранком була спроба вдарити по Ізмаїльському району, але  силами протиповітряної оборони ракету знищено над морем. П-800 "Онікс" (експортне найменування — "Яхонт") — радянська, … читати далi

Прокурори Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері підозрюють посадовця Державної прикордонної служби України у зловживанні впливом поєднаному із вимаганням хабаря. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора України. За даними слідства, прикордонник вимагав та одержав від співслужбовця 3,7 тисячі доларів США неправомірної вигоди. За ці кошти він обіцяв вплинути на прийняття рішення … читати далi

Господарський суд Одеської області задовольнив позов Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кароліно-Бугазької сільської ради до підприємства та примусово припинив право власності на земельну ділянку рекреаційного призначення площею 0,262 га у смт Затока. Про це повідомили у Одеській обласній прокуратурі.  Позовні вимоги мотивовано тим, що на зазначеній ділянці, … читати далi

Новопризначений «прем’єр-міністр» невизнаного Придністров’я Олександр Розенберг регулярно їздить в Україну та має дочку в Одесі, яка є дружиною одесита Євгена Філонова - депутата Одеської обласної ради від проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя». Про це йдеться у спільному розслідуванні «Слідства.Інфо» та RISE Moldova. Журналісти виявили, що донька так званого «прем’єра» … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР